Banky.cz Články Aktuálně Psát o Air Bank byl omyl, je vlastně boží. Je tu šťavnatější soustíčko: banka Zuno

Psát o Air Bank byl omyl, je vlastně boží. Je tu šťavnatější soustíčko: banka Zuno

Psát o Air Bank byl omyl, je vlastně boží. Je tu šťavnatější soustíčko: banka Zuno
25.7.2011 Aktuálně

Tak tohle mi nedělejte. Napíšu článek o krásném průšvihu Air Bank a ještě týž den se ukáže, že to bylo dost slabý. Z hlediska velikosti průšvihu. Celá kauza je bezvýznamná. Banka slíbila, že se vyjádří, ale můj nápad zřejmě zapadl v pěně dní. Jestli tyto dny mají nějakou pěnu, pak je to ovšem pěna značky ZUNO.

REKLAMA

No nic, nebudem to protahovat. Snad jen, že jsem chtěl psát o novém spotu Tip6ky s Leošem Marešem.

Zadavatel byl tak laskavý, že nám ho poskytnul a mohl to bejt krásnej text o tom, že používat stejného vyprázdněného a bezobsažného maskota, který pomalu ztrácí momentum, je chyba, protože je to nůďo, protože je to stejný segment. Není to chyba. Je to bezvýznamné stejně jako Air Bank. (Jinak jsem se právě vrátil z večírku domainerů a zjistil jsem, že Air Bank sice vlastní, ale neprovozuje doménu airbanka.cz – tak to snad ne, přátelé. Svízel má i s falešným účtem na Twitteru.)

Všechno se v prach obrátilo pod nástupem nové, další online lowbudgetové banky ZUNO. Píšou se ZUNO, velkými písmeny, aby bylo jasné, že to je FIRMA, nikoliv jen nějaké slovo. Jsme FIRMA a jsme DŮLEŽITÍ, takže chceme mít i v souvislém textu NÁZEV VELKÝMI PÍSMENY, protože kdyby se někdo seknul, tak by to mohlo vypadat jako normální Název a to bychom asi nevydejchali. To by se blbě reportovalo a hlavně, my BFUčka bychom asi jinak nepochopili, že Zuno = nová banka.

Název Zuno… neznamená nic. Budiž. Zní jako žvejka nebo přehrávač MP3. Budiž. Úvaha se povoluje. Škoda, že někoho nenapadlo, že banka pro Čechy se může jmenovat česky z důvodu získání bodů a sympatií českého spotřebitele. Navíc, když tedy víme pěkně dlouho, že Kellnerův podnik se jmenuje anglicky Air Bank. Navázání se na lokální specifika vždy zafunguje.

No nic, pojďme dál. Zuno, dobrý. O ničem, ale nevadí. Bez emoce, ale to už pomiňme. Jestli někdo prožívá nějakou emoci, dejte vědět, prosím, do diskuse pod článkem, od toho ji máme. Malej test: ZUNO. Zuno, Zunečko!

Podstatné je to uvnitř, jak k nám hovoří x let starý spot. Uvnitř webu banky. Škoda, že jsem si neudělal otisk obrazovky dočasné internetové prezentace. Tohle je ta ostrá. Jsou ostří jak ocel.

Ponechme stranou vizuál i firemní styl. Gradienty (barevné přechody), čím víc, tím líp. No a co. Tu podstatnou práci odvedli copywriteři. Tenhle brief bych chtěl vidět. Poskytněte. Koupíme. Nebudeme uvádět zdroj. Zaručujeme naprostou anonymitu.

Běžný účet

No, takže pojďme na to.

ZUNO – BRUTÁLNĚ JEDNODUCHÁ BANKA

Psané velkými písmeny, aby to pochopil i polodebil, že toto je důležité, přátelé. Pro zajímavost, srovnejte momentálně nejdůležitější web na světě Apple (nejdůležitější, protože právě vyjeli s novým OS X, Airem a Mac Mini). Vidíte někde velká písmena?

No a co sdělení? Používat slovo „brutálně“ evokuje, že kopíkovi vzali hned první verzi psanou ráno po náročném víkendu. Dobrý, berem. Jen evokuje. Samozřejmě, že i zde byl použit proces. Zdlouhavý, náročný a jistě správný. Ale byl použit blbě. Slovo „brutálně“ je nesmysl. Zabíjí hlavní vlastnost každé banky – důvěryhodnost.

ZA 3,5 % ZRADÍ SVOU BANKU KAŽDÝ

Trochu lepší. Mohla to být hezká linka zrazování banky, místo toho je to jen headline. No co. Tohle je slušné a přál bych si na to přijít. Mají bodík. Nicméně, jak možná tušíte, je tu zlatý hřeb.

NENECHTE NÁS VYDĚLAT

Brutálně dvojsmyslný slogan, který vám na první dobrou vrátí to, že bankéři nechtějí, abychom je nechali (se) vydělat. Ano, i špičkoví bankéři jsou jen lidé, ale lepší lidé, kteří budou raději umírat, než by přerušili nepřetržitý proces nabízení těch nejlepších služeb. Chtěl bych poznamenat, že každý život má svou hodnotu, i když se nám to v danou chvíli nemusí zdát. Proto chci nechat je vydělat. Se sloganem nesouhlasím.

Ale je to jen špatný wording, ve skutečnosti ten nápad je skvělý a je to další možnost samostatné komunikační linky. Jsme chudí, žijeme v kanále, nemáme na chleba, takže si mažeme džem na noviny, protože nechceme, abyste zbytečně trpěli jhem vysokých poplatků.

Tak tohle byla spousta keců ohledně tří sloganů. Možná zbytečné omáčky, ale materiál na to byl, že. Možná jsem se trochu moc rozjel. Přikročme rovnou k hlavnímu chodu.

Běžný účet bez poplatků

Banka nabízí online bankovnictví, ale web nevybavila ani otiskem obrazovky, neřku-li videem, tutoriálem, návodem, průvodcem nebo čímkoliv, co by představilo produkt. Jako produkt jsou brány parametry účtu. No jo, ale já cítím v kostech, že stejně jako u první verze online bankovnictví mBank toto bude průšvih. Možná jsem jen paranoidní, ale vím, jak špatně se inovuje cokoliv v korporaci.

Ale tohle je něco, co celému webu ubírá smysl zhruba z padesáti procent. I kdyby z deseti. Z pěti. Z jednoho. Musím ocenit skvělý wording u registračního formuláře „V průměru to trvá jen 2:59 minuty, máme to změřené.“ Fajn, ale když se zaregistruju a vy mě nasměrujete do nějaké hrůzy, elektronického bankovnictví x let starého, neaktuálního, nepříjemného, jak je zvykem, tak nebudu rád.

Co dál? Snad jen, že za pár týdnů už nám to ani nepřijde. Kampaň banky nás zahltila z nejdůvěryhodnějších informačních serverů.

Naštěstí za pár dní bude víkend. Snad brutálně jednoduchý.

Marek Prchal

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Psát o Air Bank byl omyl, je vlastně boží. Je tu šťavnatější soustíčko: banka Zuno

Přidejte nový komentář

???, Komentoval(a): Kuku

22.01.2014 09:48:00

Dobrý den, chtěl jsem se jen zeptat, zda ten text článku má být vtip, autor není Čech, nebo neumí česky, či zda je ten text vygenerovaný? Takovou slátaninu jsem už hodně dlouho nečetl.

A co měl autor na srdci?, Komentoval(a): Pavel Fürst

22.01.2014 21:23:27

Uniká mi ten obří průšvih, který autor slibuje na začátku článku, ve kterém chaoticky blekotá o nepřehlednosti webu banky Zuno. Co jsi tím článkem chtěl vlastně říct Máro? Pověz...

To snad ne, Komentoval(a): Karel Loprais

01.10.2014 08:08:33

Není nad konstruktivní kritiku :). Když už autor srovnává cizí práci, tak tohle pravděpodobně psal po náročné noci někde v baru nějakého noblesního hotelu, protože on má přece na víc.

To snad ne, Komentoval(a): Karel Loprais

01.10.2014 08:08:54

A tohle opakované posílání formuláře je vtip?

To jako vážně?, Komentoval(a): Veeger-x

31.10.2014 10:55:07

To je text jako z pionýrskýho tábora...

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

TA: Týdenní analýza 30/2024: Realizační úrokové sazby stagnují. Příjde další pokles na konci léta?

TA: Týdenní analýza 30/2024: Realizační úrokové sazby stagnují. Příjde další pokles na konci léta?

22.7.2024 Aktuálně

Statistiky z různých zdrojů potvrzují, že se pokles úrokových sazeb v posledních měsících téměř zastavil. Index GOFIREAL společnosti Golem Finance klesl po květnovém nárůstu v červnu na 5,20 %, což je sice nejnižší letošní hodnota, ale trend je spíše stagnující.

ČSOB: Snížení úrokových sazeb a zvýšení slevy za příjem zasílaný na účet u ČSOB

ČSOB: Snížení úrokových sazeb a zvýšení slevy za příjem zasílaný na účet u ČSOB

22.7.2024 Aktuálně

ČSOB Hypoteční banka snižuje od 22. 7. 2024 úrokové sazby u účelových i neúčelových hypotečních úvěrů.

Dále zvyšuje slevu za splácení z účtu v ČSOB s měsíčním příjmem 60 000 Kč měsíčně na 0,2 % p.a. Toto navýšení slevy je časově omezené - platí do 1. 9. 2024.

OB: Akční nabídka sazeb

OB: Akční nabídka sazeb

16.7.2024 Aktuálně

Oberbank spuštění časově omezenou akční nabídku se zvýhodněnými sazbami pro 2 a 3leté fixace v příp. hypotečních úvěrů Standardní hypotéka, Investiční hypotéka (hypotéka na pronájem) a Flexi hypotéka (Amerika)

TA: Týdenní analýza 29/2024: Průměrná hypotéka láme rekordy a pomáhá produkci

TA: Týdenní analýza 29/2024: Průměrná hypotéka láme rekordy a pomáhá produkci

15.7.2024 Aktuálně

Produkce na hypotečním trhu v červnu dosáhla podobných hodnot jako v předchozím měsíci. Počet poskytnutých hypotečních úvěrů byl o něco nižší, ale růst průměrné výše hypotéky zapříčinil nárůst v objemu poskytnutých hypoték meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč (y/y +73,6 %).

RB: Snížení úrokových sazeb pro fixaci na 1 a 2 roky

RB: Snížení úrokových sazeb pro fixaci na 1 a 2 roky

30.6.2024 Aktuálně

Raiffeisenbank s platností k dnešnímu dni 1. 7. 2024 rozhodla o snížení sazeb u účelových hypotečních úvěrů Klasik a neúčelových Univerzál, a to u fixací na 1 a 2 roky. Sazby u ostatních fixací se nemění.

Z naší bankovní poradny

Kam uložit 1-2 mil. Kč?

11.7.2024 Spoření
Dobrý den, letos mi bude 60 a většina prostředků, které jsem odkládal na tzv. klidné stáří, je bohužel nedostupná v rámci mediálně známých investičních kauz. Aktuálně ukládám úspory na spořící účty bank do jejich limitů (FIO do 200k, Trinity, mBank), ale hledám pochopitelně co nejvyšší výnos bez rizika. Jelikož lze navíc očekávat další snižování úrokových sazeb, má cenu uvažovat i o využití např. Conseq Repofond (mám účet)? Zde bude výnos asi obdobný jako na spořících účtech, mohl bych se vyhnout danění, pokud nebudu vybírat, ale má to smysl? Nebo máte jiný typ, kam postupně ukládat úspory v rozsahu 1-2 mil. Kč? Děkuji :-) Dobrý den, investiční trojúhelník má 3 vrcholy - očekávaný výnos, riziko a likviditu. Nelze dosáhnout nejlepších hodnot u všech 3 vrcholů najednou, vždy si musíte stanovit priority, především s ohledem na Váš rizikový profil (jaké riziko jste ochoten podstoupit). Zcela bezrizikový je vklad u bank do 2,5 mil. Kč (do této výše jsou vklady pojištěny na 100% hodnoty). 1-2 mil. Kč můžete uložit za 4,5-5,25% do Max Banky, J&T Banky a VÚB (bez omezení výše vkladů/bez nutnosti dělit velký vklad na více malých). Podílový fond má smysl v případě, kdy je očekávaný výnos z fondu vyšší než úrok na bankovních vkladech (obdobný výnos není dostatečnou motivací pro převod peněz z likvidního a bezrizikového bankovního vkladu). Doporučuji náš srovnávač spořicích účtů. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Fond pojištění vkladů

Je nejdůležitější součástí Garančního systému finančního trhu v ČR. Z fondu pojištění vkladů probíhá výplata klientů zkrachovalých bank.  Vklady na účtech u českých bank jsou pojištěny do 100 000 euro, resp. jejich ekvivalentu v českých korunách (cca 2,5 mil. korun). Pravidlo je nastaveno tak, že pojištěn je v každé bance součet vkladů jednoho klienta. Za samostatného klienta se považuje fyzická osoba (pod rodné číslo), nebo i firma (pod IČ).  Pokud tedy máte v některé z bank více než 2,5 milionu korun, rozhodně byste měli své peníze rozdělit mezi více bank, nebo více rodných čísel, či IČ. Stačí tedy převést část peněz na manželku, či firmu. Zároveň může mít každý člověk pojištěné vklady ve více bankách v ČR, nebo EU. Do Fondu pojištění vkladů přispívají všechny české banky, stavební spořitelny a záložny pravidelným odvodem určitého promile z výše vkladů jejich klientů. Tento fond momentálně disponuje prostředky přibližně ve výši 40 miliard českých korun. Poslední výplaty prováděl klientům malých institucí Sberbank, Československé úvěrní družstvo (dříve Akcenta záložna) a předtím Evropsko Ruská Banka. Ještě předtím větší výplata přes 10 miliard proběhla klientům Metropolitního spořitelního družstva. Fond pojištění vkladů vyplácí náhradu na základě sdělení regulátora České národní banky, že konkrétní instituce není schopna dostát svým závazkům. Výplatu náhrad realizuje Garanční systém finančního trhu, který si zajistí od banky seznamy depozitních klientů. Vyplácí se zůstatek klienta k datu oznámení ČNB, sestávající z jistiny vkladu a naběhlých úroků k datu. Pro výplatu Garanční systém zpravidla najme některou z velkých bank s dostatkem poboček. Informace je zasílána na kontaktní údaje zkrachovalé banky či záložny. Pozor - výplata probíhá pouze po dobu 3 let, během kterých se musíte o své prostředky přihlásit! Jak uvedeno výše, aktuálně má fond dostatek prostředků pro případné uspokojení klientů při krachu středně velké banky. A pokud by prostředky fondu nestačily, doplácet se bude ze státního rozpočtu, fond smí vydat dluhopisy anebo si může vypůjčit prostředky na finančním trhu prostřednictvím úvěru. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena