Banky.cz Články Běžný účet Cestujeme do zahraničí s platební kartou 2

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 2

25.12.2013 Běžný účet

V minulém díle jsme se seznámili se základními pojmy. Dnes se pokusíme odpovědět na několik otázek, které nás při výběru karty mohou napadnout, případně se nás na ně může banka ptát. Opravdu doporučuji dobře platební kartu promyslet, leckdy na naší kartě záleží, jak celý náš pobyt v zahraničí dopadne. Zda bude vše bezproblémové či zda budeme řešit jeden problém za druhým.

REKLAMA
REKLAMA

Díl druhý – vybíráme správnou kartu do ciziny

Chceme debetní nebo kreditní kartu?


Zcela záleží na tom, jak chceme peníze čerpat, zda přímo z našeho účtu anebo zpětně platit bance. Pokud nechcete hlídat včasné splácení peněz na kreditní kartě, zvolte raději kartu debetní, viz běžný účet. Na fungování karty v zahraničí ale nemá její typ prakticky žádný vliv.

Požadujeme elektronickou kartu nebo standardní kartu za příplatek?


Elektronickou kartu dostaneme leckdy od banky zdarma anebo jen za menší poplatek. Pro platbu v obchodech s elektronickým terminálem a pro výběry z bankomatu je dostačující, ani v cizině nenarazíme na problémy. Jisté problémy mohou být ale například při platbách online nebo při půjčování automobilu. Pokud chceme větší jistotu, volme standardní kartu (často označovanou také jako základní nebo classic).

Máme si zvolit Visu nebo MasterCard?


To už je složitější otázka. Obě asociace se snaží mít své logo na co největším počtu prodejen a bankomatů, přesto se občas stane, že zrovna v daném obchodě tu naši asociaci nenajdeme a ač zde platby kartou přijímají, naše karta zde fungovat nebude. Visa je asi obecně ve světě mírně rozšířenější, pokud ale plánujeme cestovat do určité země opakovaně, je dobré si na Internetu předem zjistit, jaké karty zde mají jaká omezení. Příkladem může být sousední Německo, kde v menších supermarketech typu Aldi, Lidl, Billa apod. přijímají jen karty MasterCard.

Embosovanou?


Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Tuto možnost bych určitě doporučil. Zvláště pokud se chceme na kartu více spoléhat. Při běžných platbách a při výběrech z bankomatu to sice není potřeba, ale pokud pomýšlíme na půjčení auta, nebo pokud se stane, že někde nebude fungovat terminál, umožňuje embosovaná karta použít k platbě imprintér. Navíc, na neembosovanou platební kartu v některých zemích budou koukat jako na raritu a nebudou nám věřit, že je to opravdu platební karta a budeme je muset přesvědčit. Standardní karty (tedy ty neelektronické) jsou dnes již většinou automaticky embosované, přesto je dobré se na tento fakt u banky informovat.

Jak nastavit limity?


Je třeba odhadnout, jaký obnos můžeme za dané období utratit a jaká může být maximální jednorázová částka. Plánujeme-li si půjčit auto, je možné, že bude požadována na našem účtu poměrně vysoká blokace jako záloha na případné škody. I když budeme pojištěni, můžeme za lékařský zákrok platit nečekaný obnos (který nám pojišťovna proplatí až zpětně) apod. Nejlepší radou je zvolit banku, která umožňuje měnit limity karet okamžitě přes elektronické bankovnictví a případně si daný limit před požadovanou vyšší platbou navýšit.

Chceme pojištění ke kartě?


Pojistit lze vše možné, nejběžnější je pojištění zneužití karty a cestovní pojištění. Pojištění zneužití karty nám kryje období od odcizení karty po její zablokování. Cestovní pojištění je zpravidla cenově výhodnější než jiné jednorázové cestovní pojištění, navíc se nemusí uzavírat před každou cestou. Pokud tedy uvažujeme o častém cestování, je cestovní pojištění k platební kartě možná pro nás to pravé. Každá banka má specifickou nabídku pojištění k platební kartě, některé banky nenabízejí nic, některé nabízejí třeba i komplexní cestovní pojištění celé rodiny. Každý musí zvážit co, jak a na jakou částku si má pojistit.

Stojí nás všechny karty stejně?


Rozhodně ne. S používáním platebních karet jsou spojeny určité poplatky, které má každá banka jiné a jsou opravdu velmi rozdílné. Už jenom za samotné vlastnictví karty můžeme platit. Některé karty jsou zcela zdarma, jinde platíme roční nebo měsíční poplatek za vedení karty. Určitě si předem zjistěme, kolik nás bude stát výběr z bankomatu (pozor, v cizině se účtuje jiný poplatek za výběr peněz než v ČR, zpravidla se jedná o daná procenta z vybírané částky + fixní poplatek). Také na kurzu záleží a různé banky nám kurz určí různým způsobem. Výsledné částky v Kč se tak mohou u různých bank výrazně lišit. Navíc ke všemu si některé bankomaty v některých zemích mohou ještě naúčtovat poplatek za transakci, takový bankomat nás však o tom musí předem informovat.

Běžný účet bez poplatků

Některé banky, díky své mezinárodní působnosti nebo provázanosti se zahraničními bankami nabízejí v některých zemích výhodnější podmínky například pro výběry z bankomatů sesterské banky a podobně. Pokud cestujeme pravidelně do stejné země, je dobré si zjistit, zda některá banka právě v dané zemi nenabízí něco více než banky jiné (např. ČS má výhodné výběry v bankomatech Erste Group po celé Evropě)

Tak nyní již máme dostatek informací k správnému výběru té pravé platební karty a můžeme začít porovnávat nabídky jednotlivých bankovních domů. Můžeme se také těšit na další díl našeho seriálu, v kterém si povíme pár rad pro používání karty v cizině, na co si dát pozor a také jak trochu ušetřit.

ANKETA k článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou 2

Mám ke kartě sjednané cestovní pojištění?

Počet odpovědí: 34

KOMENTÁŘE k článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou 2

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Co se děje s běžným účtem po úmrtí

22.1.2024 Běžný účet

Co se stane s účty v bance, když jejich majitel zemře? Za jak dlouho banka zjistí, že majitel účtu už nežije a na jak dlouho prostředky na účtu zablokuje? Co potřebujete bance doložit, aby vám coby dědicům vyplatila peníze z účtů zůstavitele? Jak se bude tento příjem danit? Musí banky pojišťovat i vklady na zablokovaných účtech?

Dispoziční právo k účtu. Kdy má smysl a na co si dát pozor?

19.1.2024 Běžný účet

Možná jste už slyšeli termíny „disponent“ nebo „dispoziční právo k účtu“. Možná víte, že jde o téma správy bankovních účtů jinou osobou, než je majitel. Ale možná neznáte podrobnosti. Podívejte se, jak založit disponentská práva, jak určit jejich rozsah, nebo jak je pro změnu zrušit. V jaké roli se ocitá disponent po smrti majitele účtu, či kde se disponentství používá nejčastěji.

Podnikatelské účty pro OSVČ: Vše na jednom místě

11.12.2023 Běžný účet

I když zákon OSVČ neukládá povinnost zřizovat si podnikatelský účet, řada drobných podnikatelů si ho nemůže vynachválit. Účet pro podnikatele totiž nabízí snadné řešení, jak oddělit peníze z osobního života od těch z podnikání. A nejen to. Jaké jsou další výhody, a naopak nevýhody podnikatelských účtů? A existuje podnikatelský účet zcela bez poplatků? 

Kolik stojí výběr z bankomatu?

6.12.2023 Běžný účet

Výběr hotovosti z bankomatu zdarma nebo i za stovky korun. Účtované poplatky se u jednotlivých bank liší. Poradíme, které banky nabízejí nejlevnější výběry doma i v zahraničí, nebo co je to bankomat sdílený a jak funguje.

Průvodce bankomaty v Česku: Jak vybírat zahraniční kartou bez zbytečných poplatků?

6.11.2023 Běžný účet

Bezplatné výběry z bankomatů vnímáme jako samozřejmost. Ve skutečnosti ale samozřejmostí být nemusí – zvlášť pokud vybíráte peníze kartou vedenou v cizí měně. Poplatky za výběr z bankomatu v Česku pak mohou vyskočit i na několik set korun.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Brutto vs. netto

Brutto a netto jsou dva pojmy, které jsou často používány ve finančním světě, zejména v oblasti mezd a platů. Jednoduše řečeno, brutto je celková částka před jakýmikoli odečty, zatímco netto je částka, která zůstává po odečtení všech daní, poplatků a dalších nákladů.

Výpočet mzdy

V kontextu mezd a platů:

Brutto mzda je celková částka peněz, kterou zaměstnanec vydělá před odečtením jakýchkoli daní a odvodů. To zahrnuje základní plat, příplatky, bonusy a jakékoli jiné finanční výhody.

Netto mzda je čistá částka peněz, která zůstává po odečtení všech daní a odvodů z hrubé mzdy. To zahrnuje daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění a další povinné odvody.

Důležitost rozlišení

Je důležité rozlišovat mezi brutto a netto:

Plánování rozpočtu: Znát rozdíl mezi brutto a netto mzdou je nezbytné pro správné plánování osobního rozpočtu. Netto mzda je skutečná částka, kterou zaměstnanec dostává na svůj bankovní účet a může ji používat na pokrytí svých životních nákladů.

Srovnání nabídek práce: Při porovnávání nabídek práce berte v úvahu nejen brutto mzdu, ale také výši odvodů a daní, které budou odečteny. To pomáhá získat lepší představu o skutečné hodnotě nabídky.

Daňové účely: Pro daňové účely je důležité znát svou hrubou mzdu, protože to je částka, ze které se vypočítává daň z příjmů.

Rozlišení mezi brutto a netto je základním konceptem, který je nezbytný pro správné finanční plánování a rozhodování. Je důležité vědět, kolik peněz skutečně dostanete na svůj běžný účet a kolik bude odečteno na daních a odvodech.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena