Banky.cz Články Spoření Další pokles úroků u spořicích produktů

Další pokles úroků u spořicích produktů

26.2.2014 Spoření

Po krachu MSD se na trh dostaly miliardy nové likvidity. Jak si s tím banky poradily? Ustály nápor nových klientů nebo byly nuceny sáhnout k další redukci úrokových sazeb u spořicích produktů? 

Vyplatí se mít kreditní kartu s bonusovým programem?

Další pokles úroků u spořicích produktů

Konec záložny MSD sebou přinesl pro střadatele nepříjemný efekt v podobě dalšího přílivu likvidity na trh. Banky již před krachem MSD měly problém rozpůjčovat úspory klientů, v důsledku čehož docházelo k neustálému snižování úrokových sazeb u spořicích produktů. Po krachu MSD musel trh absorbovat další miliardy volné likvidity navíc, což vedlo opět k malému zhoršení podmínek pro střadatele. V MSD spořili především jedinci, kteří se snažili své vklady optimalizovat a dosahovat co nejvyššího možného zhodnocení. Proto nikoho nepřekvapilo, že peníze těchto střadatelů nezamířily do klasických velkých bank jako ČS, KB či ČSOB (které peníze zhodnocují zcela minimálně), ale do bank a záložen, kde peníze klientům vydělávají maximum možného za současných tržních podmínek. Řeč je o Equa Bank, Air Bank, ZUNO, ERB Bank a dalších. 

Některé banky tlak nových peněz neustály, a proto opět přikročily k omezení u spořicích produktů. Nejvýrazněji se to projevilo u Air Bank, kde velmi slušná úroková sazba 1,3% již není novým klientům nabízena do původní výše 1 mil. Kč, ale nově pouze do 250 000 Kč. Air Bank na tomto přístupu šlechtí především to, že chrání své současné klienty, kterým prémiovou sazbu nechává i nadále do původní hranice 1 mil. Kč (a stále drží bonus +0,2% klientům, kterým ho slíbila při vstupu na trh - klobouk dolů). 

Dalším subjektem, který výrazně redukoval úrokové sazby u spořicích produktů, je Evropsko-ruská banka. Zde byla redukce úroků poměrně výrazná a to např. u jednoletého terminovaného vkladu z 2,6% na 0,9%, čímž se tato banka zcela exkomunikovala ze skupiny finančních institucí, kde je spoření v korunách výhodné. Stále zde zůstávají velmi slušné sazby pro spoření v měnách zahraničních (především EUR, USD a RUB). 

Z družstevních záložen korigovala své úrokové sazby směrem dolů pouze NEY SD. Nutno dodat, že ostatní záložny snížily své úrokové sazby již koncem minulého roku, ale i tak je bohužel ANO mezi družstevními záložnami na pomyslném posledním místě. Dobrou zprávou je aspoň snaha snížit povinný vklad z nynějších vysoce průměr překračujících 17 000 Kč na 1 Kč (čeká se jen na souhlas ČNB – prozatím je povinnost vložit 17 000 Kč odložena o 3 roky). Nicméně s úrokovými sazbami pod úrovní lepších bank nebude mít ANO boj o udržení svých současných klientů zrovna lehký.

Kompletní porovnání úrokových sazeb na spořicích účtech nabízí náš srovnávač spořicích účtů.

Z novoročních těžkostí naopak zatím vítězně vyšly Equa Bank a ZUNO kde je stále možné dosáhnout na úrokovou sazbu 1,4-1,5%. Taktéž majetnější klientele využívající individuálních nabídek bank pro úložky v řádech milionů Kč se pokles úroků vyhnul.

Kreditní karty s bonusem

Uživatelé kreditních karet velmi často podlehnou na první pohled lákavé nabídce kreditky s bonusovým programem. Zejména když je jim takovýto produkt agresivně vnucen nástroji přímého prodeje (po telefonu či na ulici před nákupním centrem). Málokomu se ovšem takováto kreditní karta vyplatí. Bonusový program nabízí výhradně banky, kde za kreditní kartu platíme nemalý měsíční či roční poplatek (až několik set korun). Nejčastěji je nám slibována malá vratka z každého nákupu (0,5%) či slevy u tzv. partnerů (zejména u předražených módních butiků, kde jinak neprodejné tílko s cenou o čtyřech cifrách můžeme výhodně koupit s 10% slevou).

Tyto výhody vypadají velmi lákavě, ale je dobré se pořádně zamyslet (a třeba si vzít na pomoc i kalkulačku), zda se nám to skutečně vyplatí. Např. při průměrné měsíční útratě kreditkou 5 000 Kč, vratkou 0,5% a ročním poplatkem 500 Kč se nám bonus program za cenu vysokého poplatku nevyplatí, neb vratka bude činit měsíčně průměrně 25 Kč, tedy za celý rok 300 Kč. S poplatkem 500 Kč/rok jsme výrazně v mínusu nehledě na další transakční náklady v podobě starostí s kreditní kartou (včasné úhrady dluhů, povinnost utratit měsíčně určitou částku, atd.). Není lepší platit obyčejnou debetní kartou bez výhod a bez poplatků? A když už se bez kreditní karty neobejdeme, co třeba si ji pořídit od banky, která sice bonus program nenabízí, ale ani po nás nechce žádné poplatky?

mBank inovuje internetové bankovnictví

Každý web a internetbanking (IB) má svůj životní cyklus a jednou za čas nastává chvíle, kdy je ideální design a funkce inovovat. mBank měla web a IB staré (ale oboje přehledné, funkční a uživatelsky přívětivé) a rozhodla se nasadit novou verzi webu v minulém měsíci. Nasazení nové verze IB je plánováno v horizontu několika příštích týdnů. Na rozhodnutí o potřebě nového webu a IB nebylo určitě nic špatného, svůj věk již oba nástroje měly a cestu na odpočinek si zasloužily. Provedení nového webu je už horší. Možná někomu velkoformátové obrázky přes celou obrazovku připadají „cool“ a drží se zásady, že čím déle scrollujeme k hledaným informacím posunutým na dno stránky, tím lépe. Běžného zájemce o bankovní služby ale hledání podstatných informací schovaných za tento balast příliš nenadchne. Ostré hrany a moderní tmavá patička nevypadají vůbec špatně, ale důležité informace se na webu nyní hledají výrazně hůře. 

Web se trochu podobá Poštovní spořitelně a stejně jako tam má člověk dojem, že už není v bance, ale v e-shopu, kam si přišel koupit novou televizi a ne si otevřít běžný účet. Snad bude IB lepší, ale zatím i tento nástroj dle první náhledů vypadá jako pouťová hrací skříňka, která má k seriózní bance hodně daleko. mBank již nemá stejně výhodnou pozici jako pře pěti lety, kdy v Čechách začínala a byla jedinou nízkonákladovou bankou s nulovými poplatky a slušnými úroky (jak u spoření tak u úvěrů) široko daleko. Dnes musí čelit minimálně konkurenci Air-Bank, Equa Bank, Fio banka a ZUNO, které sice tvrdí, že jsou konkurencí spíše pro klasické velké banky a chtějí spolu táhnout za jeden provaz proti nešvarům těchto bank a ne si konkurovat navzájem, nicméně pro zklamané klienty mBank, kteří nebudou chtít své peníze spravovat pomocí pro banku nevhodně designovaného IB, nebude problém získat stejně výhodné služby jinde.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Další pokles úroků u spořicích produktů

Jaký máte nyní úrok na svém spořicím účtu?

Počet odpovědí: 22

KOMENTÁŘE k článku Další pokles úroků u spořicích produktů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vysoký budete mít důchod?

22.11.2023 Spoření

S probíhající důchodovou reformou se stále více lidem vkrádá otázka, jak vysoký vlastně budou mít důchod, až se do něj dostanou, jak důchodový systém v ČR vlastně funguje nebo jak se bude vyvíjet hranice pro důchodový věk. Podívejme se na současný výpočet výše důchodu a jak by se, podle vládních návrhů, měl postupně měnit. Ukážeme, kam pro informativní výpočet důchodu a jak zvýšit důchod s využitím jednoduché administrativy.

Možnosti spoření na důchod

27.10.2023 Spoření

V současnosti probíhající změny v oblasti důchodů, a k nim další projednávaná opatření ukazují, že to český stát myslí s individualizací důchodového zabezpečení opravdu vážně. Raketově roste důležitost spoření na důchod. Ať je vám 20 nebo 50, bez svého důchodového připojištění či spoření, nebo jiné formy úspor na stáří se zkrátka neobejdete.

Důchodová reforma a penzijní spoření - jaké změny čekat

20.10.2023 Spoření

Důchodová reforma teď hýbá nejen českou politickou scénou. Nenechá spát ani většinu z nás, kteří jsme v aktivním věku, důchod se nás bude týkat až za nějaký čas, ale potřebujeme se na něj připravit. Stát totiž dává stále hlasitěji najevo, že od penzí vyměřených v budoucnosti nijak vysoké částky čekat nemůžeme. O to pádnější důvod zajistit si doplňkový příjem ke státnímu důchodu co nejdříve!

Spoření pro děti: průvodce spořicími produkty pro děti

23.6.2023 Spoření

Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete, a hledáte si první informace? Přistáli jste na správné místo: v průvodci spořicími produkty pro děti. Dozvíte se detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti, i o dětských vkladních knížkách. Čemu dát přednost, už si musíte zvolit sami, ale s naší informační podporou.

Penzijní spoření čekají 3 zásadní změny. Mají motivovat k ukládání více peněz

5.6.2023 Spoření

Změna ve výši státních příspěvků i ve vyplácení naspořených peněz. Penzijní spoření čeká podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí výrazná obměna. A to už od příštího roku. Ministr Marian Jurečka chce totiž lidi motivovat, aby víc spořili a zároveň, aby peníze skutečně používali jako přilepšení k důchodu.

Z naší bankovní poradny

Senioři už nebudou dostávat státní podporu na penzijní spoření

25.11.2023 Spoření

Pokračování dotazu č. 22471: Dobrý den, manželka má smlouvu od 1.10. 2021 a bude mít k 31.12. 23 naspořeno 27 tis. vlastních prostředků, já mám smlouvu od 1.6. 2023 a na konci roku budu mít naspořeno 7 tis. vlastních prostředků. Změnu státní podpory vnímáme jako zásadní změnu obchodních podmínek vyvolaných rozhodnutí státu, tak bychom měli mít možnost od smlouvy odstoupit bez sankcí. Můžete tedy navrhnout řešení s ohledem na výše uvedené skutečnosti, jak se ze smluv vyvázat bez sankcí nebo s co nejmenším dopadem sankcí? Děkuji za informace

Dobrý den,

změna státní podpory pro vybrané produkty ani změna zdanění nejsou obecně považovány za zásadní změny obchodních podmínek (tyto změny nařídil stát, nikoliv vaše penzijní společnost). Vaše paní může penzijní spoření ukončit kdykoliv (má odspořeno již 2 roky) - přišla by pouze o již připsanou státní podporu, vlastní úspory ji budou navráceny včetně zisků. Vám bych doporučoval s rušením penzijního spoření vyčkat na uplynutí 2 let (jinak byste přišel o všechno). I mimo státní podporu Vám bude fond připisovat zisky. Pakliže manželka peníze nutně nepotřebuje, může si spořit ještě další 3 roky (taktéž bude dostávat průběžné zisky od penzijní společnosti) - následně dostanete zpět vše včetně již připsané státní podpory. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena