Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Inkaso

Inkaso


Definice Inkaso

automatické strhávání částky z našeho běžného účtu dodavatelem služeb, je třeba udělit souhlas s inkasem (kdo, jak často a kolik maximálně si může strhávat)Dotazy v poradně k Inkaso

JJ

#8898, Pronájem bytů a daně, Reality, 10.2.2020

Dobrý den, jsem starobní důchodkyně, pronajímám dva byty. Měsíční nájem u jednoho bytu činí 13 000 Kč a u druhého bytu 14 000 Kč. Prosím, v jaké výši bude daň z příjmů? Děkuji.

Dobrý den,

nejprve je třeba inkasované nájemné rozdělit na čisté nájemné (vaše odměna za poskytnutí bytu) a zálohy na energie (které nájemníkům později proúčtujete). Váš příjem tvoří pouze čisté nájemné (bez zúčtovatelných záloh na energie). Dále si musíte zvolit, zda budete uplatňovat výdajový paušál 30% nebo skutečné náklady. 

Čisté nájemné - náklady = zisk (který se daní sazbou 15%)

Při placení daní můžete dále využít daňové slevy, viz náš článek Daň z příjmu za rok 2019. Přesnou výši daně si tak spočtete v daňovém přiznání, které coby osoba se zdanitelnými příjmy za rok 2019 musíte podat do konce března 2020.

MK

#8797, Nastavení plateb SIPO, Platba, 1.2.2020

Pokračování dotazu č. 8783: Díky za odpověď vážený pane Petře Jermáři, ale není mi jasné "předání souhlasu přes internetbanking". To mně prosím vysvětlete. Díky předem

Dobrý den,

SIPO funguje velmi jednoduše. Na začátku každého měsíce se Česká pošta dotáže všech bank, u kterých účtů je udělen souhlas se SIPO. Tam kde souhlas udělen je, provede se během měsíce inkaso platby. Chcete-li začít platit SIPO z Vašeho účtu, stačí pomocí internetbankingu u vašeho účtu nastavit souhlas se SIPO pro vaše spojovací číslo.

BV

#8666, Trvalý příkaz a inkaso, Platba, 22.1.2020

Co je trvalý příkaz a co je inkaso? Děkuji

Dobrý den,

trvalým příkazem dáváte pokyn bance zasílat předem stanovenou částku periodicky (např. měsíčně) na cílový účet. Inkasem dovolujete cizí entitě (např. mobilnímu operátorovi, dodavateli energií) si z Vašeho účtu strhávat peníze až do výše Vámi zvoleného limitu.

ZT

#8625, Komu platím?, Platba, 20.1.2020

Dobrý den, mám problém. Platím měsíčně částku 2 500 Kč - inkaso. Nevím ale za co - můžete poradit jak to mohu zjistit? Děkuji.

Dobrý den,

zkuste si zkontrolovat všechny smlouvy (za energie, finanční produkty, telefon, atd.) a hledejte, zač těchto 2 500 Kč platíte. Taktéž můžete zkusit zadat číslo cílového účtu do vyhledávače.

JK

#8368, Protáčení smluv, Podvod, 29.12.2019

Dobrý den, v roce 2014 jsem si nechal založit spořící účet u fondu portfolia Conseq Horizont, kde byla potřeba dát předplacených vstup poplatek cca 27 000 Kč. Poplatek byl zaplacen jednorázově, a pak na jeho účet byly posílány každý měsíc určité peníze, např. 3 000 Kč měsíčně. Nyni mě ale kontaktoval fin. poradce, který chce přesunout stávající portfolio horizont invest na novou smlouvu Conseq realitní, ale chce opět za to vstupni poplatek, což se mně moc nelíbí, poněvadž už jsem ho jednou platil. Má na to nárok nebo je to jen další vytahování peněz z investorů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Váš finanční poradce si z Vás dělá lidově řečeno "dojnou krávu". To Vám přijde normální zaplatit někomu 27 000 Kč za možnost spořit?! Navíc se nejedná o spořící účet, ale čistě o investice, kde můžete taktéž o všechno přijít. Spočtěte si, kolik jste celkem do tohoto produktu nasypal peněz (včetně oněch 27 000 Kč) a kolik Vám nyní vyplatí. 

Na Vaši otázku "jestli na to má finanční poradce nárok" lze odpovědět asi tak, že na to má stejný nárok jako tzv. "šmejdi" prodávající zázračné sady hrnců seniorům na předváděcích akcích za desítky tisíc korun. Váš finanční poradce je placen provizně podle toho, co Vám prodá (podobně jako např. podomní prodejce vysavačů). Proto Vám nabízí ty nejpředraženější produkty, neboť z nich má nejtučnější provize (v tomto případě na Vás inkasoval pravděpodobně celých 27 000 Kč a nyní by si to s Vámi rád zopakoval). 

O těchto nekalých praktikách finančních poradců byl natočen i dokument Rada nad zlato, doporučuji shlédnout. Dávat své peníze do rukou takovýchto odborníků je krajně nerozumné.

Články o Inkaso

Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

8.11.2019, Běžný účet

…CreditBank, která k novému běžnému účtu U konto slibuje 2 000 korun. Abyste jejzískali, musíte: být novým klientem banky a na nový účet si převést inkaso atrvalé platby ze stávajícího účtu Kromě UniCredit Bank v současnosti získátefinanční bonus také u: Moneta Money Bank (1 000 korun) Equa ban…

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

13.1.2019, Osobní a rodinné finance

…ávratobčana zpátky do fungující společnosti. Dlužník často opouští šedou ekonomiku anastupuje do regulérního zaměstnání na pracovní smlouvu. Roste inkaso daně(odvodů) a klesá počet klientů závislých na sociálních dávkách. Kdy má smysl žádat o insolvenci? Insolvence sevyplatí pouze v případě, k…

Velké porovnání spoření – únor 2018

Velké porovnání spoření – únor 2018

12.2.2018, Spoření

…lety uložil 27 000 Kčjako euro vklad 1 000 EUR, vydělal v mezičase 2x 0,8% = 1,6% na úrocích,ale zároveň ztratil 7,5% na posílení koruny a dnes by inkasoval pouze lehce nad25 000 Kč. Spoření v EUR tak nelze momentálně příliš doporučit. [comparison c=4 d=2018-02-11  id=715a1069a1079a1045a759 cp…

Dětské a studentské účty

Dětské a studentské účty

7.11.2017, Běžný účet

…matů. Kolik si připlatíme za ostatní služby?  Kdyzřídit účet?Zatímco stavební spoření lze doporučit již odnarození (na každého člena rodiny můžeme inkasovat státní příspěvek 2 000 Kčročně), bez běžného účtu a dalších bankovních či pojistných produktů se našeděti ještě nějaký ten pátek obejdou.…

Základní nepodmíněný příjem

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017, Peníze

…vo (nebylo-li by rovnou rušeno).Radost by naopak mělo Ministerstvo financí, kterému by vlivem zrušení všechdaňových výjimek výrazně stouplo daňové inkaso. Co všechno by se zrušilo? Důchody (starobní, invalidní). Sociální dávky (životní minimum, doplatky na bydlení, podporavnezaměstnanosti, pří…Rychlé odkazy

Banky v ČR