Banky.cz Banky.cz Články Politika Kurzarbeit schválen

Kurzarbeit schválen

Kurzarbeit schválen
16.11.2014, Politika

Vláda začátkem listopadu odsouhlasila po vzoru Německa zavedení tzv. kurzarbeitu. Pokud se náš zaměstnavatel dostane do problémů a nebude pro nás mít dostatek práce, budeme moci zůstat doma za 70% mzdy.

Co je to kurzarbeit?

Pokud se firma vlivem externích faktorů (ekonomická krize, živelná pohroma) dostane do potíží, její odbyt poklesne o 20-40% a nebude tedy mít dost práce pro všechny své zaměstnance, bude možné místo propouštění zavést tzv. kurzarbeit, kdy za 70% průměrné mzdy (50% uhradí zaměstnavatel, 20% stát) zaměstnanci zůstanou doma či budou mít zkrácenou pracovní dobu. Na kurzarbeitu bude možné zůstat 6 měsíců, které bude možné prodloužit o dalších 6 měsíců. V odůvodněných případech bude možné i další prodloužení. Souhlas s kurzarbeitem bude udělovat vláda.

Pro všechny zainteresované (zaměstnanec, zaměstnavatel, stát) je kurzarbeit oproti propouštění výhodnější:

  • Zaměstnanec neztratí pracovní návyky (je lepší pracovat méně než vůbec)
  • Zaměstnavatel neztratí kvalifikovanou pracovní sílu (při krátkodobém výkyvu poptávky)
  • Stát ušetří na výplatě podpory v nezaměstnanosti (a dalších sociálních dávek) a zcela nepřijde o platby pojistného (sociální + zdravotní) – toto je ještě platné i za předpokladu 20% státní dotace pracovního místa

Ale:

  • Státní dotace 20% je přinejmenším sporná a zneužitelná (konkurence, která se dokáže krizi přizpůsobit, bude ze svých daní dotovat ty méně flexibilní jedince v odvětví)
  • Opatření se týká poklesu odbytu přesně o 20-40% (komu odbyt poklesne o 19,5% či o 40,5% bude mít smůlu)
  • O každé žádosti na zavedení kurzarbeitu bude rozhodovat vláda individuálně a osobně (velký prostor pro lobbing a korupci). Navíc, pokud nastane krize a kurzarbeit bude chtít zavést např. 50 firem, bude vláda vyřazena na několik dalších měsíců z běžné činnosti, neboť bude zavalena touto podružnou agendou hodnou nižšího úřadu.

Férovější kurzarbeit

Mnohem lepším řešením by byla varianta bez 20% státní dotace, bez striktního vymezení poklesu odbytu o 20-40% a bez nutného souhlasu vlády. Zůstaly by zachovány všechny výhody a současně bychom se zbavili všech negativ, která přímo vytvářejí prostor pro zneužití a korupci. Pokud by zaměstnavatel usoudil, že je to pro něj v době krize výhodnější, mohl by sám zavést např. až na 12 měsíců kurzarbeit za 50% mzdy. Díky výraznému progresivnímu zdanění nízkopříjmových skupin (na které opatření hlavně cílí) v podobě slev na dani by zaměstnanci reálně dostali cca 60% čisté mzdy, což je velmi slušná nabídka ve srovnání s podporou v nezaměstnanosti (a souvisejících nejistot). Možnost zavedení kurzarbeitu v době krize by byla jasně definována a navázána na statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu (aby tento institut nebyl nadužívaný či zneužívaný zaměstnavateli mimo období krize v neprospěch zaměstnanců). Takto nastavená pravidla by dala všem rovné podmínky a nestála by daňového poplatníka ani korunu.

Podpora zaměstnanců

peníze

Českou republiku trápí extrémně vysoké daňové zatížení práce. Ze superhrubé mzdy (celkové náklady na zaměstnance = to, co by zaměstnanec dostal při nulových daních) vidí zaměstnanci průměrně polovinu. 50% sazba daně z práce (skrytá za daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnancem, sociální a zdravotní pojištěné placené zaměstnavatelem) je skutečně neúnosná. Je jen málo zemí na světě, kde každá koruna vybíraná na daních přináší obyvatelům stejnou či vyšší protihodnotu, než kdyby peníze obyvatelé utratili přímo za to, co samo považují za přínosné. Česká republika se k tomuto elitnímu klubu moderních sociálních zemí rozhodně neřadí a naopak zde platí, že z každé koruny, která proteče přes úřad, je nemalá část požraná korupcí, neefektivitou a samotnou nákladností státní správy. Pokud by tedy současná politická reprezentace u moci chtěla pracujícím pomoci více než jen kosmeticky, navrhla by snížení daňového zatížení práce. Průměrná mzda 25 000 Kč znamená 33 500 Kč celkový nákladů na zaměstnance (superhrubá mzda). Daňové zatížení snížené o jediné procento by pracujícím nechalo v kapse 335 Kč, při 6% bychom se dostali na dva tisíce korun, což není rozhodně málo.

ANKETA k článku "Kurzarbeit schválen"

Souhlasím se zavedením kurzarbeitu?
Počet odpovědí: 287

KOMENTÁŘE k článku Kurzarbeit schválen

9.4.2020 07:34:17

Kurzarbeit, Komentoval(a): Tomáš Madry

Kurzarbeit je ušlechtilá myšlenka, nebo nedomýšlená podpora? Podpora zaměstnavatelů státem v dnešní krizi je nevyhnutelná, ale podporovat i ty, kteří to vlastně ani nepotřebuji? Proč podporovat české a nadnárodní firmy, které jsou v zisku a nejspíš letos zisk vykážou? Má snad stát tolik volných finančních prostředků, aby doplácel na zaměstnance, když silná firmy vyhlásí Kurzarbeit jen proto, že to stát umožní, vyřeší si otázku „co se zaměstnancem“ a navíc si pomůže k větším ziskům? Je tu krize, musíme si utáhnout opasky všichni, ale samozřejmě ne na úkor zaměstnanců. Stabilní a zodpovědná firma zaměstnance v dnešní době stejně nepropustí, i když pro ně nebude mít práci. Kde by po krizi sehnala nové a zaškolené zaměstnance? A pokud ano, tak jedině se zákonným odstupným, pracovní úřad se o ně po dobu krize postará a po krizi pro schopné zaměstnance nebude problém najit si práci novou. Pokud májí firmy finanční rezervy, nebo u nadnárodních firem podporu ze zahraničí, krize je zvlášť neovl

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019, Politika, Autor: Jan Budín

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019, Politika, Autor: Jan Budín

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018, Politika, Autor: Jan Budín

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018, Politika, Autor: Jan Budín

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Volby 2017

Volby 2017

22.10.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Do Poslanecké sněmovny se dostalo rekordních 9 stran. Takto fragmentovanou politickou scénu ještě novodobá historie ČR nepamatuje. Kdo jsou vítězové a poražení voleb 2017?Banky v ČR