Banky.cz Články Aktuálně Úrokové sazby ČNB - změny v uplynulém roce, očekávání pro rok 2013

Úrokové sazby ČNB - změny v uplynulém roce, očekávání pro rok 2013

15.2.2013 Aktuálně

V minulém roce 2012 došlo k vícečetným pohybům v nastavení centrálních úrokových sazeb České národní banky (ČNB). Naše centrální banka působí jejich prostřednictvím na výši úrokových sazeb v ekonomice. 

ČNB

Přímo se základní úrokové sazby ČNB týkají operací mezi Českou národní bankou a komerčními bankami, které se snaží Česká národní banka směrovat a stimulovat k určitému jednání. Komerční banky se pak rozhodují na základě nových podmínek, jak upraví úrokové sazby uplatňované vůči klientům. Zprostředkovaně tak ovlivňují sazby ČNB i úrokové sazby na klientském trhu. Jaké obchody se centrálními sazbami ČNB řídí? Jak se změnilo nastavení centrálních sazeb naší ekonomiky v roce 2012 a proč?

Základní úrokové sazby ČNB

Krátce si uveďme, jaký je princip základních měnově-politických nástrojů České národní banky – repo operací, depozitních facilit a zápůjčních facilit, jejichž úročení se centrálními úrokovými sazbami České národní banky řídí. Repo operace jsou obchody uzavírané mezi ČNB a komerčními bankami. Jedná se o uložení přebytečné likvidity komerční banky u banky centrální po stanovenou dobu (standardně dva týdny) proti poskytnutí cenných papírů centrální bankou komerční bance. Po uplynutí stanovené doby dojde ke zpětné výměně, při níž komerční banka získává své prostředky zvýšené o úrok vypočtený na základě repo-sazby, a centrální banka získává zpět cenné papíry. Repo operace jsou tedy reverzními termínovými obchody. Depozitní a zápůjční facility jsou transakce, které umožňují komerčním bankám uložení, resp. poskytnutí prostředků od centrální banky přes noc. Úroky z depozitních facilit jsou určeny na základě diskontní sazby, úroky ze zápůjčních facilit se řídí sazbou lombardní. Krátkodobé sazby na peněžním trhu se pohybují v mezích daných diskontní a lombardní sazbou.

Pojďme se nyní společně podívat, jak ČNB v uplynulém roce nastavení centrálních úrokových sazeb měnila. Na počátku roku 2012 byly v platnosti úrokové sazby, které ČNB nastavila v roce 2010 (platné od 7. 5. 2010). Výše dvoutýdenní repo-sazby byla 0,75 %, diskontní sazba byla nastavena na 0,25 % a lombardní sazba na 1,75 %. Po více než dvou letech platnosti těchto sazeb, došlo počínaje 29. 6. 2012 k postupnému snižování. Základní úrokové sazby byly sníženy hned třikrát v průběhu necelých šesti měsíců. V současné době s platností od 2. 11. 2012 je dvoutýdenní repo-sazba stanovena na 0,05 %, výše diskontní sazby činí rovněž 0,05 % a lombardní sazba je nastavena na 0,25 %. V případě všech tří sazeb se jedná o jejich historická minima. Změny úrokových sazeb ČNB v období od roku 2010 doposud, vždy společně s datem, jímž počínaje je daná změna v platnosti, uvádí přehledně následující tabulka. 

 

Úrokové sazby ČNB v %

V platnosti od

2T repo-sazba

Diskontní sazba

Lombardní sazba

7-5-2010

0,75

0,25

1,75

29-6-2012

0,50

0,25

1,50

1-10-2012

0,25

0,10

0,75

2-11-2012

0,05

0,05

0,25

Zdroj: www.cnb.cz, úprava autora.

Proč ČNB přistoupila ke snížení centrálních úrokových sazeb na minimální úroveň? Cílem tohoto opatření je podpořit českou ekonomiku, která se již více než rok nachází v recesi. Nejbližší výhled -  prognóza ČNB pro rok 2013 hovoří o poklesu reálného HDP o 0,3 % v tomto roce. Česká národní banka se snaží prostřednictvím nízkých centrálních úrokových sazeb, zejména prostřednictvím nízké dvoutýdenní repo-sazby, která je vzhledem k vysoké likviditě českého bankovního sektoru vcelku účinným nástrojem, zvýšit množství peněz v oběhu a snížit tak cenu peněz. Výsledkem tohoto kroku by mělo být zpřístupnění finančních prostředků, ve větším množství a vyššímu počtu subjektů, a tedy oživení investiční aktivity a spotřeby. Nízké úroky by také měly přispět k oslabení české měny na devizovém trhu a zvýšení konkurenceschopnosti českého exportu v zahraničí. Slabinou českého exportu je však za současné situace jeho teritoriální orientace – obchodní výměna probíhá ve vysoké míře se zeměmi Evropské unie, které jsou víceméně v podobné ekonomické kondici jako Česká republika. Společným jmenovatelem Evropy je nyní nižší celková poptávka, tedy i nižší poptávka po exportech, nevyjímaje ty české. Navzdory tomu, jsou čisté exporty jedinou složkou HDP, která si dlouhodobě drží prorůstovou tendenci. Snížením centrálních úrokových sazeb se ČNB snaží vytvořit vhodné podmínky pro růst hlavních složek hrubého domácího produktu – spotřeby, investic a exportu. Do jaké míry a jak rychle se podaří rozhýbat lehce zadrhnutá kolečka české ekonomiky, ukáže čas. Nicméně, již prognóza ČNB pro rok 2014 počítá s oživením a předpokládá růst o 2,1 %.

Výhled do budoucna

Jaký vývoj úrokových sazeb mohou očekávat klienti bank v roce 2013? Nízké centrální úrokové sazby ČNB se na současné úrovni udrží pravděpodobně do poloviny roku 2014. Můžeme tedy počítat s všeobecným trendem nižších úrokových sazeb nabízených bankami. Ke snižování komerčních úrokových sazeb docházelo již v roce 2012. Podle prognóz lze předpokládat udržení nižších úrovní nebo pokles komerčních úrokových sazeb z vkladů a úvěrů i v roce 2013.

Zajímá Vás, jaké jsou současné úrokové sazby u různých bankovních produktů? V pravidelně aktualizované a volně přístupné databázi portálu Banky.cz můžete zjistit výše úrokových sazeb nabízených jednotlivými bankami na konkrétní produkty a na základě zadaných kritérií porovnávat. Hypotéky např. zde v porovnávači hypotečních úvěrů.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Úrokové sazby ČNB - změny v uplynulém roce, očekávání pro rok 2013

U hypotéky mám úrokovou sazbu:

Počet odpovědí: 73

KOMENTÁŘE k článku Úrokové sazby ČNB - změny v uplynulém roce, očekávání pro rok 2013

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017 Aktuálně

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017 Aktuálně

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017 Aktuálně

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017 Aktuálně

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016 Aktuálně

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena