Preferujete nižší
úrok, nulové poplatky za vedení karty nebo odměny za provedené platby? Redakce
Banky.cz Vám přináší velké porovnání kreditních karet.
Zatímco při výběru půjčky hledáme pouze co nejnižší RPSN, volba dobré kreditní karty je složitější. Někdo kartu využívá pravidelně a zvládá půjčené peníze vracet v rámci bezúročného období. Jiný má kreditku pouze pro cesty do zahraničí, či se zaměřuje na odměny za provedené platby. Která karta je vhodná právě pro Vás?
Co nejnižší úrok je hlavním kritériem při volbě kreditky u klientů, kteří si nejsou jisti, zda vždy zvládnou vrátit všechny půjčené peníze v rámci bezúročného období. Může se tak vyplatit obětovat pár desítek korun pro měsíční poplatek za vedení karty výměnou za lepší úrok. Rozdíl mezi sazbami do 10% a nad 20% je znatelný i při relativně malém dluhu.
Vůbec nejnižší úrok nabízí prémiová kreditka ČSOB (7,9%), na kterou však nedosáhne každý (bez pravidelného příjmu min. 50 000 Kč; banka si rovněž účtuje měsíční poplatek za vedení karty ve výši 450 Kč).
Druhé místo náleží Diners Club. Standardní sazba je i zde jednociferná (9,9%), ale při sjednání karty přes portál Banky.cz získáte pro první rok nejnižší sazbu pro kreditku v ČR (pouze 4,9%) a trvale snížený roční poplatek. Volit lze mezi bezpoplatkovou základní variantou a prémiovou kartou, která mimo odměn za útratu nabídne zdarma i cestovní pojištění.
Úrok do 20% nabízejí ještě Komerční banka, UniCredit Bank, Moneta Money Bank, Fio Banka, ČSOB a Era. Na rozdíl od ČSOB a Diners zde ale již nelze tvrdit, že by půjčování si přes kreditní kartu bylo alternativou klasické bankovní půjčky.
Díky vysoké konkurenci dochází každý rok k výrazné redukci poplatků i u tradičních a velkých bank na trhu. Momentálně je možné pořídit 6 kreditních karet zcela bez poplatku za vedení a jakýchkoliv podmínek minimální útraty (Diners Club, Fio Banka, Hello Bank, Sberbank, Raiffeisenbank a studentská ČSOB).
Všechny kreditní karty nabízejí bezúročné období v rozmezí „až 45-55 dnů“. Jak funguje magické slovíčko „až“? Banky chtějí peníze vrátit do určitého data po konci měsíce. Některé požadují peníze k 15. dnu příštího měsíce, jiné až k 25. dnu. Přijde tedy na to, kdy provedeme útratu kartou. Zaplatíme-li nákup kartou první den v měsíci a banka po nás chce vyrovnat dluh do 25. dne následujícího měsíce, bude naše bezúročné období plných 55 dnů. Naopak pokud zaplatíme kartou poslední den v měsíci a banka po nás požaduje peníze do 15. dne následujícího měsíce, máme na vyrovnání dluhu pouhých 15 dnů.
Většina bank nabízí odměny za platby kartou (obvykle 1-2% z útraty). Někde peníze vrací klientům přímo na účet, jinde jdou body do programu benefitů s výběrem odměn či se peníze připisují např. na účet doplňkového penzijního spoření.
Zpoplatněné kreditní karty obvykle nabízejí i další benefity v podobě bezplatných cestovních pojištění, vstupů do VIP letištních salonků či asistenční služby. Pokud tedy často cestujete, vyplatí se vám mít kreditku vždy při sobě.
Půjčíte si 50 000 korun, po roce ale vrátíte i 4× víc. Jen úrok a další náklady spojené s půjčkou vás tak vyjdou na 100 000 korun. I tak může vypadat extrémní příklad, kdy si vyberete drahého poskytovatele úvěru. Vyplývá to z aktuálních dat organizace Člověk v tísni, která vydává Index odpovědného úvěrování.
Nakoupit na internetu zboží, které je zrovna v akci nebo ho nutně potřebujete, i když na účtu nemáte dost peněz? Žádný problém. Obchodníci stále častěji nabízejí takzvané odložené platby. Celkovou částku za zboží díky nim zaplatíte třeba až za dva týdny. Bez jakéhokoliv navýšení.
Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.
Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel
na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s
takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských
než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než
je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky?
Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.
Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.
KOMENTÁŘE k článku Kreditní karty – velké porovnání květen 2019
Hrůza, Komentoval(a): Jiří