Banky.cz Články Hypotéka Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

23.6.2021 Hypotéka

Silný start – slábnoucí zájem – zásadní změny – nový název – růst poptávky. Zhruba taková je cesta, kterou v posledních letech prošly státní půjčky na bydlení. Od letoška fungují pod novým názvem a s novými podmínkami. A zájem už předčil minulé roky.

Státní program půjček na bydlení pro lidi do 36 let odstartoval v srpnu 2018. A už za první čtyři a půl měsíce v něm zájemci požádali o zhruba 670 milionů korun.

V následujících letech ale poptávka klesala. Za celý minulý rok si lidé půjčili jen 207 milionů korun.

Problém byl hlavně v nevýhodných podmínkách, které nedokázaly konkurovat hypotečním úvěrům. A proto se státní půjčky letos dočkaly řady úprav.

Půjčka na rekonstrukci je 2× vyšší

Cílem všech změn bylo zmírnit podmínky pro žadatele. A udělat tak státní půjčky dostupnější a výhodnější.

V čem konkrétně byl problém? Dřív na úvěr dosáhli jen lidé do 36 let a museli počítat s půjčkou maximálně 2 000 000 korun. Zároveň nesměla pořizovaná nemovitost přesáhnout pevně dané rozměry.

Od letoška proto stoupl maximální věk i limity půjček. A omezení podlahové plochy zmizelo úplně.

Podmínky státní půjčky na bydlení

A aby byly změny jasně patrné, dostaly státní půjčky nový název. Nově tak můžete žádat o peníze z programu Vlastní bydlení.

Splatnost je maximálně 20 let

Kromě předchozích limitů je výše úvěru omezená ještě z jednoho hlediska – nesmí přesáhnout 90 % z ceny nemovitosti. Stejně jako u hypotéky.

A jaké jsou další podmínky?

  • Splatnost 10 let u půjčky na rekonstrukci a 20 let u úvěru na koupi nebo stavbu nemovitosti.
  • Žadatelé musí být manželé nebo registrovaní partneři a alespoň jednomu z nich musí být méně než 40 let.
  • Žádat můžou i samoživitelé, kterým ještě nebylo 40 let a zároveň pečují o dítě mladší 15 let.
  • Pokud chce žadatel úvěr na koupi nebo stavbu nemovitosti, nesmí vlastnit jiný byt či dům nebo družstevní podíl.

Půjčka láká hlavně na úrok

Nejlepší hypotéka online

Jedním z faktorů, který státní půjčky v minulých letech brzdil, byl také úrok. Úroková sazba se totiž odvíjí od základní sazby Evropské unie pro Českou republiku. A ta byla začátkem minulého roku vyšší než u řady hypotečních úvěrů.

V současnosti ale úroky hypoték rostou. Sazba, kterou nabízí státní půjčky, je tedy výhodnější – aktuálně je 1 %.

Právě 1 % je nejnižší úrok, na který můžete u státního úvěru dosáhnout. Dostanete ho tedy i v době, kdy je základní sazba Evropské unie menší.

Naopak pokud tato sazba stoupne nad 1 %, stále si můžete minimální úrok udržet. Za každé dítě do 15 let, o které trvale pečujete, vám totiž úroková sazba klesne o 0,2 procentního bodu.

Kromě nízkého úroku je plusem také:

  • správa a vedení úvěru zdarma,
  • možnost kdykoliv bez poplatků využít mimořádné splátky a předčasné splacení půjčky,
  • státní příspěvek 30 000 korun při narození či osvojení dítěte, na který máte nárok u úvěru na koupi nebo stavbu nemovitosti.

Problém? Složitost a nízké limity

I přes zmíněné plusy se nedá říct, že jsou státní půjčky výhodnější než hypotéky. Naráží totiž na poměrně složitou administrativu. Navíc jste na ni obvykle sami – na rozdíl od hypotéky, kde vám pomůže hypoteční poradce.

Stále také platí, že limity půjček jsou pro většinu zájemců příliš nízké. Například za 2 000 000 korun získáte zpravidla jen malý byt. Nebo se musíte spokojit s nepříliš atraktivní lokalitou.

Například v Praze nebo v Brně za zhruba 2 000 000 korun získáte jen byty, které mají okolo 20 m2. V dalších velkých městech je sice situace o něco lepší, nicméně na pohodlné bydlení s rodinou taková částka nestačí.

Pomocí hypotéky přitom získáte i několikanásobně víc.

Získat bydlení? S hypotékou je to lehčí

Další problém je, že celkový objem státních půjček je omezený. Pro letošek stát na tyto úvěry vyčlenil celkem 530 000 000 korun. Tedy zhruba 0,5 miliardy korun.

Prostřednictvím hypoték si přitom lidé každý měsíc půjčí desítky miliard korun.

I kdybyste se tedy spokojili se státní půjčkou, není jisté, že se na vás opravdu dostane.

Stačí jen správně vybrat

Přestože jsou tedy státní půjčky dostupnější než v minulých letech, kvůli nízkým limitům většině lidí příliš nepomůžou. Obvykle se vám proto víc vyplatí sáhnout po hypotéce.

Stačí jen pomocí hypoteční kalkulačky porovnat aktuální nabídky a zvolit tu nejvýhodnější.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

Využili jste státní půjčku na bydlení?

Počet odpovědí: 92

KOMENTÁŘE k článku Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vytvořit položkový rozpočet stavby kvůli hypotéce

4.12.2023 Hypotéka

Stavíte dům nebo rekonstruujete byt a potřebujete hypotéku? V tom případě se pravděpodobně neobejdete bez položkového rozpočtu. Banka díky němu zjistí, kolik peněz potřebujete, na co je chcete využít a jestli vaše plány odpovídají realitě. Přečtěte si proto, jak položkový rozpočet vypadá a jak ho získáte.

ČNB deaktivovala DTI, už druhé z původních tří omezení pro hypotéky

30.11.2023 Hypotéka

Koncem listopadu bankovní rada ČNB ponechala závazný limit LTV na 80 %, deaktivovala omezení horní hranice DTI a ponechala deaktivované omezení horní hranice DSTI, bez nějž je hypoteční trh již od června 2023. Provedený zátěžový test ukázal odolnost finančního sektoru vůči zhoršenému vývoji.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

25.11.2023 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Porovnání poplatků za předčasné splacení hypotéky: Od 0 Kč až po 4 000 Kč

12.11.2023 Hypotéka

Doplatit hypoteční úvěr, kdykoliv chcete. A to buď zcela zdarma, nebo jen s minimálními poplatky za předčasné splacení hypotéky. Takovou možnost mají lidé už od konce roku 2016. Neznamená to však, že je situace všech klientů stejná. Náklady, které banky lidem účtují, se u jednotlivých poskytovatelů liší. A mnohdy poměrně výrazně.

Úroky u hypoték prolomily hranici 5 %. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?

26.10.2023 Hypotéka

Získat hypotéku s úrokem pod 5 %? To je už víc než rok pouhá utopie. Tedy přesněji řečeno byla – situace se začíná měnit. V říjnu se totiž k zásadnímu zlevnění odhodlala Moneta Money Bank. Úrokové sazby u hypotéky s pětiletou fixací u ní nově začínají na hodnotě 4,99 %. A u fixace na nejméně 7 let se dostanete dokonce na 4,89 %.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena