Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Cestujeme do zahraničí s platební kartou 2

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 2

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 2
25.12.2013, Běžný účet

V minulém díle jsme se seznámili se základními pojmy. Dnes se pokusíme odpovědět na několik otázek, které nás při výběru karty mohou napadnout, případně se nás na ně může banka ptát. Opravdu doporučuji dobře platební kartu promyslet, leckdy na naší kartě záleží, jak celý náš pobyt v zahraničí dopadne. Zda bude vše bezproblémové či zda budeme řešit jeden problém za druhým.

Díl druhý – vybíráme správnou kartu do ciziny

Chceme debetní nebo kreditní kartu?


Zcela záleží na tom, jak chceme peníze čerpat, zda přímo z našeho účtu anebo zpětně platit bance. Pokud nechcete hlídat včasné splácení peněz na kreditní kartě, zvolte raději kartu debetní, viz běžný účet. Na fungování karty v zahraničí ale nemá její typ prakticky žádný vliv.

Požadujeme elektronickou kartu nebo standardní kartu za příplatek?


Elektronickou kartu dostaneme leckdy od banky zdarma anebo jen za menší poplatek. Pro platbu v obchodech s elektronickým terminálem a pro výběry z bankomatu je dostačující, ani v cizině nenarazíme na problémy. Jisté problémy mohou být ale například při platbách online nebo při půjčování automobilu. Pokud chceme větší jistotu, volme standardní kartu (často označovanou také jako základní nebo classic).

Máme si zvolit Visu nebo MasterCard?


To už je složitější otázka. Obě asociace se snaží mít své logo na co největším počtu prodejen a bankomatů, přesto se občas stane, že zrovna v daném obchodě tu naši asociaci nenajdeme a ač zde platby kartou přijímají, naše karta zde fungovat nebude. Visa je asi obecně ve světě mírně rozšířenější, pokud ale plánujeme cestovat do určité země opakovaně, je dobré si na Internetu předem zjistit, jaké karty zde mají jaká omezení. Příkladem může být sousední Německo, kde v menších supermarketech typu Aldi, Lidl, Billa apod. přijímají jen karty MasterCard.

Embosovanou?


Tuto možnost bych určitě doporučil. Zvláště pokud se chceme na kartu více spoléhat. Při běžných platbách a při výběrech z bankomatu to sice není potřeba, ale pokud pomýšlíme na půjčení auta, nebo pokud se stane, že někde nebude fungovat terminál, umožňuje embosovaná karta použít k platbě imprintér. Navíc, na neembosovanou platební kartu v některých zemích budou koukat jako na raritu a nebudou nám věřit, že je to opravdu platební karta a budeme je muset přesvědčit. Standardní karty (tedy ty neelektronické) jsou dnes již většinou automaticky embosované, přesto je dobré se na tento fakt u banky informovat.

Jak nastavit limity?


Je třeba odhadnout, jaký obnos můžeme za dané období utratit a jaká může být maximální jednorázová částka. Plánujeme-li si půjčit auto, je možné, že bude požadována na našem účtu poměrně vysoká blokace jako záloha na případné škody. I když budeme pojištěni, můžeme za lékařský zákrok platit nečekaný obnos (který nám pojišťovna proplatí až zpětně) apod. Nejlepší radou je zvolit banku, která umožňuje měnit limity karet okamžitě přes elektronické bankovnictví a případně si daný limit před požadovanou vyšší platbou navýšit.

Chceme pojištění ke kartě?


Pojistit lze vše možné, nejběžnější je pojištění zneužití karty a cestovní pojištění. Pojištění zneužití karty nám kryje období od odcizení karty po její zablokování. Cestovní pojištění je zpravidla cenově výhodnější než jiné jednorázové cestovní pojištění, navíc se nemusí uzavírat před každou cestou. Pokud tedy uvažujeme o častém cestování, je cestovní pojištění k platební kartě možná pro nás to pravé. Každá banka má specifickou nabídku pojištění k platební kartě, některé banky nenabízejí nic, některé nabízejí třeba i komplexní cestovní pojištění celé rodiny. Každý musí zvážit co, jak a na jakou částku si má pojistit.

Stojí nás všechny karty stejně?


Rozhodně ne. S používáním platebních karet jsou spojeny určité poplatky, které má každá banka jiné a jsou opravdu velmi rozdílné. Už jenom za samotné vlastnictví karty můžeme platit. Některé karty jsou zcela zdarma, jinde platíme roční nebo měsíční poplatek za vedení karty. Určitě si předem zjistěme, kolik nás bude stát výběr z bankomatu (pozor, v cizině se účtuje jiný poplatek za výběr peněz než v ČR, zpravidla se jedná o daná procenta z vybírané částky + fixní poplatek). Také na kurzu záleží a různé banky nám kurz určí různým způsobem. Výsledné částky v Kč se tak mohou u různých bank výrazně lišit. Navíc ke všemu si některé bankomaty v některých zemích mohou ještě naúčtovat poplatek za transakci, takový bankomat nás však o tom musí předem informovat.

Některé banky, díky své mezinárodní působnosti nebo provázanosti se zahraničními bankami nabízejí v některých zemích výhodnější podmínky například pro výběry z bankomatů sesterské banky a podobně. Pokud cestujeme pravidelně do stejné země, je dobré si zjistit, zda některá banka právě v dané zemi nenabízí něco více než banky jiné (např. ČS má výhodné výběry v bankomatech Erste Group po celé Evropě)

Tak nyní již máme dostatek informací k správnému výběru té pravé platební karty a můžeme začít porovnávat nabídky jednotlivých bankovních domů. Můžeme se také těšit na další díl našeho seriálu, v kterém si povíme pár rad pro používání karty v cizině, na co si dát pozor a také jak trochu ušetřit.

ANKETA k článku "Cestujeme do zahraničí s platební kartou 2"

Mám ke kartě sjednané cestovní pojištění?
Počet odpovědí: 34

KOMENTÁŘE k článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou 2

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

2.9.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Konec. Nové platební nálepky už nevydáváme. Přesně to vzkázaly svým klientům dvě největší banky v České republice – ČSOB a Česká spořitelna. Obě nedávno oznámily, že ukončí vydávání nových platebních nálepek a nechají pouze „doběhnout” ty stávající. Zcela se tak spolehnou na Apple Pay, Google Pay a další moderní způsoby placení.

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

5.8.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zcela zdarma a bez podmínek. Takový je nový běžný účet České spořitelny. Jmenuje se Standard a nemusíte se u něj bát žádných poplatků za vedení ani za odchozí platby. S těmi jste přitom dosud museli u České spořitelny počítat.

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

8.7.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Equa bank, Air Bank, Fio banka. Tyto tři společnosti nabízí v roce 2020 nejlepší běžné účty na českém trhu. Bodují zejména minimem poplatků, přehledným mobilním bankovnictvím a moderními způsoby placení. Vyplývá to z výsledků soutěže Zlatá koruna, která zhodnotila produkty od 70 finančních společností.

Zájem o mobilní bankovnictví rychle roste. I díky koronaviru

Zájem o mobilní bankovnictví rychle roste. I díky koronaviru

10.6.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Rychleji a rychleji roste v poslední době zájem o mobilní bankovnictví. Některé služby, které bankovní aplikace nabízí, zaznamenaly růst v řádu desítek procent. Pomohla tomu mimo jiné pandemie koronaviru COVID-19 a vládní nařízení omezující pohyb venku. Banky navíc lákají na stále nové funkce a možnosti.

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

13.5.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

K běžnému účtu pojištění výdajů zdarma! S takovou nabídkou nedávno přišla Equa bank. Není přitom zdaleka jediným poskytovatelem, který podobnou službu nabízí. Otázkou je, jestli se pojištění pravidelných výdajů opravdu vyplatí. Ve většině případů si totiž poradíte i bez něj.Banky v ČR