Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Kontokorent

Kontokorent


Definice Kontokorent

označován též jako povolený debet, bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictvím běžného účtu zcela libovolněDotazy v poradně k Kontokorent

LK

#8935, Kontokorent, Půjčka, 13.2.2020

Dobrý den, můj dotaz se týká doby splatnosti kontokorentu (konkrétně se jedná o společnost Equa bank). V srpnu loňského roku jsem si založila na svém osobním účtu kontokorent. Od té doby jsem částku opakovaně navyšovala, nejedná se o nijak závratnou částku (22 000 Kč), ale vzhledem k mým příjmům se dá říci, že je. Při pročítání smlouvy (je dostupná v mém internetovém bankovnictví a online na stránkách Equa bank) mi není zcela jasné, kdy je stanoveno datum splatnosti. Setkávám se s formulaci jako "Smlouva je uzavřena na dobu neurčitou.", což se dá interpretovat různě. Na jiných místech smlouvy pak, že mě banka může kdykoliv zažádat o splacení kontokorentu a to s dobou splatnosti do jednoho měsíce ob obdržení této (zatím imaginární) výzvy. Jsem z informací poskytnutých mou bankou značně zmatená. Když jsem kontaktovala zákaznickou linku společnosti, call operátor mi neposkytl relevantní informace, volala jsem na linku tedy opakovaně, ale nikdy se mi nedostalo relevantních informací, vzhledem k zpoplatnění linky jsem své snahy již vzdala. Obracela jsem se prostřednictvím emailu také na klientské centrum, ale nedočkala jsem se odpovědi. Jsem ze situace značně zneklidněná, neboť se nikde nemůžu dopátrat srozumitelné informace - kdy od doby založení kontokorentu u Equa bank je mou povinností dlužnou částku uhradit? Budu Vám velmi vděčná za reakci. 

Dobrý den,

kontokorent je speciálním typem úvěru, který nemá jasně dané datum čerpání, výši čerpání a splátky a datum splacení. Vy můžete čerpat peníze až do výše schváleného úvěrového rámce kdykoliv a splácet taktéž kdykoliv (vše najednou, částečně každý měsíc, atd.). Na výzvu banky ale musíte všechny půjčené peníze vrátit do 1 měsíce. Tak se děje v případě, kdy Vám banka bude chtít kontokorent ukončit (např. pokud byste vstoupila do insolvence, přišla jste o příjem či na Vás byla uvalena exekuce). 

M

#8843, Hypotéka a záznamy v registrech, Hypoteční poradna, 5.2.2020

Pokračování dotazu č. 8834: Dobrý den, včera jsem psala dotaz ohledně kontokorentního úvěru (nejhorší status zesplatněný úvěr), který měl přítel v minulosti a má jej doplacený a ukončený v roce 2015. Odpověď byla, že za 4-5 let na to banky obvykle nepřihlížejí. Přítel má ve výpisu ještě z roku 2017 povolený debet na běžném účtě, datum poslední delikvence 31.8.2017. Můžu se zeptat, co toto pro nás znamená kdybychom chtěli žádat o hypotéku? Navíc má ještě ve výpisu kontokorentní úvěr z roku 2018, který naposledy využil v dubnu 2018, ale nemá tam žádné dny po splatnosti ani platební neschopnost, bude to při žádosti problém? Děkuji, za info.

Dobrý den,

bude záležet na závažnosti prohřešku z roku 2017 (opoždění menší splátky o pár dnů nebude překážkou v získání hypotéky, ale banky pravděpodobně nebudou ochotny nabídnout nižší úrok).

M

#8834, Hypotéka a záznam v registrech, Hypoteční poradna, 4.2.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tuto situaci. Přítel měl v minulosti kontokorentní úvěr, ve výpisu z BRKI a NRKI je vedený jako zesplatneny. Ukončeny byl v roce 2015. Rádi bychom žádali o hypotéku, mažou se zápisy po nějaké době v registru nebo tam budou napořád? Máme šanci získat hypotéku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky přihlížejí pouze k záznamům mladším 4-5 let, tedy byl-li úvěr zesplatněn a doplacen v roce 2015, v roce 2020 je možné žádat o hypotéku.

P

#8777, Je úroková sazba přiměřená?, Banka, 31.1.2020

Dobrý den, mám dva dotazy. 1) z kreditni karty 10tisic mi od roku 2013 udělali exekuci na 250tisic. uroky 24-29%. Jsou takové úroky i po 1.12.2016 legální? ..obelhali mě a 8 let jsem věřil, že splácím a přitom jsem splácel něco jiného. 1 banka dala kartu, kontokorent, úvěr 3 společnostem, ale řekli mi, že to dali jen jedné, u které jsem si zařídil spl. kalendář. 2) Mám slušný plat, velmi slušnou pozici, ale exekuce na plat, takže v reálu velmi neslušný plat. Chci vyhlásit insolvenci, ale mám záznam v RT k vůli konopí. Žádná hospodářská tr. činnost, žádné závazky vůči státu. Nemohu si dovolit zveřejnit můj TR, jinak přijdu o práci a insolvence je k ničemu. Je stále povinnost předkládat/zveřejňovat TR? Dá se na něčem takovém domluvit se soudcem? Jsem docela zoufalý. Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úroky na kreditních kartách běžně dosahují 20-25%. Není to v žádném případě nelegální, výše úroku je věcí dohody mezi poskytovatelem půjčky a dlužníkem. Pokud s úrokovou sazbou nesouhlasíte, smlouvu nepodepisujte a úvěr nečerpejte.

Úrokové sazby bank odpovídají rizikovosti produktů - hypotéky (zajištěny zástavním právem k nemovitosti, se splatností 30 let a na investice do vlastního bydlení) se nabízejí s úrokem 2,5-3,5%, spotřebitelské úvěry (bez zástavy, na spotřebu) s úrokem 5-10%, kontokorent (bez zástavy, na překlenutí problémů s možností čerpání kdykoliv) s úrokem 15-20%, kreditní karty (otevřený úvěrový účet s bezúročným obdobím - nejrizikovější) 20-25%. I proto se kreditní karta dá charakterizovat jako dobrý sluha, ale zlý pán

Se slušným platem splatíte bez problémů dluh 250 000 Kč i bez insolvence (v insolvenci byste pobíral ještě méně než v exekuci a navíc byste musel platit měsíčně navíc min. 1 100 Kč insolvenčnímu správci + poplatky za podání návrhu a náklady na přezkum pohledávek). Na zamlčení záznamů z rejstříku trestů se určitě domluvit nedá.

HS

#8741, Nelíbí se mi zůstatek na účtu, Banka, 29.1.2020

Dobrý den, v prosinci roku 2017 jsem požádala svojí banku o povolení kontokorentu, ale banka mi žádost zamítla. Účty jsem přestala používat a na běžném jsem měla asi 5 Kč a na druhém 0 Kč. Před nedávnem jsem se jen tak na účty podívala a na každém účtu je debetní zůstatek -42 633 Kč jak na běžném, tak na spořícím. Manuální blokace byla provedena k 1.1.2018 a dodnes tam je. Volala jsem do banky a požádala je o zaslání písemného vyjádření o co se jedná, ale do dnešního dne nic nepřišlo. Dnes jsem se rozhodla, že nahlásím neoprávněnou transakci a požádám, aby účet bankou po dorovnání částek byl ihned zrušen. V tomto období mi taky vypršela platnost karty a jelikož jsem účty nepoužívala o novou jsem si nežádala a banka přesto uvádí, že jsem žádala o kartu novou, kterou mi zaslali na adresu, ale tam jsem si jí nevyzvedla. Když jsem o ní nežádala, karta se vrátila bance a do dneska je neaktivní. Můj dotaz je, jak dlouho má banka na dorovnání stavu na účtech a jejich následné zrušení? A pokud po zrušení účtu odeberu bance souhlas a předáváním os. údajů třetím stranám, může banka nadále komunikovat s exekutorem ohledně mé osoby nebo ne? A kdo jako teď bude bance ty peníze platit, které tam musí dát a pak účet musí zrušit? Protože já rozhodně ne.

Dobrý den,

už od pradávno platilo "voják se stará, voják má". Nemůžete bance říci: "pár let jsem se o účty nestarala a teď se mi nelíbí zůstatek, zvyšte mi ho na nulu". Je třeba prozkoumat všechny transakce a bance případně reklamovat konkrétní operace, které se Vám nelíbí. Píšete, že jste v exekuci. V takovém případě může exekutor Váš účet blokovat a bez jeho souhlasu není možné účet zavřít (ani s penězi jinak nakládat). Exekucí na účtu se nezbavíte ani odebrání souhlasu bance se zpracováním osobních údajů.

Články o Kontokorent

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

8.1.2020, Půjčka

… úrokyneplatíte. Některé kreditky svým držitelům poskytují takérůzné slevy a bonusy. Můžou tak být zajímavým pomocníkem i při běžnýchnákupech. 4.KontokorentS revolvingovými úvěry souvisí takékontokorent, který banky zpravidla nabízejí k běžnému účtu. Klientům dávámožnost kdykoliv „jít do …

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet

…ty nabízejí také řadu dalšíchvýhod, které se ale u jednotlivých poskytovatelů liší. Najdete mezi nimi: vyšší limit bezplatných transakcí možnost kontokorentu nebopodnikatelské půjčky levnější transakceze zahraničí Které z nich se vám vyplatí, záleží napříkladna oboru, ve kterém se pohybuj…

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

4.11.2019, Hypotéka

… hypotéky se vám tak může výrazně zkrátit. As ní vzrostou i měsíční splátky. 4. změna: lidé rušístaré půjčkySpotřebitelský úvěr, kreditní karta, kontokorent. To všechnose promítá do vaší bonity. A také do hodnocení DSTI. Právě proto žadatelé stále častěji nepotřebné půjčky aúvěrové produk…

Úroky na běžném účtu patří minulosti. Banky nyní sázejí na minimum poplatků

Úroky na běžném účtu patří minulosti. Banky nyní sázejí na minimum poplatků

30.9.2019, Běžný účet

…ffeisenbank. Kromě tohoposkytovatelé lákají i na další služby, které k běžnému účtu nabízí. Jsou tonapříklad: bezplatnévýběry z bankomatů čerpáníkontokorentu zdarma bezplatnéSEPA platby dvěkarty k účtu zdarma možnostbezplatného vedení více účtů internetovébankovnictví s multibankingem (te…

Spotřebitelské úvěry jsou stále levnější. Průměrný úrok poprvé klesl pod 6%

Spotřebitelské úvěry jsou stále levnější. Průměrný úrok poprvé klesl pod 6%

23.9.2019, Půjčka

… půjček. V současnostitak mají lidé jen od bank půjčených 1,7 bilionu korun. A to prostřednictvím: hypoték spotřebitelskýchúvěrů kreditníchkaret kontokorentů adalších produktů Lidé splácí poctivějiPozitivní je, žeplatební morálka v České republice je stále lepší. A poměr nesplácených půjč…Rychlé odkazy

Banky v ČR