Banky.cz Články Spoření Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021 Spoření

Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.

Konkrétní čísla ukazují, že finanční rezervu na 4 a víc měsíců má 35 % Čechů.

Čtvrtina lidí by bez mzdy vydržela 2-3 měsíce, zatímco stejný počet nemá rezervy vůbec žádné.

Zbylých 15 % by výpadek příjmů přečkalo maximálně 1 měsíc.

Jedni šetří víc, druzí méně

Statistiku Raiffeisenbank podporuje i další průzkum, který si nechal zpracovat fintechový startup Twisto.

Podle něj 29 % domácností spoří víc než před pandemií koronaviru. Stejný počet lidí ale hlásí i přesný opak. Tedy že spoří méně, než byli zvyklí.

Větší rozdíly jsou přitom v krajních hodnotách. Zatímco pouze 6 % dotazovaných uvedlo, že se jejich úspory během pandemie výrazně zvýšily, 16 % lidí jich má méně než dřív.

Spoření výrazně omezili hlavně podnikatelé, nezaměstnaní a také lidé v domácnosti.

Lidé neměli za co utrácet

Většina lidí, kteří začali víc spořit, uvádí jako důvod pandemii. Během ní totiž neměli tolik příležitostí, za co peníze utratit. Služby i cestování byly výrazně omezené a lidem tak zůstaly peníze navíc, které si mohli uložit.

Tento důvod uvedlo v průzkumu Twista 56 % dotázaných.

Druhou nejpočetnější skupinou jsou ti, kteří měli vyšší příjmy ze zaměstnaní. Právě díky tomu začalo víc spořit 39 % dotázaných.

Zbytek lidí si pak začal peníze odkládat kvůli nejistotě, jak se situace bude dále vyvíjet. A také díky podpoře státu a dotačním programům.

Banky hlásí vklady za 3 biliony korun

Zájem o spoření je vidět i na číslech, které hlásí české banky. Od vypuknutí pandemie totiž vklady vzrostly o 409 miliard korun. Celkově tak mají lidé v České republice na různých účtech uložené téměř 3 biliony korun.

Zároveň je ale potřeba podotknout, že hodnota vkladů se nerovná hodnotě úspor. Započítávají se sem totiž i úvěry.

Například hypotéky, při kterých banka půjčené peníze převede na účet toho, kdo si úvěr vzal. A tím se stávají vkladem.

Přesto i další čísla dokládají, že úspory skutečně za poslední dobu výrazně narostly. Podle údajů České bankovní asociace totiž úvěry obyvatel meziročně stouply o 8,17 %, zatímco vklady vyrostly téměř o 11,5 %.

Podle ekonomů tak Češi od března 2020 do konce února 2021 nashromáždili čtyřikrát víc peněz, než bylo do té doby od začátku tisíciletí běžné.

Každý dvacátý je milionář

Že mají české domácnosti poměrně velké úspory, ukazuje i průzkum Twista. 37 % lidí totiž uvedlo, že má našetřeno přes 100 000 korun.

A 5 % dotazovaných má na účtu dokonce přes 1 000 000 korun.

Rezerva? Ukládejte každou pátou korunu

Podle odborníků je ideální spořit každý měsíc částku, která odpovídá 20 % z vašeho příjmu.

Ideálně byste pak měli mít na účtu sumu ve výši tří měsíčních platů.

Zároveň je důležité, aby tyto peníze byly přístupné vždy, když je to potřeba. Přece jenom mít finanční rezervu, ke které se nedostanete, nedává smysl.

Ideálním řešením jsou proto spořicí účty. Klientům totiž nabízejí jednoduchost, rychlost a flexibilitu.

Úroková sazba se na nich v současné době pohybuje pouze kolem 0,5 %. Před pandemií přitom banky nabízely úroky okolo 2 %.

Přesto je uložení peněz na spořicí účet lepší varianta, než je mít pod polštářem nebo na běžném účtu, který žádné zhodnocení nepřináší.

I v současné době navíc můžete u některých poskytovatelů narazit na výhodnější nabídku než jinde. Proto si vždy nejdřív jednotlivé možnosti porovnejte.

Vyzkoušejte například srovnání spořicích účtů. Díky němu snadno zjistíte, která banka právě nabízí nejvýhodnější podmínky.

Snížení příjmů během pandemie

I přesto, že lidé v České republice spoří jak o závod, stále je tu skupina lidí, která žije od výplaty k výplatě. Potvrdily to zmiňované průzkumy. Podle nich se totiž rozevírají nůžky mezi těmi, kteří mají peněz dost, a těmi, kterým prostředky chybějí.

Lidi, kteří začali spořit méně, podle průzkumu nejčastěji ovlivnilo snížení příjmů. Jak kvůli ztrátě práce, tak kvůli omezení podnikání.

Z průzkumu Raiffeisenbank dokonce vyplývá, že 35 % dotázaných má nižší příjmy než dřív.

Mezi další důvody, proč lidé méně spořili, patří:

  • omezení provozu škol a školek, kvůli kterému se lidé museli doma starat o děti a nemohli tolik chodit do práce,
  • investice do vybavení, které děti potřebují pro distanční výuku,
  • nemoc nebo smrt blízkého člověka, které obvykle vede ke snížení příjmů domácnosti,
  • a velké investice například do bydlení nebo pořízení auta.

Průzkum Twista pak ukázal, že třetina lidí nemá peníze ani na to, aby zaplatila neočekávané výdaje ve výši 10 000 korun.

Na tuto skupinu lidí však pandemie nejspíš vliv neměla. Statistika je totiž podobná jako před dvěma lety, kdy ekonomika ještě vládními opatřeními proti koronaviru ovlivněná nebyla.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Máte finanční rezervu na více než 4 měsíce?

Počet odpovědí: 110

KOMENTÁŘE k článku Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Penzijní spoření – výnosy fondů za rok 2022

3.2.2023 Spoření

I v penzijním spoření byl rok 2022 silně poznamenán válkou na Ukrajině a propadem akcií. Všechny dynamické fondy a téměř všechny vyvážené fondy skončily bohužel po letech tučných zisků ve ztrátě. Naopak poprvé za svou historii doplňkového penzijního spoření se dařilo konzervativním fondům.

Nejoblíbenější spoření? Podruhé v historii vede spořicí účet

23.1.2023 Spoření

Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření - vyplatí se ještě v roce 2023

20.1.2023 Spoření

Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.

Jedničkou českého spořicího trhu je slovenská banka. Nabízí úrok 6,15 %

26.12.2022 Spoření

Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.

Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %

31.10.2022 Spoření

Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena