Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?
27.4.2021, Běžný účet

Většina bank nabízí mimo korunového účtu i běžný devizový účet. Kromě eur a dolarů jsou populární též rubly, franky a libry. Poradíme, kdy se Vám vyplatí cizoměnový účet.

Kdy devizový účet nepotřebujete?

Nemálo klientů si zakládá běžný devizový účet zcela zbytečně pro aktivity, ke kterým by jim stejně dobře posloužil běžný korunový účet. Nejčastěji z důvodů:

  • odesílání zahraničních plateb v cizích měnách,
  • přijímání zahraničních plateb v cizích měnách.

K těmto transakcím však devizový účet nepotřebujete. Zahraniční platby v cizích měnách můžete posílat i z korunového účtu. Taktéž na korunový účet lze přijímat příchozí cizoměnové platby. Při zadání odchozí zahraniční platby si sami volíte zcela libovolně měnu platby a banka Vám následně strhne z korunového účtu adekvátní množství korun (dle kurzu banky „devizy prodej“ ze dne odeslání platby).

Příklad: Na korunovém účtu zadáte odchozí zahraniční platbu 10 EUR, banka má kurz „devizy prodej“ 26,5 Kč/EUR, z účtu se Vám strhne 265 Kč a příjemce v zahraničí obdrží na svůj účet 10 EUR.

Stejné je to s přijímáním cizoměnových zahraničních plateb. Banka příchozí platby automaticky přepočte kurzem „devizy nákup“ a připíše Vám na účet adekvátní množství korun. Pro odesílání ani přijímání zahraničních plateb tak devizový účet nepotřebujete.

Kdy se Vám devizový účet vyplatí?

Máte-li příjmy nebo výdaje v cizí měně (např. z důvodu práce či studia v zahraničí), může pro Vás být devizový účet výhodný. Smyslem devizového účtu je omezení množství konverzí, abyste zbytečně netratili na převodech mezi měnami.

Příklad 1: Pendler pracující v Německu pobírá výplatu v EUR a většinu peněz utratí v zahraničí v EUR. Vyplatí se mu běžný devizový účet, neboť nedochází ke zbytečným konverzím mezi CZK/EUR. Pokud by pendler běžný devizový účet neměl, přepočetla by se mu příchozí výplata na koruny a následná útrata v zahraničí opět z korun na eura (tratil by kurzový rozdíl na 2 převodech).

Příklad 2: Pendler pracující v Německu pobírá výplatu v EUR a všechny peníze utratí v ČR v korunách. Běžný devizový účet se mu nevyplatí a výplatu si nechá zasílat přímo na korunový účet. Dojde k jedné konverzi CZK/EUR po přijetí výplaty, ke které by stejně došlo později v momentě útraty v CZK.

Nemáte-li příjmy ani výdaje v cizí měně, běžný devizový účet se Vám nevyplatí.

Devizový spořicí účet

V naší bezplatné finanční poradně se často ptáte, zdali je lepší spořit v korunách, eurech, dolarech či jiných měnách. Pryč jsou časy, kdy byla koruna oproti tvrdým západním měnám pouze chudým příbuzným. Většině běžných spotřebitelů postačí korunový spořicí účet.

U devizových spořicích účtů musí střadatel počítat s kurzovým rizikem a dlouhodobými trendy. Příliš se tak nevyplatí spoření v EUR, neboť:

  • koruna vůči euru dlouhodobě posiluje, tedy byste v budoucnu dostali zpět méně korun,
  • přestože má ČNB velmi nízké základní úrokové sazby (2T Repo pouze 0,25%), Evropská centrální banka je ještě níže (-0,5%).

Spoření se nevyplatí ani v rublech:

  • oproti korunovým spořicím účtům s max. úrokem 0,9% Vám např. termínovaný vklad od J&T Banky sice nabídne i 5% (a to již při velmi krátkém termínu na 1 měsíc),
  • očekávané znehodnocení CZK/RUB je vyšší než 5%, tedy v konečném důsledku tratíte.

Máte-li příjmy a výdaje výhradně v korunách, spoření v cizích měnách se Vám spíše nevyplatí. K rizikům výše je třeba připočítat i 2 kurzové ztráty při ukládání a vybírání korun na/z cizoměnového účtu. 

ANKETA k článku "Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?"

Máte devizový účet?
Počet odpovědí: 99

KOMENTÁŘE k článku Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

11.9.2021, Běžný účet, Autor: Lenka Rutteová

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budete muset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si jej založíte dobrovolně, protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu a nejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jej legislativa nevyžaduje. V našem článku najdete všechny informace, které ohledně podnikatelských účtů pro začátek potřebujete.

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

1.9.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Představte si, že jdete s kolegy na oběd, který zaplatíte dohromady za ostatní. A dřív, než se vrátíte do práce, už máte od všech peníze poslané. Aniž byste jim museli diktovat číslo účtu. K platbě totiž použili vaše mobilní číslo, které měli uložené v kontaktech.

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

7.7.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přesně 10 let uplynulo v červnu od první bezkontaktní platby kartou v České republice. Za tu dobu zažil tento způsob placení veliký boom – v současnosti ho využívá 96 % obyvatel. Sahají přitom po bezkontaktní platební kartě, telefonu nebo hodinkách, už brzy ale budou platit i prstenem.

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

9.6.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přijít do banky, vyndat z peněženky hotovost a předat ji pokladní. Taková scéna může být už brzy minulostí. Banky totiž čím dál častěji ruší na svých pobočkách pokladny a nahrazují je vkladovými bankomaty – tedy vkladomaty.

Internetové bankovnictví je stále důležitější. Používají ho dvě třetiny lidí

Internetové bankovnictví je stále důležitější. Používají ho dvě třetiny lidí

14.4.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zhruba 64 %. Tolik Čechů a Moravanů loni používalo internetové bankovnictví. Vyplývá to z dat, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle jeho údajů zájem o internetové bankovnictví neustále roste.Banky v ČR