Banky.cz Magazín Banky.cz Reality Praha se zalidňuje, ale noví obyvatelé seženou bydlení jen stěží

Praha se zalidňuje, ale noví obyvatelé seženou bydlení jen stěží

9.7.2025
4 min. čtení
Lenka Rutteová
Redaktorka Banky.cz
Reality
Praha se zalidňuje, ale noví obyvatelé seženou bydlení jen stěží

Bydlení Praha se stává stále větším problémem. Do roku 2050 by se hlavní město mělo rozrůst o dalších 400 tisíc obyvatel. Jenže noví Pražané budou mít velký problém najít si v hlavním městě jakékoliv bydlení. Experti varují, že současný systém výstavby nezvládne pokrýt rostoucí poptávku.

Proč je tak těžké sehnat byt v Praze

Kde bydlet Praha“ je stále častěji vyhledávaná fráze. Podle Petra Hány, ředitele oddělení nemovitostí v poradenské společnosti Deloitte, činí dnes reálná potřeba výstavby v hlavním městě přibližně 12 000 nových bytů ročně. Jak ale řek serveru seznamzprávy.cz, staví se sotva třetina. Kde nabídka zaostává za poptávkou, tam se zákonitě vytváří nedostatek. A ten v čase roste.

Hlavní příčinou pomalé výstavby je pomalé stavební řízení. U některých projektů trvá povolovací proces i více než deset let. „Náklady způsobené zdržováním stavebního řízení a komplikovanou legislativou mohou tvořit až 15 % výsledné ceny bytu," už dlouhodobě upozorňují experti.

Podle viceprezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Zdeňka Soudného by situace šla rychle změnit: „Pokud se tady všichni shodujeme na tom, že jsme v krizové situaci a je potřeba to podpořit, tak já nepochybuju o tom, že kdyby byla vůle a ta politická odvaha, tak zásadní kroky můžou být realizovány třeba v průběhu dalších dvou let."

Podívejte se, jaké změny se ve stavebním řízení přijaly v posledních měsících.

Buďte stále v obraze

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail

Přihlášením k odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Jak vypadá bytový trh v Praze

Bytový trh Praha má specifické problémy. Nemovitosti v Praze jsou drahé nejen u novostaveb, ale především na sekundárním trhu bytů. Většina bytů se totiž prodává a pronajímá ve starší zástavbě – v panelových a cihlových domech postavených před rokem 1995.

„Tyto starší byty dnes tvoří cenovou základnu celého trhu a ceny bytů v Praze, byť jsou starší, dosahují jen o málo nižších hodnot než u novostaveb. Sekundární trh bytů, který by měl být levnější alternativou, tu ztrácí svou funkci. Je předražený, přitom mnohdy technologicky zastaralý a energeticky neefektivní,“ říká Marek Pavlík, majitel portálu hypotecnikalkulacka.cz.

Tip od banky.cz

,,Větší nabídka by logicky měla znamenat, že se zastaví zvyšování cen nemovitostí, a to nejen těch nových. Zlevnit by měly i byty nabízené na sekundárním trhu. Jenže k větší nabídce je teď složité se propracovat, a tak se pražský trh s bydlením ocitá v začarovaném kruhu.”

Petr Jermář
Petr Jermář
Hlavní analytik Banky.cz

Územní plánování jako brzda rozvoje

Územní plán Prahy a celkový systém územního plánování výrazně brzdí rozvoj. „Naše územní plánování je příliš pomalé a složité," kritizuje vrchní ředitel sekce výstavby MMR Tomáš Hudeček. A zároveň přiznává, že rychlé změny nejsou na dosah. I kdyby totiž byla současná garnitura „velmi akční“, změnu Praha nepocítí dříve než za jednotky let.

Nejlepší hypotéka online

Brownfieldy jako řešení?

Jednou z konkrétních cest ke zlepšení dostupného bydlení může být zrychlení výstavby na tzv. brownfieldech: opuštěných průmyslových plochách. Podle Zdeňka Soudného se jedná o současnou nejefektivnější cestu k udržitelnému rozvoji trhu s bydlením. Proč?

Tip od banky.cz

,,Brownfieldy v katastrech velkých měst jsou napojeny na infrastrukturu, dopravní síť i pracovní trh. Nezabírají zemědělskou půdu a nevyžadují výstavbu škol v polích. Přesto je dnes jejich využití pro výstavbu svázáno natolik složitými procesy, že se na nich více méně nestaví.”

Miroslav Majer
Miroslav Majer
CEO Banky.cz

„Všemi obdivované HafenCity v Hamburku je z 85 procent postavené v rozporu s územním plánem. Právě na základě dohody mezi městem a investory," poukázal Soudný na příklad spolupráce, kterou si lze v dnešním Česku představit jen těžko. Než se v této oblasti změní myšlení odpovědných lídrů, musí ujít Česko ještě dlouhou cestu.

Mohlo by vás zajímat: bez jakých dokumentů se neobejdete při výstavbě nové nemovitosti.

Online hypoteční kalkulačka

Proč obce nechtějí stavět

Experti poukazují také na nedostatek motivace stavět. Motivace chybí právě městům a vesnicím, které v současném nastavení nemají téměř žádné ekonomické pobídky k tomu, aby výstavbu podporovaly. Z jednoho bytu stát získá na daních přibližně 1,6 milionu korun, ale obce, v jejichž katastru výstavba probíhá, z výstavby nic nemají.

U obcí je situace totiž přesně opačná: pro nové obyvatele a jejich bydlení musí zajistit rozvoj odpovídajících služeb, které je obec povinna svým obyvatelům poskytovat. Pokud má být starosta motivován k podpoře rozvoje, musí mít z výstavby hmatatelný ekonomický přínos, a nikoliv jen další náklady a povinnosti.

Nejlepší hypotéka online

Porovnání s minulostí? Dobrou vizitku nám nevystaví

Současná situace je dramaticky odlišná od té v minulosti. V 70. letech se v ČSR stavělo 80-100 tisíc bytů ročně. O 50 let později, tedy ve 20. letech 21. století, stavíme v průměru 27-35 tisíc bytů ročně. Jsme tedy zhruba na třetině.

Stejně tak v Praze: v hlavním městě se postaví ročně kolem 4-5 tisíc bytů, potřeba je však trojnásobná. Ve výsledku dnes v Česku chybí přibližně 100 až 150 tisíc bytů, a to především ve velkých městech.

Pro zajímavost: Zrychlení stavebního řízení se připravovalo již v roce 2021.

Co je potřeba změnit

Experti se shodují, že dostupné bydlení v České republice vyžaduje komplexní systémovou reformu. Dosavadní politika dle expertů podporovala hlavně poptávkovou stranu pomocí hypoték, dotací nebo daňových úlev, ale zatím nepodporovala stranu nabídky. A právě nabídka nemovitostí k bydlení je klíčem k tomu, aby ceny bytů v Praze přestaly růst.

Mezi konkrétní experty navrhované kroky patří:

  • stavět tam, kde lidé chtějí žít
  • zrychlit a zjednodušit všechny úrovně povolování
  • podpořit kapacitu českého stavebnictví
  • přestat přidávat nové požadavky a začít odebírat ty zbytečné
  • chápat města a obce jako klíčové partnery rozvoje.

Jakkoliv vypadá 12 000 nových bytů v Praze ročně jako nesplnitelný sen, shodují se experti na tom, že bude-li po volbách existovat politická vůle, a především odvaha vytvářet systémové nástroje pro podporu výstavby, mohla by se Praha takové metě do několika let alespoň blížit.

Zdroje