Po omezení činnosti ERB Bank došlo k výraznému poklesu sazeb u spořících produktů napříč celým trhem. Nejvíce to pocítily termínované vklady, kde došlo k propadu nejlepších sazeb až o 50%. Propad úroků na spořících účtech byl zmírněn zdravou konkurenční rivalitou bank, zejména mezi Air Bank a Equa bank.
Úroky na spořících účtech se zatím bez velkých propadů drží, ale je to něco za něco. Zatímco před rokem bylo možné dosáhnout na lepší sazby bez plnění jakýchkoliv podmínek, dnes téměř všechny banky lepší úrok podmiňují vedením běžného účtu (mnohdy bezplatného) či útratou kartou. Navíc je lepší úrok (až na výjimky jako Expobank/J&T Banka) zastropován na max. 300 000 Kč. Nechat si peníze dobře úročit tedy ani dnes není problém, jen to chce bohužel více úsilí (účet ve dvou bankách já + manželka = dobře úročený téměř milion korun).
Mimo bank lze peníze uložit i do družstevních záložen, kde je ovšem nutné 10% z vkladu investovat do kapitálu záložny (těchto 10% není pojištěných proti úpadku a neúročí se – máme za ně ovšem nárok na podíl na zisku družstva).
Nabídka dobrých termínovaných vkladů je bohužel oproti spořícím účtům výrazně chudší. Doposud si konkurovaly hlavně ERB Bank a J&T Banka, nicméně poté, co ČNB pozastavila přijímání vkladů u ERB Bank, J&T Bance nic nebránilo úroky srazit dolů téměř o 50%, neboť i toto ji bez konkurence ERB Bank stačí na první místo mezi bankami.
Termínované vklady nemají (na rozdíl od spořících účtů, resp. jejich prémiových sazeb) nikterak omezeny velikost úložky. Dalším pozitivem je platnost úrokové sazby po celý sjednaný termín, což při výhledu dlouhodobě nízkých úroků může hrát svou roli (úročení spořících účtů se může změnit ze dne na den). Nevýhodou jsou pak nižší úroky ve srovnání s prémiovými sazbami spořících účtů.
Komu jsou bankovní úroky výše málo a nebojí se družstevních záložen (stejné podmínky jako v poznámce pod spořícími účty záložen – úroky uvádíme ponížené o 10% neúročený vklad do družstva), může dosáhnout na výrazně zajímavější sazby.
Úroky kolem 1-2% se mohou zdát opticky nízké, ale v době nulové inflace a úvěrů od 1,69% zkrátka banky více dávat nemohou. Nemůžeme mít levné úvěry i dobře úročené spoření, to jde proti sobě.
Odměny, vyšší úroky nebo zrušení úvodních poplatků. To jsou nejčastější bonusy, na které v současnosti lákají stavební spořitelny. A úspěšně. Nových smluv o stavebním spoření už několik měsíců přibývá.
Výše úroků nebo třeba délka uložení peněz. Faktorů, které vám pomůžou najít nejlepší termínovaný vklad, je několik. A pro každého může být důležité něco jiného. Podívejte se proto s námi na 5 doporučení, které vám s výběrem nejvýhodnějšího termínovaného vkladu pomůžou.
Co nejvyšší úrok. To je pro spoustu lidí jediné kritérium, podle kterého vybírají spořicí účet. Jenže aby se opravdu vyplatil, musíte toho sledovat mnohem víc. Podívejte se proto na 4 věci, na které nesmíte pří výběru nejvýhodnějšího spořicího účtu zapomenout.
Jeden z neoblíbenějších způsobů uložení a zhodnocení peněz. Taková je pozice stavebního spoření v České republice. Česko má díky tomu dokonce třetí největší podíl na evropském trhu se stavebním spořením. Hned za Německem a Rakouskem.
Je bezpečný a
zároveň slibuje vyšší zhodnocení než spořicí účty. Přesně tak vypadá typický
termínovaný vklad. Tedy uložení peněz na přesně danou dobu. Podívejte se, jak
funguje a kdy se vám vyplatí.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – duben 2016
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.