Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Kontokorent

Kontokorent


Definice Kontokorent

označován též jako povolený debet, bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictvím běžného účtu zcela libovolněDotazy v poradně k Kontokorent

I

#9271, Kontokorent, Půjčka, 17.3.2020

Dobrý den, jsem studentka, je mi 20 let a sjednala jsem si povoleny debet. Nechápu princip ani užitečnost dané věci v případě, že mi přijde na účet výplata, automaticky mi píše, že z dané částky je 2 000 Kč debet, nikoliv že by se mi 2 000 Kč přičítali. Chápu to tedy tak, že 2 000 Kč z mých peněz odcházejí pro následující čerpání? Tento povoleny debet mi bankovní poradkyně nabídla jako řešení z důvodu nespokojenost s tím, že i přes podmínku studentského účtu "nelze jít do minusu” jsem se do něho jak mi bylo vysvětleno z důvodu offline terminálu dostávala. Je tedy tato věc pro mě potřebná a není lepší ji zrušit? Je pro mě těžké sledovat platby a nebudu si přeci zapisovat veškeré platby abych věděla zda již nepřekračuje limit, když ve spěchu reálně nevíte kolik peněz zůstává z důvodu delší splatnosti některých plateb například v blokaci nebo v již zmíněném offline režimu. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kontokorent je velmi drahý způsob půjčování peněz (úrok činí i 20%) a v zásadě má smysl jen pro finančně negramotné a neodpovědné osoby, které nejsou schopny mít na účtu dostatečnou rezervu ve výši 3-6 pravidelných měsíčních výdajů a hlídat se stav svých peněz. Chytré mladé studentce toto určitě není zapotřebí. 

M

#9199, O kolik přeplatím kontokorent, Půjčka, 9.3.2020

Dobrý den, jsem v těžké životní situaci, vzal jsem si Kontokorent u Air Bank ve výši 50 000 Kč, který jsem vyčerpal, je tomu momentálně měsíc. Chci se zeptat, kolik zaplatím navíc, když čerpám celou částku z kontokorentu celý rok při úrokové sazbě 18,90%. Chystám se to zaplatit v nejbližší době celé najednou. Vím že to je nevýhodné, ale neumím si to vypočítat, kolik celkově tzv. zaplatím, když budu čerpat cely kontokorent 50 000 Kč ze vším všudy rok. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

pokud si půjčíte 50 000 Kč s úrokem 18,9% a peníze vrátíte přesně za rok, zaplatíte na úrocích 9 450 Kč. Tedy půjčíte si 50 000 Kč a vrátíte 59 450 Kč. Doporučuji si sjednat řádnou půjčku s úrokem 5-7% a půjčenými penězi splatit kontokorent co nejdříve.

R

#9180, Jak dál s podnikáním?, Osobní a rodinné finance, 5.3.2020

Dobrý den, mám takový trochu složitější dotaz. Podnikám a dostal jsem se do finančních problému z důvodu, že byznys přestal fungovat. Mám v podnikání hodně závazku, které jsem nebyl schopen hradit a vyjednal splatkové kalednáře, které jsem dočasně ustál, ale jsou to opravdu velké částky a nezvládám to nadále platit. Dostal jsem nabídku většího úvěru na základě dobre historie a z toho jsem chtěl uhradit veškeré závazky a zároveň investovat do nového byznysu a mít jednotnou splátku. Nicméně úvěr byl nakonec zamítnut. Jediné co mi banka nabídla byl větší kontokorent, ze kterého bych byl schopen zaplatit veškeré závazky a zároveň jej použit na investici a dále podnikat, bohužel však už teď vím že nebudu schopen plnit měsícni obraty, které jsou podmínkou u tohoto kontokorentu. Platil bych měsíční úroky a postupně umořovat dluh, ale obraty by nebyly dostatečné (podotýkám, že při tomto typu není nutné jednou ročně kontokorent splatit). Pokud však nesplnim obraty, bojím se, že banka po nějaké době bude chtít částku buď snížit a nebo úplně zesplatnit, což prostě nebudu schopen. Potřebuju se nějakou dobu zahojit a snažit se dostat na velké obraty. Můj dotaz tedy zní - jak si mám poradit? Pokud byznys kontokorent nepříjmu, tak situaci nezvládnu a budu muset vyhlásit osobní bankrot. Když využiji kontokorent a budu nadále podnikat, zvládnu situaci, ale nezvládnu plnit obraty. Nastává otázka, zdali by to banka pak chtěla zesplatnit. Jestli se s nimi dá po nějaké době používání toho kontokorentu domluvit na splatkovém kalendáři. Další z možností je z kontokorentu uhradit jen část závazku a investovat do byznysu a ty další menší závazky které jsou už únosné nadále splácet abych nevyčerpal tolik z kontokorentu. Nicméně pokud by se stejně banka rozhodla kvůli nedodržení podmínek kontokorent zesplatnit, opět bych se asi nevyhnul osobnímu bankrotu. A tady se chci zeptat, zdali je možnost do případné insolvence zahrnout i poměrně nově vzniklý kontokorent a nebo by to šlo rovnou do exekuce (u kontokorentu je směnka). Jsem opravdu bezradný, děkuji za váš názor.

Dobrý den,

s tímto Vám bohužel bez podrobného prostudování Vašeho businessu neporadím (neznám Vaši finanční situaci, obor podnikání/trh, velikost firmy ani žádné další detaily).

A

#9122, Hypotéka a DTI, Hypoteční poradna, 1.3.2020

Pokračování doratu č. 9118: Děkuji za rychlou odpověď, jen chci upřesnit. Ten devitinásobek ročního příjmu se porovnává bankou s celkovou výší půjček nebo s dlužnými částkami v zástavních smlouvách? V mém případě 4,8 + 1 mil nebo 5,76 + 1,2 mil ? Děkuji.

Dobrý den,

limit DTI (debt to income) ve výši devítinásobku ročních příjmů platí pro součet všech úvěrů (nikoliv zástavních hodnot). Počítají se do něj i případné další půjčky, kreditní karty a kontokorenty mimo hypotéku.

SK

#9063, Platný OP, Banka, 24.2.2020

Dobry den, dekuji za Vasi posledni radu. Pracuji v zahranici, prijem chodil na cesky ucet v EUR a prevadel se na koruny. Nemel jsem v CR 10 let trvaly pobyt, jelikoz jsem tu nezil (i kdyz jsem Cech). Banka mi proto nechtela dat zadny uver i pres muj nadstandartni prijem a smlouvu na dobu neurcitou. Na Vasi radu mi po zrizeni trvlaleho pobytu nova banka uver poskytla v potrebne vysi. Planuji za nej koupit nemovitost v zahranici (EU) a prihlasit si tam i trvaly pobyt. Je neco co by ceske bance mohlo na mem trvalem pobytu v zahranici vadit k ovladani bezneho uctu kam mi i nadale bude chodit moje vyplata ze zahranici? Nebo byste doporucoval misto odhlaseni trvaleho pobytu si pro forma nahlasit trvaly pobyt na urad aby banka mela OP a "klid v dusi"? Preferoval bych si trvaly pobyt odhlasit kompletne pac bych rad i danove rezidoval v novem bydlisti. Vim ze k otevreni uctu je potreba trvaly pobyt v CR . Je ale jeho ukonceni duvod k tomu aby mi banka napriklad mohla zrusit ucet? Musim rict ze poslednich 10 let co jsem ho tu nemel nebyl problem a to ani s kontokorentem nebo kreditkou. Az pri zadosti o uver. Pracuji na lodich a pro me je pak slozite tyto pripadne komplikace resit kdyz jsem sluzebne na palube nekolik mesicu daleko v Asii nebo v Africe. Proto tomu chci predejit. Dekuji za radu.

Dobrý den,

banky u českých občanů vyžadují platný OP. Již založený účet nebo úvěr Vám může fungovat i bez platného OP, nicméně v případě jakéhokoliv požadavku by bylo předložení platného OP pravděpodobně vyžadováno. U úvěrů banky obvykle vyžadují pobyt na území ČR. Doporučuji vše případně konzultovat s vaší bankou, zda a co by pro ni byl nepřekonatelný problém. 

Články o Kontokorent

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

22.3.2020, Osobní a rodinné finance

…ty, upravovat limity na kartách a sjednávat nové kreditní karty. Raiffeisen on-line také umožňuje aktivovat přečerpání do mínusu na běžném účtu (kontokorent), či sjednat půjčku.  https://www.rb.cz/osobni/pujcky/odlozeni-splatek Expobank Expobanka informuje že klientům odklady splátek umož…

Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

4.3.2020, Půjčka

…řiznala polovina lidí do 22 let a každý pátý člověk v tomtověku má dokonce pět nebo víc půjček. Často využívají zejména spotřebitelské úvěrynebo kontokorent na běžném účtu. Právě ten přitom patří k nejdražším půjčkám natrhu Další půjčka? Raději zkuste konsolidaciZmíněné chování je tak pře…

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

8.1.2020, Půjčka

… úrokyneplatíte. Některé kreditky svým držitelům poskytují takérůzné slevy a bonusy. Můžou tak být zajímavým pomocníkem i při běžnýchnákupech. 4.KontokorentS revolvingovými úvěry souvisí takékontokorent, který banky zpravidla nabízejí k běžnému účtu. Klientům dávámožnost kdykoliv „jít do …

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet

…ty nabízejí také řadu dalšíchvýhod, které se ale u jednotlivých poskytovatelů liší. Najdete mezi nimi: vyšší limit bezplatných transakcí možnost kontokorentu nebopodnikatelské půjčky levnější transakceze zahraničí Které z nich se vám vyplatí, záleží napříkladna oboru, ve kterém se pohybuj…

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

4.11.2019, Hypotéka

… hypotéky se vám tak může výrazně zkrátit. As ní vzrostou i měsíční splátky. 4. změna: lidé rušístaré půjčkySpotřebitelský úvěr, kreditní karta, kontokorent. To všechnose promítá do vaší bonity. A také do hodnocení DSTI. Právě proto žadatelé stále častěji nepotřebné půjčky aúvěrové produk…Rychlé odkazy

Banky v ČR