Banky v dubnu poskytly nové hypotéky za 26 miliard

V dubnu poskytly banky a stavební spořitelny nové hypotéky za 26 miliard Kč. Oproti březnu aktivita objemově zeslábla o 4 %, což odpovídá jak sezónnímu vlivu, tak mírné korekci po silnějším březnu. Průměrná realizovaná sazba hypoték nepatrně dále klesla na 4,65 % z březnových 4,68 %. Její meziroční pokles o 0,44 % bodu snižuje měsíční splátky více než o tisíc korun, přibližně o 1,2 % čistého příjmu žadatele o hypotéku. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila Česká bankovní asociace.
Průměrná velikost skutečně nově poskytnuté hypotéky v dubnu nepatrně stoupla na 4,08 milionu korun, což meziročně zvedlo měsíční splátku více než o dva a půl tisíce korun, tedy přibližně 3 % tohoto příjmu. Pokud hypotéky udrží dynamiku z posledních dvou měsíců, pak by mohl objem nových hypoték v roce 2025 dosáhnout úrovně 293 miliard Kč, tedy více než o čtvrtinu ve srovnání s loňským rokem.
Rostl zájem i v oblasti nezaručených úvěrů
„Za první čtyři měsíce můžeme pozorovat dynamický růst hypotečního trhu i u stavebních spořitelen. Přestože se trh stavebního spoření zaměřuje především na renovaci a nezajištěné úvěry na bydlení, tak zde máme téměř 80% meziroční růst i v oblasti zajištěných úvěrů. Mimo jiné tomu pomáhá relativně dynamický pokles průměrné úrokové sazby v prvních měsících roku 2025, proti pomalému poklesu v roce 2024,“ uvedl Michal Noha, produktový manažer z Raiffeisen Stavební spořitelny.

Pramen: ČNB, ČBA Hypomonitor (před rokem 2020 jsou objemy ze statistiky ČNB).
Jaká je nyní průměrná úroková sazba hypotéky?
Úroková hypoteční sazba na nové hypotéky v dubnu dle Hypomonitoru spadla na 4,65 %. Nacházela se tak přibližně 1,4% bodu na průměrnými tržními swapovými sazbami, což je přibližně o 0,3% bodu nad dlouhodobým průměrem od roku 2014.
„Udržení současné dynamiky nových hypotečních úvěrů by přineslo kreditní impulz v rozsahu 3,4 % HDP. To by představovalo výraznější oživení po 1,5 % a 2,7 % impulsech v letech 2023 a 2024 a návrat k impulzům z let 2017-2018. Ovšem počet nových hypoték by letos asi spíše dosáhl roku 2019, kdy nové hypotéky dodaly do ekonomiky impulz v rozsahu 2,7 % HDP,“ přidává Jaromír Šindel, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Zpožděná reakce bank na změny úrokových sazeb ČNB
Banky se zpožděním reagují na změny úrokových sazeb, které nastavuje centrální banka. Ta v květnu rozhodla o snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Základní úroková sazba je tak na nejnižší úrovni od prosince 2021. Současně ČNB rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 2,50 % a lombardní sazby na 4,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 9. května 2025.
Při zatím posledním zasedání ČNB její guvernér Aleš Michl zmínil, že mezi bankovní radou nepanuje shoda, jestli v tomto měsíci došlo k poslednímu letošnímu snížení úrokových sazeb nebo ne. „Prostor pro další snížení je omezený a je podmíněný tím, že se budou snižovat proinflační rizika v domácí ekonomice. Proto si necháváme všechny možnosti otevřené,“ uvedl Michl.