Banky.cz Články Půjčka Půjčky s úrokem až 40 %? I takové na trhu najdete

Půjčky s úrokem až 40 %? I takové na trhu najdete

1.7.2020 Půjčka

Za půl roku nesplácení pokuta až ve výši trojnásobku původní půjčky. Nebo roční úrok ve výši stovek procent. I takové nástrahy na vás čekají, pokud se rozhodnete pro půjčku. Vyplývá to z aktuálního Indexu odpovědného úvěrování, který každoročně vydává organizace Člověk v tísni.

REKLAMA
REKLAMA

Aktuální analýza malých půjček potvrdila, že i když se situace postupně zlepšuje, stále na trhu narazíte na řadu rizikových poskytovatelů. A zatímco někde vás měsíční náklady vyjdou jen zhruba na 1 %, jinde dosáhnou až na 45 %.

Konkrétně u půjčky 10 000 korun přeplatíte za měsíc od 95 po 4 498 korun.

Mnoho poskytovatelů navíc velkou část těchto nákladů skrývá do různých poplatků. Nestačí proto sledovat pouze úrok, ale musíte hlídat hlavně RPSN – tedy roční procentuální sazbu nákladů. V ní jsou započítané jak úroky, tak veškeré poplatky.

U některých poskytovatelů se přitom tato hodnota pohybuje i v řádech tisíců procent za rok.

Bankovní půjčka není vždy nejlevnější

Většinou platí, že levnější půjčky nabízí banky. Nedá se to ale říct zcela bez výhrad. Mezi TOP 10 nejlevnějšími poskytovateli totiž najdete i jednu nebankovní společnost. A v první patnáctce jsou hned tři.

Jsou tedy levnější než některé banky.

Obecně je ale u nebankovních poskytovatelů riziko vysokých poplatků a úroků mnohem vyšší. Proto byste měli být obezřetní. A půjčku předem porovnat s dalšími nabídkami na trhu.

Sankce za nesplácení? I větší než půjčka

Kromě výše RPSN myslete také na případné sankce. Pokud se totiž z jakéhokoliv důvodu dostanete do problémů se splácením, zdánlivě levná půjčka se může výrazně prodražit.

Podle aktuálního Indexu odpovědného úvěrování si někteří poskytovatelé za půlroční nesplácení desetitisícové půjčky účtují i víc než 20 000 korun.

Vůbec nejvyšší poplatky pak vyžaduje společnost Rerum Finance – přes 30 000 korun. Jen na sankcích tak můžete úvěr přeplatit i trojnásobně.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

U většiny bank a u nejlepších nebankovních poskytovatelů se přitom půlroční sankce pohybují přibližně do 5 500 korun.

Banky bývají férovější

Právě rozumnější podmínky a větší otevřenost jsou hlavním trumfem bank a velkých nebankovních společností. Kromě nižších poplatků za nesplácení půjčky se to projevuje i ve zveřejněných informacích.

Například o zákonném nároku na odklad splátek.

„Zjistili jsme, že zhruba polovina společností na svých webech tuto informaci uvádí. Jsou ale i takové, u kterých toto upozornění nenajdeme. Většinou jde o menší nebankovní poskytovatele,“ upozornil autor Indexu odpovědného úvěrování David Borges.

V TOP 10 jsou i 3 nebankovní společnosti

Mezi nejlepšími poskytovateli tak najdete hlavně banky. V TOP 10 jich je hned 7. Kromě nich se na čele žebříčku objevily také úvěry od:

  • Kamali,
  • Home Creditu
  • a Cofidisu.

Obecně se tedy dá říct, že byste se měli spoléhat hlavně na větší a ověřené poskytovatele. Pamatujte ale, že pořadí v žebříčku se může průběžně měnit. Stejně jako se mění konkrétní podmínky půjček u jednotlivých společností.

Proto si nezapomeňte vždy nejdřív porovnat aktuální nabídky. Pomůže vám s tím naše porovnání neúčelových půjček.

Díky němu zjistíte i RPSN dané půjčky. A předem víte, o kolik přesně úvěr přeplatíte. Pozor na nebankovní půjčky s extrémně vysokým RPSN.

Zájem o půjčky poroste. Kvůli koronaviru

Podle analytiků se navíc dá čekat, že zájem o půjčky v nejbližší době stoupne. Může za to pandemie koronaviru COVID-19 a následná vládní opatření. Řada lidí kvůli nim totiž přišla o příjmy nebo minimálně o jejich část.

Nejlevnější půjčka od Zonky

A je velmi pravděpodobné, že spousta z nich bude muset alespoň krátkodobě sáhnout po půjčkách.

Lidé si odložili splátky u hypoték za 150 miliard

V příštích měsících také vyprší pozastavení splátek, o které mohli lidé kvůli koronavirové krizi žádat. A údaje České národní banky ukazují, že toho využívali opravdu hodně. Celkem požádali o odklad splátek u půjček za 208 miliard korun.

Největší podíl na této částce mají hypotéky. Objem těch, u kterých klienti využili pozastavení splátek, dosáhl na 152 miliard korun.

Je to skoro stejně jako celková roční produkce hypoték, která loni jen lehce přesáhla 180 miliard korun.

Odklad splátek iniciovaly i banky

Ne vždy ale žádali o odklad splátek klienti. Ve víc než třetině případů přišli s tímto krokem sami poskytovatelé, kteří dobrovolně zmrazili splátky hypoték a úvěrů ze stavebního spoření za víc než 58 miliard korun.

Kromě hypoték lidé často žádali o odklad splátek také u spotřebitelských úvěrů. Aktuálně tak nemusí splácet půjčky v hodnotě téměř 48 miliard korun.

Otázkou zůstává, kolik klientů si se splácením poradí, jakmile odklad vyprší.

ANKETA k článku Půjčky s úrokem až 40 %? I takové na trhu najdete

Půjčili jste si peníze od nebankovního poskytovatele úvěrů?

Počet odpovědí: 108

KOMENTÁŘE k článku Půjčky s úrokem až 40 %? I takové na trhu najdete

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka na OP: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

22.2.2024 Půjčka

Půjčka na OP dnes čelí stínům minulosti. V době, kdy nebankovní půjčky ještě nepodléhaly regulaci, byla právě půjčka na OP jednou z nejdostupnějších, ale často i nejvíce zneužívaných půjček pro „problémové klienty“. S přijetím nového zákona o spotřebitelském úvěru se vše změnilo. Dnes už je půjčka na OP, vyřízená u licencovaného poskytovatele, tou nejlepší volbou, když potřebujete peníze pro osobní/rodinnou potřebu.

Rychlá půjčka: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

21.2.2024 Půjčka

Rychlá půjčka je fenoménem internetové doby. Díky možnosti vyřídit ji online, téměř kdykoliv, bez čekání, přitom z pohodlí domova, se stala online rychlá půjčka nejpopulárnějším úvěrem. Rozmach digitálních technologií dal možnost rychlého vyřízení i poskytnutí peněz. Stránkou stinnou a málo připomínanou je unáhlené rozhodování, což může vést až do dluhové pasti. Prozkoumejte s námi detaily rychlých půjček i tipy, jak ji využít správně.

Půjčka na účet: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

19.2.2024 Půjčka

Uvažujete o online půjčce na účet, vyřízené bez běhání po pobočkách? Ale váháte s výběrem? Přinášíme informace, klíčové pro odpovědné zvážení půjčky na účet. Dozvíte se, kdo je poskytuje a jak dlouho trvá vyřízení. Ale i co potřebujete ke schválení žádosti nebo jak dlouho se splácí. Dostaneme se i k otázkám bezpečnosti a k ověřovacímu poplatku online půjčky na účet.

Půjčka online: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

13.2.2024 Půjčka

Půjčka online ihned vyplácená na účet nebo v hotovosti. To je jedno z nejčastějších spojení, na které lze v souvislosti s online půjčkami narazit. Online úvěry jsou dobře dostupné a k dispozici i nonstop. Získat se dají z pohodlí domova, bez probírání své situace na veřejnosti (na přepážce), a bez cestování na kamennou pobočku finančního domu (a trefení se do otevírací doby). Aby online půjčka proběhla v pořádku, musíte o ní znát několik faktů. Vše důležité najdete zde.

Půjčka do výplaty: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

2.2.2024 Půjčka

Půjčit si na pár dní, na týden, zkrátka do výplaty? Nedostatek prostředků na nečekaný výdaj postihl snad už každého z nás. Půjčka do výplaty je jednou z možností, jak takovou situaci rychle překlenout. Minimálně v případě, kdy se nemáte na koho obrátit ve svém okolí. Přestože jde o drobnou půjčku na krátkou dobu, při jejím výběru je potřeba zvýšit opatrnost a pečlivě projít všechny podmínky úvěru. Poradíme, jak nenaletět podvodníkům a jak vybrat nejvýhodnější půjčku do výplaty pro aktuální situaci.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena