Banky.cz Články Spoření Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021 Spoření

Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.

REKLAMA

Konkrétní čísla ukazují, že finanční rezervu na 4 a víc měsíců má 35 % Čechů.

Čtvrtina lidí by bez mzdy vydržela 2-3 měsíce, zatímco stejný počet nemá rezervy vůbec žádné.

Zbylých 15 % by výpadek příjmů přečkalo maximálně 1 měsíc.

Jedni šetří víc, druzí méně

Statistiku Raiffeisenbank podporuje i další průzkum, který si nechal zpracovat fintechový startup Twisto.

Podle něj 29 % domácností spoří víc než před pandemií koronaviru. Stejný počet lidí ale hlásí i přesný opak. Tedy že spoří méně, než byli zvyklí.

Větší rozdíly jsou přitom v krajních hodnotách. Zatímco pouze 6 % dotazovaných uvedlo, že se jejich úspory během pandemie výrazně zvýšily, 16 % lidí jich má méně než dřív.

Spoření výrazně omezili hlavně podnikatelé, nezaměstnaní a také lidé v domácnosti.

Lidé neměli za co utrácet

Většina lidí, kteří začali víc spořit, uvádí jako důvod pandemii. Během ní totiž neměli tolik příležitostí, za co peníze utratit. Služby i cestování byly výrazně omezené a lidem tak zůstaly peníze navíc, které si mohli uložit.

Tento důvod uvedlo v průzkumu Twista 56 % dotázaných.

Druhou nejpočetnější skupinou jsou ti, kteří měli vyšší příjmy ze zaměstnaní. Právě díky tomu začalo víc spořit 39 % dotázaných.

Zbytek lidí si pak začal peníze odkládat kvůli nejistotě, jak se situace bude dále vyvíjet. A také díky podpoře státu a dotačním programům.

Banky hlásí vklady za 3 biliony korun

Zájem o spoření je vidět i na číslech, které hlásí české banky. Od vypuknutí pandemie totiž vklady vzrostly o 409 miliard korun. Celkově tak mají lidé v České republice na různých účtech uložené téměř 3 biliony korun.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Zároveň je ale potřeba podotknout, že hodnota vkladů se nerovná hodnotě úspor. Započítávají se sem totiž i úvěry.

Například hypotéky, při kterých banka půjčené peníze převede na účet toho, kdo si úvěr vzal. A tím se stávají vkladem.

Přesto i další čísla dokládají, že úspory skutečně za poslední dobu výrazně narostly. Podle údajů České bankovní asociace totiž úvěry obyvatel meziročně stouply o 8,17 %, zatímco vklady vyrostly téměř o 11,5 %.

Podle ekonomů tak Češi od března 2020 do konce února 2021 nashromáždili čtyřikrát víc peněz, než bylo do té doby od začátku tisíciletí běžné.

Každý dvacátý je milionář

Že mají české domácnosti poměrně velké úspory, ukazuje i průzkum Twista. 37 % lidí totiž uvedlo, že má našetřeno přes 100 000 korun.

A 5 % dotazovaných má na účtu dokonce přes 1 000 000 korun.

Rezerva? Ukládejte každou pátou korunu

Podle odborníků je ideální spořit každý měsíc částku, která odpovídá 20 % z vašeho příjmu.

Ideálně byste pak měli mít na účtu sumu ve výši tří měsíčních platů.

Zároveň je důležité, aby tyto peníze byly přístupné vždy, když je to potřeba. Přece jenom mít finanční rezervu, ke které se nedostanete, nedává smysl.

Ideálním řešením jsou proto spořicí účty. Klientům totiž nabízejí jednoduchost, rychlost a flexibilitu.

Úroková sazba se na nich v současné době pohybuje pouze kolem 0,5 %. Před pandemií přitom banky nabízely úroky okolo 2 %.

Přesto je uložení peněz na spořicí účet lepší varianta, než je mít pod polštářem nebo na běžném účtu, který žádné zhodnocení nepřináší.

Penzijní spoření od České spořitelny

I v současné době navíc můžete u některých poskytovatelů narazit na výhodnější nabídku než jinde. Proto si vždy nejdřív jednotlivé možnosti porovnejte.

Vyzkoušejte například srovnání spořicích účtů. Díky němu snadno zjistíte, která banka právě nabízí nejvýhodnější podmínky.

Snížení příjmů během pandemie

I přesto, že lidé v České republice spoří jak o závod, stále je tu skupina lidí, která žije od výplaty k výplatě. Potvrdily to zmiňované průzkumy. Podle nich se totiž rozevírají nůžky mezi těmi, kteří mají peněz dost, a těmi, kterým prostředky chybějí.

Lidi, kteří začali spořit méně, podle průzkumu nejčastěji ovlivnilo snížení příjmů. Jak kvůli ztrátě práce, tak kvůli omezení podnikání.

Z průzkumu Raiffeisenbank dokonce vyplývá, že 35 % dotázaných má nižší příjmy než dřív.

Mezi další důvody, proč lidé méně spořili, patří:

  • omezení provozu škol a školek, kvůli kterému se lidé museli doma starat o děti a nemohli tolik chodit do práce,
  • investice do vybavení, které děti potřebují pro distanční výuku,
  • nemoc nebo smrt blízkého člověka, které obvykle vede ke snížení příjmů domácnosti,
  • a velké investice například do bydlení nebo pořízení auta.

Průzkum Twista pak ukázal, že třetina lidí nemá peníze ani na to, aby zaplatila neočekávané výdaje ve výši 10 000 korun.

Na tuto skupinu lidí však pandemie nejspíš vliv neměla. Statistika je totiž podobná jako před dvěma lety, kdy ekonomika ještě vládními opatřeními proti koronaviru ovlivněná nebyla.

REKLAMA

ANKETA k článku Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Máte finanční rezervu na více než 4 měsíce?

Počet odpovědí: 110

KOMENTÁŘE k článku Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

10.4.2024 Spoření

Česká spořitelna definitivně ukončila možnost zakládání vkladních knížek pro nové klienty. Dříve založené knížky banka rušit nebude, peníze z vkladních knížek nikam převádět nemusíte. Jedinou bankou s možností založení nové vkladní knížky zůstává ČSOB, a to pouze na pobočkách České pošty.

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

9.4.2024 Spoření

V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

15.3.2024 Spoření

Inflace klesla v únoru 2024 na 2 %, z lednových 2,3 %. O celoplošné překonání vysoké inflace se sice ještě nejedná, ale už nyní můžeme pozorovat změny u spoření i hypoték. Podívejme se na vše podrobněji.

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena