Banky.cz Články Půjčka Půjčka na IČO pro OSVČ: komu poslouží a jak vybrat tu nejlepší

Půjčka na IČO pro OSVČ: komu poslouží a jak vybrat tu nejlepší

Půjčka na IČO pro OSVČ: komu poslouží a jak vybrat tu nejlepší
30.8.2023 Půjčka

Půjčka na IČO neboli podnikatelský úvěr je specifickou půjčkou určenou do podnikání. Vzhledem k tomu, že cílí na jednotlivce, nikoliv na firmy, často se označuje i jako půjčka pro živnostníky nebo půjčka pro podnikatele. A s běžnou spotřební půjčkou má jen pramálo společného, upravuje ji jiná legislativa a jsou pro ni typické jiné podmínky získání i následného splácení.

Co je půjčka na IČO - pro OSVČ?

Bankovní i nebankovní půjčka na IČO, to jsou, zjednodušeně řečeno, peníze půjčované do podnikání. Na rozjezd podnikání, k rozšíření podnikatelské činnosti, k zahlazení časového nesouladu mezi příjmy (z faktur) a výdaji (na mzdy, nájem, nákup materiálu atp.), ale i k podpoře snahy o záchranu podnikání. Nikdy nemá sloužit k pokrytí osobních potřeb!

Úvěry na IČO se čerpají na podnikatelský účet (především ty bankovní). A řídí se jen několika jednoduchými pravidly, zakotvenými v Občanském zákoníku, v § 2395 - § 2400. To je úprava na míle vzdálená od rozsahu zákona o spotřebitelském úvěru. Proč?

Stát zastává názor, že zatímco pozice spotřebitele (dlužníka) vůči podnikateli (bance, nebankovní společnosti) je slabší, a tudíž je nutné spotřebujete ochraňovat. Ovšem u půjček pro OSVČ (ale i půjček pro s.r.o.) se do vzájemné interakce jakožto věřitel a dlužník dostávají dva podnikatelé. Taktový vztah je rovnocenný, bez nutnosti regulace ze strany státu.

Čím se liší půjčka na IČO od spotřebitelského úvěru

Spotřebitelský úvěr se poskytuje lidem, co peníze využijí k uspokojení své osobní potřeby. Například na nákup auta pro sebe a rodinu, k rekonstrukci bydlení, k pořízení nových kuchyňských spotřebičů, k vyplacení spoludědiců atp.

Spotřební půjčku si brávají i živnostníci, když cokoliv do svého osobního a rodinného života. Zákon o spotřebitelském úvěru jasně definuje povinnosti poskytovatele. A omezuje některé praktiky při sankcionování dlužníka, či při vymáhání splátek. Spotřebitel může využít bezplatnou službu Finančního arbitra.

Naproti tomu podnikatelská půjčka slouží jen a pouze pro podnikání. K nákupu, výměně, opravě vybavení k podnikání, k zajištění cashflow. Patří sem i hypotéka pro OSVČ, například k renovaci prostor, co budou sloužit k podnikání.

Právní úprava půjček pro OSVČ je velmi skromná. Poskytovatelé nejsou omezování téměř v ničem, a nemají skoro žádné povinnosti spojené s rozhodováním se o poskytnutí úvěru. I malou půjčku mohou podmínit zástavou majetku, nebo úvěr komplet celý zesplatnit již při prodlení s první pravidelnou splátkou.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Jaké jsou varianty půjčky na IČO - pro OSVČ

Setkat se můžete s úvěrem pro začínající podnikatele, s investiční půjčkou, s podnikatelskou hypotékou, s bezúčelovým provozním úvěrem, ale i s běžnou půjčkou na IČO, která nemá žádné specifické vlastnosti. Půjčku pro OSVČ lze ve většině případů uzavřít online.

Půjčka pro OSVČ

Jak vybrat nejlepší půjčku na IČO - pro OSVČ

Nejdůležitější jsou při výběru půjčky následující dvě kriteria:

 • cena neboli RPSN. Orientovat se můžete i podle celkového přeplatku, který vám oslovený poskytovatel vždycky musí sdělit
 • flexibilita splácení. Vždycky se zajímejte, zda bude možné odložit splátku a kolik to bude stát. Zda budete moci měnit výši splátky nebo celý úvěr předčasně splatit zdarma.

Jaké jsou požadavky pro získání půjčky na IČO pro OSVČ

Požadavky k získání rychlé půjčky na IČO, ale i dalších podnikatelských půjček, se liší napříč trhem. Většinou se však neobejdete bez:

 • občanského průkazu
 • čísla živnostenského oprávnění (IČO)
 • výpisu z podnikatelského účtu
 • kopie daňového přiznání

U podnikatelských půjček bez registru ještě počítejte s požadavkem na zástavu majetku nebo ručení, například autem.  

Jak se počítá půjčka na IČO - pro OSVČ

Nejlevnější půjčka od Zonky

Výpočet je stejný jako u běžných půjček - úroky a poplatky se do ceny promítají stejným způsobem.

Výhody a nevýhody půjčky na IČO pro OSVČ

Půjčka pro OSVČ přináší spoustu výhod. Ale jen podnikatelům, při čerpání úvěru do podnikání.

 • bývá snadné ji získat, především v nebankovním světě
 • je dostupná i začínajícím podnikatelům
 • půjčka OSVČ dovoluje, aby si náklady na ni (její RPSN) odečetl od daňového
 • v nižších částkách se poskytuje jako půjčka bez doložení příjmů
 • možnost nastavit splatnost dle potřeb podnikání
 • vhodné jen pro podnikání (nikoliv pro osobní potřebu)
 • nutnost mít IČO
 • nutnost mít podnikatelský účet
 • podmínky půjčky jsou na libovůli poskytovatele
 • zcela chybí zákonná ochrana dlužníka

Kde vybírat půjčku na IČO - pro OSVČ

K rychlému výběru půjčky pro podnikatele můžete využít srovnání půjček. Na jednom místě si porovnáte ceny a podmínky půjček od několika poskytovatelů. Bez toho, abyste museli procházet webové stránky každého z nich zvlášť.

Ve srovnávači pro vás informace o půjčkách pravidelně aktualizujeme, postupně zpracováváme jejich podrobné recenze.

ANKETA k článku Půjčka na IČO pro OSVČ: komu poslouží a jak vybrat tu nejlepší

Čerpali jste půjčku pro OSVČ?

Počet odpovědí: 86

KOMENTÁŘE k článku Půjčka na IČO pro OSVČ: komu poslouží a jak vybrat tu nejlepší

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kde zjistím dluhy: Návod na snadné zjištění dluhů

Kde zjistím dluhy: Návod na snadné zjištění dluhů

16.7.2024 Půjčka

V České republice je v současné době 645 700 dlužníků v exekučním řízení a na začátku roku 2024 exekutorská komora evidovala 4 059 035 exekucí. Chcete si být jistí, že nemáte žádné dluhy u bank a nebankovních institucí nebo že nedlužíte na finančním úřadě či na sociálním pojištění? Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak zjistit své dluhy.

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

15.7.2024 Půjčka

Dluhy pryč za 3 roky? Možná ano. Poslanci totiž schválili zkrácení oddlužení z 5 let na 3 roky pro všechny dlužníky (spotřebitele každého věku i podnikatele). Dosud měli tříletou lhůtu pouze senioři a invalidé ve druhém a třetím stupni. Změna vychází z evropské směrnice, která požaduje tříleté oddlužení jen pro podnikatele. Ale česká vláda se zavázala, že se bude zkrácení oddlužení vztahovat i na spotřebitele

Jak sehnat peníze: Půjčky a investice pro každého

Jak sehnat peníze: Půjčky a investice pro každého

12.7.2024 Půjčka

Potřebujete rychle peníze? Půjčka je lákavá, ale pozor na její rizika a skryté poplatky. Chcete své peníze rozmnožit? Investice je dlouhodobější cesta, ale může přinést zajímavé zisky. Nevíte, jak se rozhodnout? Přečtěte si náš článek, který vám pomůže zvážit výhody a nevýhody různých nástrojů pro navýšení příjmu, a najít tu nejlepší cestu k vašim finančním cílům.

Půjčka bez registru: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

Půjčka bez registru: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

2.7.2024 Půjčka

Půjčka bez registru je jedním z mnoha typů spotřebitelského úvěru, zároveň patří k nejdiskutovanějším. Dost totiž mate svým zjednodušeným názvem, navíc málokdo tuší, že má ve skutečnosti dvě verze. Název sám o sobě působí dost podezřele, budí dojem porušování pravidel daných zákonem o spotřebitelském úvěru. 

Půjčka na splátky: Jak najít tu nejlepší nabídku pro splácení dluhů

Půjčka na splátky: Jak najít tu nejlepší nabídku pro splácení dluhů

27.6.2024 Půjčka

Ocitli jste se v situaci, kdy je pro vás stále těžší hradit splátky včas? Řešením může být snížení splátek, v extrémním případě jen další půjčka na splátky. Zatímco první varianta je velmi výhodná, a dosáhnete na ni s refinancováním nebo konsolidací půjček, s druhou zmíněnou variantou buďte velmi opatrní: často totiž vede do dluhové pasti a nepříjemných exekucí. Ukážeme vám, jak najít tu nejlepší nabídku pro splácení dluhů.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena