Banky.cz Články Hypotéka Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

23.6.2021 Hypotéka

Silný start – slábnoucí zájem – zásadní změny – nový název – růst poptávky. Zhruba taková je cesta, kterou v posledních letech prošly státní půjčky na bydlení. Od letoška fungují pod novým názvem a s novými podmínkami. A zájem už předčil minulé roky.

Státní program půjček na bydlení pro lidi do 36 let odstartoval v srpnu 2018. A už za první čtyři a půl měsíce v něm zájemci požádali o zhruba 670 milionů korun.

V následujících letech ale poptávka klesala. Za celý minulý rok si lidé půjčili jen 207 milionů korun.

Problém byl hlavně v nevýhodných podmínkách, které nedokázaly konkurovat hypotečním úvěrům. A proto se státní půjčky letos dočkaly řady úprav.

Půjčka na rekonstrukci je 2× vyšší

Cílem všech změn bylo zmírnit podmínky pro žadatele. A udělat tak státní půjčky dostupnější a výhodnější.

V čem konkrétně byl problém? Dřív na úvěr dosáhli jen lidé do 36 let a museli počítat s půjčkou maximálně 2 000 000 korun. Zároveň nesměla pořizovaná nemovitost přesáhnout pevně dané rozměry.

Od letoška proto stoupl maximální věk i limity půjček. A omezení podlahové plochy zmizelo úplně.

Podmínky státní půjčky na bydlení

A aby byly změny jasně patrné, dostaly státní půjčky nový název. Nově tak můžete žádat o peníze z programu Vlastní bydlení.

Splatnost je maximálně 20 let

Kromě předchozích limitů je výše úvěru omezená ještě z jednoho hlediska – nesmí přesáhnout 90 % z ceny nemovitosti. Stejně jako u hypotéky.

A jaké jsou další podmínky?

  • Splatnost 10 let u půjčky na rekonstrukci a 20 let u úvěru na koupi nebo stavbu nemovitosti.
  • Žadatelé musí být manželé nebo registrovaní partneři a alespoň jednomu z nich musí být méně než 40 let.
  • Žádat můžou i samoživitelé, kterým ještě nebylo 40 let a zároveň pečují o dítě mladší 15 let.
  • Pokud chce žadatel úvěr na koupi nebo stavbu nemovitosti, nesmí vlastnit jiný byt či dům nebo družstevní podíl.

Půjčka láká hlavně na úrok

Jedním z faktorů, který státní půjčky v minulých letech brzdil, byl také úrok. Úroková sazba se totiž odvíjí od základní sazby Evropské unie pro Českou republiku. A ta byla začátkem minulého roku vyšší než u řady hypotečních úvěrů.

V současnosti ale úroky hypoték rostou. Sazba, kterou nabízí státní půjčky, je tedy výhodnější – aktuálně je 1 %.

Právě 1 % je nejnižší úrok, na který můžete u státního úvěru dosáhnout. Dostanete ho tedy i v době, kdy je základní sazba Evropské unie menší.

Naopak pokud tato sazba stoupne nad 1 %, stále si můžete minimální úrok udržet. Za každé dítě do 15 let, o které trvale pečujete, vám totiž úroková sazba klesne o 0,2 procentního bodu.

Kromě nízkého úroku je plusem také:

  • správa a vedení úvěru zdarma,
  • možnost kdykoliv bez poplatků využít mimořádné splátky a předčasné splacení půjčky,
  • státní příspěvek 30 000 korun při narození či osvojení dítěte, na který máte nárok u úvěru na koupi nebo stavbu nemovitosti.

Problém? Složitost a nízké limity

I přes zmíněné plusy se nedá říct, že jsou státní půjčky výhodnější než hypotéky. Naráží totiž na poměrně složitou administrativu. Navíc jste na ni obvykle sami – na rozdíl od hypotéky, kde vám pomůže hypoteční poradce.

Stále také platí, že limity půjček jsou pro většinu zájemců příliš nízké. Například za 2 000 000 korun získáte zpravidla jen malý byt. Nebo se musíte spokojit s nepříliš atraktivní lokalitou.

Například v Praze nebo v Brně za zhruba 2 000 000 korun získáte jen byty, které mají okolo 20 m2. V dalších velkých městech je sice situace o něco lepší, nicméně na pohodlné bydlení s rodinou taková částka nestačí.

Pomocí hypotéky přitom získáte i několikanásobně víc.

Získat bydlení? S hypotékou je to lehčí

Další problém je, že celkový objem státních půjček je omezený. Pro letošek stát na tyto úvěry vyčlenil celkem 530 000 000 korun. Tedy zhruba 0,5 miliardy korun.

Prostřednictvím hypoték si přitom lidé každý měsíc půjčí desítky miliard korun.

I kdybyste se tedy spokojili se státní půjčkou, není jisté, že se na vás opravdu dostane.

Stačí jen správně vybrat

Přestože jsou tedy státní půjčky dostupnější než v minulých letech, kvůli nízkým limitům většině lidí příliš nepomůžou. Obvykle se vám proto víc vyplatí sáhnout po hypotéce.

Stačí jen pomocí hypoteční kalkulačky porovnat aktuální nabídky a zvolit tu nejvýhodnější.

ANKETA k článku Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

Využili jste státní půjčku na bydlení?

Počet odpovědí: 92

KOMENTÁŘE k článku Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Za předčasné splacení hypotéky zaplatíte i 70 000 Kč. Počítá s tím návrh ministerstva

12.9.2022 Hypotéka

Jen několik set korun, v horším případě pár tisíc. Takové poplatky za předčasné splacení hypotéky si v současnosti účtují banky na českém trhu. Brzy se to ale změní. Ministerstvo financí připravilo novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která poplatky za předčasné splacení navyšuje i na desítky tisíc korun.

Hypotéka, nebo nájem? Výhodnější je první možnost

15.8.2022 Hypotéka

Uvázat se na několik desítek let k placení hypotéky, nebo raději zvolit nájem? Tuto otázku nyní řeší mnoho lidí. Odpověď na ni zůstává stále stejná: hypotéka se i v současné době vyplatí víc než nájem. A to přesto, že úroky u nabízených půjček na bydlení výrazně rostou.

Je samozřejmé, že obě zmíněné možnosti mají svá pro a proti. Pokud to ale vaše finanční situace dovolí, existují minimálně 3 důvody, proč dát přednost hypotéce.

Úroky u hypoték míří k 7 %. Hrozí útok na 10% hranici?

18.7.2022 Hypotéka

Hypotéka s úrokem 2,13 %. Že to zní jako utopie? Ještě loni v červnu jste půjčku na bydlení s takovou sazbou bez problémů sehnali. Od té doby ale úroky raketově vzrostly a v současnosti banky nabízí průměrnou úrokovou sazbu 6,24 %. Hypoteční úvěr tak získáte skoro 3× dráž než loni v létě!

Reverzní hypotéka coby 4. pilíř důchodového zabezpečení?

14.7.2022 Hypotéka

Reverzní hypotéka je finančním produktem s velmi rychlým vývojem vpřed, i co se jeho kvality a náplně týká. Zatímco donedávna byla u nás považována spíše za „boudu na seniory“, díky postupné kultivaci trhu se ze zpětné hypotéky stává plnohodnotný hypoteční produkt.

Novou hypotéku plánuje 13 % lidí. Největší zájem je o půjčky na víc než 25 let

20.6.2022 Hypotéka

Rostoucí ceny nemovitostí a zvyšující se úroky u hypoték. Tyto dva důvody hrají významnou roli ve zvažování, jestli si sjednat půjčku na bydlení, nebo ne. Postupně přibývá těch, které současná situace od podobného kroku odrazuje. I přesto hypotéku plánuje 13 % lidí.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od