Banky.cz Články Aktuálně Psát o Air Bank byl omyl, je vlastně boží. Je tu šťavnatější soustíčko: banka Zuno

Psát o Air Bank byl omyl, je vlastně boží. Je tu šťavnatější soustíčko: banka Zuno

25.7.2011 Aktuálně

Tak tohle mi nedělejte. Napíšu článek o krásném průšvihu Air Bank a ještě týž den se ukáže, že to bylo dost slabý. Z hlediska velikosti průšvihu. Celá kauza je bezvýznamná. Banka slíbila, že se vyjádří, ale můj nápad zřejmě zapadl v pěně dní. Jestli tyto dny mají nějakou pěnu, pak je to ovšem pěna značky ZUNO.

REKLAMA
REKLAMA

No nic, nebudem to protahovat. Snad jen, že jsem chtěl psát o novém spotu Tip6ky s Leošem Marešem.

Zadavatel byl tak laskavý, že nám ho poskytnul a mohl to bejt krásnej text o tom, že používat stejného vyprázdněného a bezobsažného maskota, který pomalu ztrácí momentum, je chyba, protože je to nůďo, protože je to stejný segment. Není to chyba. Je to bezvýznamné stejně jako Air Bank. (Jinak jsem se právě vrátil z večírku domainerů a zjistil jsem, že Air Bank sice vlastní, ale neprovozuje doménu airbanka.cz – tak to snad ne, přátelé. Svízel má i s falešným účtem na Twitteru.)

Všechno se v prach obrátilo pod nástupem nové, další online lowbudgetové banky ZUNO. Píšou se ZUNO, velkými písmeny, aby bylo jasné, že to je FIRMA, nikoliv jen nějaké slovo. Jsme FIRMA a jsme DŮLEŽITÍ, takže chceme mít i v souvislém textu NÁZEV VELKÝMI PÍSMENY, protože kdyby se někdo seknul, tak by to mohlo vypadat jako normální Název a to bychom asi nevydejchali. To by se blbě reportovalo a hlavně, my BFUčka bychom asi jinak nepochopili, že Zuno = nová banka.

Název Zuno… neznamená nic. Budiž. Zní jako žvejka nebo přehrávač MP3. Budiž. Úvaha se povoluje. Škoda, že někoho nenapadlo, že banka pro Čechy se může jmenovat česky z důvodu získání bodů a sympatií českého spotřebitele. Navíc, když tedy víme pěkně dlouho, že Kellnerův podnik se jmenuje anglicky Air Bank. Navázání se na lokální specifika vždy zafunguje.

No nic, pojďme dál. Zuno, dobrý. O ničem, ale nevadí. Bez emoce, ale to už pomiňme. Jestli někdo prožívá nějakou emoci, dejte vědět, prosím, do diskuse pod článkem, od toho ji máme. Malej test: ZUNO. Zuno, Zunečko!

Podstatné je to uvnitř, jak k nám hovoří x let starý spot. Uvnitř webu banky. Škoda, že jsem si neudělal otisk obrazovky dočasné internetové prezentace. Tohle je ta ostrá. Jsou ostří jak ocel.

Ponechme stranou vizuál i firemní styl. Gradienty (barevné přechody), čím víc, tím líp. No a co. Tu podstatnou práci odvedli copywriteři. Tenhle brief bych chtěl vidět. Poskytněte. Koupíme. Nebudeme uvádět zdroj. Zaručujeme naprostou anonymitu.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

No, takže pojďme na to.

ZUNO – BRUTÁLNĚ JEDNODUCHÁ BANKA

Psané velkými písmeny, aby to pochopil i polodebil, že toto je důležité, přátelé. Pro zajímavost, srovnejte momentálně nejdůležitější web na světě Apple (nejdůležitější, protože právě vyjeli s novým OS X, Airem a Mac Mini). Vidíte někde velká písmena?

No a co sdělení? Používat slovo „brutálně“ evokuje, že kopíkovi vzali hned první verzi psanou ráno po náročném víkendu. Dobrý, berem. Jen evokuje. Samozřejmě, že i zde byl použit proces. Zdlouhavý, náročný a jistě správný. Ale byl použit blbě. Slovo „brutálně“ je nesmysl. Zabíjí hlavní vlastnost každé banky – důvěryhodnost.

ZA 3,5 % ZRADÍ SVOU BANKU KAŽDÝ

Trochu lepší. Mohla to být hezká linka zrazování banky, místo toho je to jen headline. No co. Tohle je slušné a přál bych si na to přijít. Mají bodík. Nicméně, jak možná tušíte, je tu zlatý hřeb.

NENECHTE NÁS VYDĚLAT

Brutálně dvojsmyslný slogan, který vám na první dobrou vrátí to, že bankéři nechtějí, abychom je nechali (se) vydělat. Ano, i špičkoví bankéři jsou jen lidé, ale lepší lidé, kteří budou raději umírat, než by přerušili nepřetržitý proces nabízení těch nejlepších služeb. Chtěl bych poznamenat, že každý život má svou hodnotu, i když se nám to v danou chvíli nemusí zdát. Proto chci nechat je vydělat. Se sloganem nesouhlasím.

Ale je to jen špatný wording, ve skutečnosti ten nápad je skvělý a je to další možnost samostatné komunikační linky. Jsme chudí, žijeme v kanále, nemáme na chleba, takže si mažeme džem na noviny, protože nechceme, abyste zbytečně trpěli jhem vysokých poplatků.

Tak tohle byla spousta keců ohledně tří sloganů. Možná zbytečné omáčky, ale materiál na to byl, že. Možná jsem se trochu moc rozjel. Přikročme rovnou k hlavnímu chodu.

Běžný účet bez poplatků

Banka nabízí online bankovnictví, ale web nevybavila ani otiskem obrazovky, neřku-li videem, tutoriálem, návodem, průvodcem nebo čímkoliv, co by představilo produkt. Jako produkt jsou brány parametry účtu. No jo, ale já cítím v kostech, že stejně jako u první verze online bankovnictví mBank toto bude průšvih. Možná jsem jen paranoidní, ale vím, jak špatně se inovuje cokoliv v korporaci.

Ale tohle je něco, co celému webu ubírá smysl zhruba z padesáti procent. I kdyby z deseti. Z pěti. Z jednoho. Musím ocenit skvělý wording u registračního formuláře „V průměru to trvá jen 2:59 minuty, máme to změřené.“ Fajn, ale když se zaregistruju a vy mě nasměrujete do nějaké hrůzy, elektronického bankovnictví x let starého, neaktuálního, nepříjemného, jak je zvykem, tak nebudu rád.

Co dál? Snad jen, že za pár týdnů už nám to ani nepřijde. Kampaň banky nás zahltila z nejdůvěryhodnějších informačních serverů.

Naštěstí za pár dní bude víkend. Snad brutálně jednoduchý.

Marek Prchal

KOMENTÁŘE k článku Psát o Air Bank byl omyl, je vlastně boží. Je tu šťavnatější soustíčko: banka Zuno

Přidejte nový komentář

???, Komentoval(a): Kuku

22.1.2014 09:48:00
Dobrý den, chtěl jsem se jen zeptat, zda ten text článku má být vtip, autor není Čech, nebo neumí česky, či zda je ten text vygenerovaný? Takovou slátaninu jsem už hodně dlouho nečetl.

A co měl autor na srdci?, Komentoval(a): Pavel Fürst

22.1.2014 21:23:27
Uniká mi ten obří průšvih, který autor slibuje na začátku článku, ve kterém chaoticky blekotá o nepřehlednosti webu banky Zuno. Co jsi tím článkem chtěl vlastně říct Máro? Pověz...

To snad ne, Komentoval(a): Karel Loprais

1.10.2014 08:08:33
Není nad konstruktivní kritiku :). Když už autor srovnává cizí práci, tak tohle pravděpodobně psal po náročné noci někde v baru nějakého noblesního hotelu, protože on má přece na víc.

To snad ne, Komentoval(a): Karel Loprais

1.10.2014 08:08:54
A tohle opakované posílání formuláře je vtip?

To jako vážně?, Komentoval(a): Veeger-x

31.10.2014 10:55:07
To je text jako z pionýrskýho tábora...

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Ceny bytů jsou zřejmě na lokálních minimech. Očekává se růst

25.2.2024 Aktuálně

V minulém týdnu byla publikována pravidelná statistika reálných cen nemovitostí na českém trhu. Z dat ČSOB vyplývá, že pokles cen bytů se ve čtvrtém kvartálu téměř zastavil. Mezikvartální změna činila -0,2 % a zdá se, že ceny dosedly na lokální dno od doby, kdy se začaly v roce 2022 snižovat.

UCB: Snížení úrokových sazeb a Marketingová sleva na sazbě

24.2.2024 Aktuálně

UniCredit Bank s platností od 26. 2. 2024 snižuje úrokovou sazbu u účelových hypotečních úvěrů pro 2 a 3letou fixaci o 0,1 % p.a. Dále zavádí časově omezenou (doba "platnosti do" není v tuto chvíli známa) marketingovou slevu 0,1 % p.a. pro úvěry s fixací na 2 nebo 3 roky s CPI.

MP: Hypoúvěr - Snížení úrokových sazeb / Zrušení nabídky úrokových sazeb pro fixace 8 a 10 let / Nová

21.2.2024 Aktuálně

Modrá pyramida s platností k 20. 2. 2024 snížila úrokové sazby zajištěného Hypoúvěru, zrušila nabídku úrokových sazeb pro fixace 8 a 10 let a upravila tzv. "úrokovou skládačku", která nyní nově obsahuje i pojištění nemovitosti od Komerční pojišťovny a předložení PENB.

ČSOBSS: Snížení úrokových sazeb u zajištěných i nezajištěných úvěrů

21.2.2024 Aktuálně

ČSOB Stavební spořitelna od 22. 2. 2024 snižuje úrokové sazby u nezajištěných i zajištěných překlenovacích úvěrů. V případě nezajištěného úvěru Kredit dochází ke snížení sazby, jak v případě objemu úvěru do 599 000 Kč včetně, tak od 600 000 Kč o 0,5 % p.a.

SSČS: Snížení úrokových sazeb nezajištěného Úvěru od Buřinky

21.2.2024 Aktuálně

Stavební spořitelna České spořitelny od 23. 2. 2024 snižuje úrokové sazby nezajištěného Úvěru od Buřinky. K poklesu sazeb o 0,4 % p.a. dochází u fixace na 3 roky i u sazby platné po celou dobu splácení. Nově tak nabídka Úvěru od Buřinky začíná na sazbě 6,29 % p.a, a to pro fixaci na 3 roky.

Z naší bankovní poradny

Všichni mi zamítli konsolidaci půjček

22.1.2024 Půjčka

Dobrý den, splácím aktuálně 2 různé úvěry: Refixo u Max Banky (10/2022) - zbývá 68 000 Kč a 1 800 Kč měsíčně expres půjčku u Moneta Money Bank (08/2023) - zbývá 92 000 Kč. Celkem 2 450 Kč měsíčně. U obou těchto společností řádně splácím všechno včas, nikdy se mi nestalo, že bych s nějakou ze splátek byl pozadu. Vydělám si měsíčně 29 000 Kč, náklady na bydlení činí 12 000 Kč. Další jiné závazky nemám. Neuváženě jsem 2x zažádal online o konsolidaci těchto půjček u jiných bankovních společností, obě mi byly z "interních" důvodů zamítnuty. Předpokládám, že teď jsem veden v jakémsi registru a nikdo mi již konsolidaci neposkytne. Můj dotaz zní, za jak dlouhou dobu můžu opět zažádat o konsolidaci? A bude mi vůbec povolena? Vzhledem k tomu jak v posledním roce začalo všechno zdražovat, skončila mi fixace na energie a zvýšily se mi i ostatní náklady, tak jsem uvažoval nad odlehčením ze splátek, ale evidentně i to budu muset na nějaký čas odložit a spíše omezit sám sebe než své pravidelné výdaje. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

do registru dlužníků se zapisují i zamítnuté žádosti o půjčky, refinancování půjček, konsolidace atd. Pokud jste byl již 2x odmítnut, každý další věřitel se jen podívá do registrů a zamítne Vás automaticky také. S další žádostí o konsolidaci půjček vyčkejte prosím 6 měsíců (po této době již v registru nebudou vidět vaše minulé zamítnuté žádosti). 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Fond pojištění vkladů

Je nejdůležitější součástí Garančního systému finančního trhu v ČR. Z fondu pojištění vkladů probíhá výplata klientů zkrachovalých bank. 

Vklady na účtech u českých bank jsou pojištěny do 100 000 euro, resp. jejich ekvivalentu v českých korunách (cca 2,5 mil. korun). Pravidlo je nastaveno tak, že pojištěn je v každé bance součet vkladů jednoho klienta. Za samostatného klienta se považuje fyzická osoba (pod rodné číslo), nebo i firma (pod IČ). 

Pokud tedy máte v některé z bank více než 2,5 milionu korun, rozhodně byste měli své peníze rozdělit mezi více bank, nebo více rodných čísel, či IČ. Stačí tedy převést část peněz na manželku, či firmu. Zároveň může mít každý člověk pojištěné vklady ve více bankách v ČR, nebo EU.

Do Fondu pojištění vkladů přispívají všechny české banky, stavební spořitelny a záložny pravidelným odvodem určitého promile z výše vkladů jejich klientů. Tento fond momentálně disponuje prostředky přibližně ve výši 40 miliard českých korun. Poslední výplaty prováděl klientům malých institucí Sberbank, Československé úvěrní družstvo (dříve Akcenta záložna) a předtím Evropsko Ruská Banka. Ještě předtím větší výplata přes 10 miliard proběhla klientům Metropolitního spořitelního družstva.

Fond pojištění vkladů vyplácí náhradu na základě sdělení regulátora České národní banky, že konkrétní instituce není schopna dostát svým závazkům. Výplatu náhrad realizuje Garanční systém finančního trhu, který si zajistí od banky seznamy depozitních klientů. Vyplácí se zůstatek klienta k datu oznámení ČNB, sestávající z jistiny vkladu a naběhlých úroků k datu. Pro výplatu Garanční systém zpravidla najme některou z velkých bank s dostatkem poboček. Informace je zasílána na kontaktní údaje zkrachovalé banky či záložny. Pozor - výplata probíhá pouze po dobu 3 let, během kterých se musíte o své prostředky přihlásit!

Jak uvedeno výše, aktuálně má fond dostatek prostředků pro případné uspokojení klientů při krachu středně velké banky. A pokud by prostředky fondu nestačily, doplácet se bude ze státního rozpočtu, fond smí vydat dluhopisy anebo si může vypůjčit prostředky na finančním trhu prostřednictvím úvěru.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena