Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Kontokorent

Kontokorent


Definice Kontokorent

označován též jako povolený debet, bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictvím běžného účtu zcela libovolněDotazy v poradně k Kontokorent

M

#10563, Navýšení kontokorentu, Půjčka, 27.6.2020

Dobrý den, už mám zařízený kontokorent ve výši 20 000 Kč. Je možné ho navýšit na 30 000 Kč? Je-li to možné, kam se mám obrátit? Jde to přes internetové bankovnictví? Nebo musím přímo do banky?

Dobrý den,

banky schvalují výši kontokorentu vždy individuálně s ohledem na vaše příjmy, bonitu a obrat na účtu. Možné schválení online versus na pobočce na liší banka od banky.

Nezapomeňte, že půjčovat si peníze (byť dočasně) přes kontokorent je jeden z nejdražších způsobů financování. Zatímco hypotéky seženete pod 2% a půjčky za 4-7%, u kontokorentů a kreditních karet si banky účtují obvykle 19-25%. Finančně gramotný člověk by měl mít na účtu rezervu ve výši 3-6 násobku pravidelných měsíčních výdajů a kontokorentu se vyhnout obloukem. U běžný výdajů na spotřebu doporučuji dodržovat velmi jednoduché pravidlo: "Na co nemám, to si nekupuji".

S

#10374, Vypořádání dědictví a hypotéka, Hypoteční poradna, 9.6.2020

Dobrý den, žádám vás o radu. Jsem v situaci, kdy jsem po smrti matky zdědil třetinu nemovitosti s otcem a mojí sestrou. Otec zemřel a já plně důvěřoval sestře. Nyní jsem vlastníkem dvou třetin pozemku a jedné třetiny nemovitostí a sestra vlastní dvě třetiny nemovitostí a jednu třetinu pozemku. Domluvili jsme se spolu, že dům udržíme a když ne, prodáme a peníze si rozdělíme půl napůl. Uplynuly skoro dva roky, z čehož já většinu času strávil prací v zahraničí. Nyní jsem se vrátil, dům je na prodej a nabídka je vyšší než jeho odhadovaná hodnota. Sestra chce okamžitě prodat s vidinou financí na nový život s novým přítelem na novém místě. Já jsem se rozhodl udržet naše dědictví a neprodat. Mezi námi je po důvěře. Prosím vás o radu. Zítra žádám o hypotéku, ale než se dozvím zda mi ji schválí banka, pravděpodobně přijdeme o tohoto kupce a já vím, že na lustrací spojenou s žádostí o hypotéku nejsem dobře připraven. Co mohu udělat proto, abych hypotéku dostal? Vím že mohu ručit svou částí nemovitosti, jsem zaměstnán na pracovní smlouvu v Anglii, kde už od prosince minulého roku je za mě placeno zdravotní pojištění. Kvůli neposlané pracovní smlouvě jsem odhlášen u VZP až od 6. měsíce t.r. pro zpětné odhlášení jsem jim nyní poslal číslo mého NIN pro ověření data mé registrace na úřadu v Anglii. Teď to důležité, na českém účtu mám kontokorent na 10 000 Kč a minulý týden jsem si po částkách vybral 74 000 Kč, stav účtu je dnes -91 000 Kč. Dále mám na účtu navedeny trvalé příkazy na placení pokuty 3 000 Kč a 1 000 Kč další společnosti a 600 UPC. Po dobu minulého roku jsem neměl problém ze zpožděním těchto plateb. Mám i druhý účet v anglické bance, kam mi pravidelně chodí výplata. K nemovitosti je poslední odhad zhotoveny při dědickém řízení po mém otci na 2 370 000 Kč. Kupec nabízí 3,5 mil. Kč. Můj čistý měsíční příjem je závislý na počtu odpracovaných hodin, kdy mám 9 £ na hodinu. Takže vydělám mezi 30 až 50 000 měsíčně. Může sestra sama prodat svojí hodnotnější půlku dědictví když se rozhodnu nepodepsat? Musím počkat na schválení hypotéky ve výši 2 500 000 Kč Které potřebuji na vyplacení sestry (1 750 000 Kč), rekonstrukci a následný pronájem domu? Musím vyrovnat svůj kontokorent na českém účtě? Kolik budu potřebovat hotovosti abych dosáhl na tento úvěr? Pomůže mi banka udělat nový odhad ceny nemovitosti který bude jistě vyšší? Moc vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

každý může nakládat se svým majetkem zcela libovolně, tedy sestra může nezávisle na Vás prodat svou část domu a pozemků. Nikdo Vás nemůže nutit do prodeje Vaší části a je pravděpodobné, že kupec má zájem jen o celou nemovitost (bez prodeje vaší části nebude mít pravděpodobně zájem o sestry polovinu). 

Odhad pro účely dědického řízení nemá nic společného s prodejní cenou. Aktuální tržní hodnota (prodejní cena) je taková, kolik je průměrný kupec ochoten zaplatit. To že Vám kupec nabízí více než činí hodnota zmíněná v odhadu pro dědické řízení neznamená, že byste třeba nemohli získat ještě více. 

Pro získání hypotéky je třeba splnit mnoho podmínek, doporučuji prostudovat podmínky hypotéky nebo kontaktovat naše hypoteční poradce. Banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti a na splátky všech úvěrů (hypotéka, půjčky, kontokorent) můžete dávat max. 50% ze svého příjmu. Pro získání hypotéky bude třeba předložit nový odhad vyhotovený smluvním znalcem banky. 

J

#10027, Insolvence a kontokorent, Exekuce a insolvence, 11.5.2020

Dobrý den, mám léta účet v bance. Mám povolený kontokorent ve výši 50 000 Kč. Nyní jsem v insolvenci. Po usnesení o povolení insolvence, kde je jasně napsáno, že správcem mého majetku jsem i nadále já, mi banka zablokovala účet včetně kontokorentu z důvodu insolvence. Ten mám nyní vedený jako že jej celý bance dlužím. Moje prostředky byly méně než 5 000 Kč. Soud ani insolvenční správce nežádali o blokaci a v exekuci jsem nikdy nebyl. Na základě čeho může banka zablokovat běžný účet? Má na to právo, i když je to v rozporu s nařízením soudu? Lidský problém je ten, že jsem zcela bez likvidních prostředků. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vstupem do insolvence jste porušil smluvní podmínky banky o poskytování úvěrových produktů (kontokorent), na základě čehož mohla banka kontokorent zesplatnit. Ve smluvních podmínkách se také pravděpodobně píše, že váš dluh vůči bance může být započten oproti zůstatku na účtu. 

L

#9671, Hypotéka po exekuci, Hypoteční poradna, 9.4.2020

Pokračování dotazu č. 9671: Dobrý den, exekuce byla cca před rokem a půl, a záznam v BRKI záleží na tom, co se do toho počítá. Drobné nebankovní půjčky jsem platil ale třeba opožděně a jinak co se týče půjček, žádnou momentálně nemám, pouze kontokorent 10 000 Kč. Děkuji

Dobrý den,

s exekucí před 1,5 rokem a opožděnými splátkami u nebankovních půjček v posledních letech Vám bohužel nikdo hypotéku neposkytne. 

I

#9271, Kontokorent, Půjčka, 17.3.2020

Dobrý den, jsem studentka, je mi 20 let a sjednala jsem si povoleny debet. Nechápu princip ani užitečnost dané věci v případě, že mi přijde na účet výplata, automaticky mi píše, že z dané částky je 2 000 Kč debet, nikoliv že by se mi 2 000 Kč přičítali. Chápu to tedy tak, že 2 000 Kč z mých peněz odcházejí pro následující čerpání? Tento povoleny debet mi bankovní poradkyně nabídla jako řešení z důvodu nespokojenost s tím, že i přes podmínku studentského účtu "nelze jít do minusu” jsem se do něho jak mi bylo vysvětleno z důvodu offline terminálu dostávala. Je tedy tato věc pro mě potřebná a není lepší ji zrušit? Je pro mě těžké sledovat platby a nebudu si přeci zapisovat veškeré platby abych věděla zda již nepřekračuje limit, když ve spěchu reálně nevíte kolik peněz zůstává z důvodu delší splatnosti některých plateb například v blokaci nebo v již zmíněném offline režimu. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kontokorent je velmi drahý způsob půjčování peněz (úrok činí i 20%) a v zásadě má smysl jen pro finančně negramotné a neodpovědné osoby, které nejsou schopny mít na účtu dostatečnou rezervu ve výši 3-6 pravidelných měsíčních výdajů a hlídat se stav svých peněz. Chytré mladé studentce toto určitě není zapotřebí. 

Články o Kontokorent

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

…ty, upravovat limity na kartách a sjednávat nové kreditní karty. Raiffeisen on-line také umožňuje aktivovat přečerpání do mínusu na běžném účtu (kontokorent), či sjednat půjčku. https://www.rb.cz/osobni/pujcky/odlozeni-splatek Unicredit BankBanka konečně zveřejnila na webu formulář žádost…

Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

4.3.2020, Půjčka

…řiznala polovina lidí do 22 let a každý pátý člověk v tomtověku má dokonce pět nebo víc půjček. Často využívají zejména spotřebitelské úvěrynebo kontokorent na běžném účtu. Právě ten přitom patří k nejdražším půjčkám natrhu Další půjčka? Raději zkuste konsolidaciZmíněné chování je tak pře…

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

8.1.2020, Půjčka

… úrokyneplatíte. Některé kreditky svým držitelům poskytují takérůzné slevy a bonusy. Můžou tak být zajímavým pomocníkem i při běžnýchnákupech. 4.KontokorentS revolvingovými úvěry souvisí takékontokorent, který banky zpravidla nabízejí k běžnému účtu. Klientům dávámožnost kdykoliv „jít do …

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet

…ty nabízejí také řadu dalšíchvýhod, které se ale u jednotlivých poskytovatelů liší. Najdete mezi nimi: vyšší limit bezplatných transakcí možnost kontokorentu nebopodnikatelské půjčky levnější transakceze zahraničí Které z nich se vám vyplatí, záleží napříkladna oboru, ve kterém se pohybuj…

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

4.11.2019, Hypotéka

… hypotéky se vám tak může výrazně zkrátit. As ní vzrostou i měsíční splátky. 4. změna: lidé rušístaré půjčkySpotřebitelský úvěr, kreditní karta, kontokorent. To všechnose promítá do vaší bonity. A také do hodnocení DSTI. Právě proto žadatelé stále častěji nepotřebné půjčky aúvěrové produk…Banky v ČR