Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Okamžitá platba

Okamžitá platba


Definice Okamžitá platba

Okamžitá platba umí připsat peníze na účet příjemce v řádu vteřin a to v režimu 24/7 (24 hod. denně, 7 dní v týdnu). Běžné platby trvají obvykle 1 pracovní den. Okamžité platby podporuje v současné chvíli 11 bank. Limit pro okamžité platby je u většiny bank 400 000 Kč (vyšší částky jsou automaticky zpracovány jako běžné platby).Dotazy v poradně k Okamžitá platba

M

#13726, Odeslal jsem platbu podvodníkovi, Podvod, 2.4.2021

Dobrý den, dnes jsem se po bazaru díval na nové a neopotřebené mobily. Časem jsem jeden našel za 2500 Kč, tak jsem paní zavolal a domluvili jsme se, že vyžaduje platbu předem. Vše jsem zaplatil, ale hned co jsem částku uhradil, tak jsem se snažil osobu kontaktovat znova, no neúspěšně. Potřeboval bych poradit, jak snadnou cestou požádat o vrácení peněz, které už byly poslány. Paní jsem volal nejméně 4x v průběhu celého dne. Děkuji.

Dobrý den,

pokud byla platba odeslána jako okamžitá platba, pak příjemce již obdržel vaše peníze na svůj účet a banky tuto transakci zpět vrátit nemohou (podvod můžete nahlásit Policii ČR). Pokud platba nebyla zadána jako okamžitá, vaše banka peníze odešle až v úterý po svátcích (platbu je třeba do pondělního večera stornovat). Pro příště důrazně doporučuji kupovat bazarové zboží výhradně přes Aukro/ebay, kde vidíte historii prodávajícího (nikoliv přes online bazary bez jakékoliv garance). 

L

#10969, Okamžitá platba, Platba, 14.8.2020

Dobry den, včera byla odeslána platba z ČS do Air Bank v 16:40. Kdy by měla platba dorazit? :) Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

neboť obě tyto banky umí okamžité platby, peníze byly připsány na účet příjemce v řádu vteřin od zadání platby. 

M

#10908, Okamžitá platba, Platba, 7.8.2020

Dobrý den, známý mi posílá peníze z Moneta Money Bank do Air Bank. Poslal platbu a tvrdí, že to přijde do tří hodin od poslání platby. Je to pravda? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

peníze poslané z Moneta Money Bank dorazí do Air Bank neprodleně po zadání platby (v řádu vteřin a to 24/7), neboť obě banky podporují okamžité platby. 

TJ

#9536, Okamžitá platba, Platba, 1.4.2020

Ahoj Petře :) Poslední dobou chodí platby mezi bankami ve většině případů (alespoň z mé zkušenosti) doslova okamžitě. Co se změnilo? Mají banky pořád tu zákonnou povinost doručit platby do tří prac. dnů, nebo i to je jiné?

Ahoj Tomáši,

ČNB již před 2 lety připravila platformu okamžitých plateb, kterou banky začaly postupně adoptovat. V tuto chvíli umí okamžité platby 8 bank (viz srovnávač běžný účtů, parametr "okamžitá platba"). Umí-li banka odesílatele i příjemce okamžité platby, transfer peněz proběhne v řádu vteřin a to v nonstop režimu 24/7 (jinak platí standardní lhůta max. 2 pracovní dny). 

B

#8888, Okamžitá platba, Platba, 9.2.2020

Dobrý den, jak dlouho trvá platba z České spořitelny do Air Bank? Děkuji

Dobrý den,

obě tyto banky mají implementované okamžité platby, tedy převod peněz zabere pouze pár vteřin a funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnů.

Články o Okamžitá platba

Okamžité platby umí už 8 bank. A další přibydou v nejbližších týdnech

Okamžité platby umí už 8 bank. A další přibydou v nejbližších týdnech

3.1.2020, Běžný účet

…kytovatelé. Čím vícposkytovatelů, tím líp pro klientyPočet bank, které tuto službu využívají, je přitom pro jejífungování zásadní. K tomu, aby okamžitá platba byla opravdu okamžitá, je totižpotřeba, aby ji uměly banky plátce i příjemce. Pokud ji zvládá jen jedna znich, příjemce peníze…Banky v ČR