Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Vyčíslení hypotéky

Vyčíslení hypotéky

Definice Vyčíslení hypotéky

Dát klientovi přesnou informaci, kolik ještě dluží. Takový je úkol vyčíslení hypotéky. Setkáte se s ním v případech, kdy je potřeba úvěr z nějakého důvodu doplatit. Například při:

V těchto situacích potřebujete vědět, kolik peněz ještě musíte uhradit. Bez ohledu na to, jestli úvěr doplácíte vy, kupec vaší nemovitosti nebo například banka, který půjčku refinancuje.

Abyste vyčíslení hypotéky získali, musíte o něj banku požádat. Poskytovatel vám pak dá písemné potvrzení, které obsahuje:

  • vyčíslení zůstatku hypotéky,
  • souhlas se splacením hypotečního úvěru
  • a souhlas s novým vkladem do katastru nemovitostí.

Za vyčíslení hypotéky si banky ještě před pár lety účtovaly i několikatisícové poplatky. Od prosince 2016 ale platí nový zákon o spotřebitelském úvěru, který výši všech poplatků spojených s doplacením hypotéky omezil jen na úhradu nezbytných nákladů. Doplacení hypotečního úvěru vás tak většinou vyjde jen na několik set korun.

Poplatky se ale u jednotlivých poskytovatelů liší.

Stejně tak se liší jejich přístup k podobě žádosti o vyčíslení hypotéky. Proto neexistuje univerzální vzor žádosti o vyčíslení zůstatku hypotečního úvěru.

Zatímco u některých poskytovatelů musíte vyplnit předepsaný formulář, jinde stačí poslat e-mail obsahující informace o hypotéce, dlužníkovi a případném kupci. Vzor žádosti o vyčíslení zůstatku hypotečního úvěru zpravidla najdete na webu své banky.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.14 %

Dotazy v poradně k Vyčíslení hypotéky

V

#11761, Vyčíslení hypotéky, Hypoteční poradna, 12.11.2020

Dobrý den, jak dlouho trvá vyčíslení hypotéky, kterou měla moje sestra která zemřela? Byt chceme prodat a hypotéku doplatit. Moc děkuji

Dobrý den,

vyčíslení hypotéky Vám banka na požádání vyhotoví do několika pracovních dnů. 

HN

#3688, Zástavní právo a zákaz zcizení, Reality, 11.7.2017

Dobrý den, žádala jsem 29.5. banku o vyčíslení hypotéky a souhlas se zatížením a zcizením k 30.6. Banka mi zaslala jen vyčíslení a zatížení. Zcizení jsem nedostala. Peníze za bankovní informaci si ztrhla. Podávala jsem novou žádost s termínem do 17.7. a zase jsem nic neobdržela. Mám kupce na byt byly připraveny smlouvy, několikrát jsme telefonovali, ale bez šance. Mohu nechat někde prověřit jednání banky, na reklamaci prý mají měsíc, ale to už budu muset dát jiný termín. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

pro prodej nemovitosti potřebujete na katastru nechat zrušit "zákaz zatížení a zcizení" a taktéž zástavní právo (souhlas banky se zatížením a zcizením kupujícímu Vaší nemovitosti nijak nepomůže). Na druhou stranu, banka nemá povinnost toto nechat zrušit až do momentu uhrazení dluhu (dokud svůj dluh nesplatíte, banka se právě tímto jistí). Poplatek za vyčíslení dluhu je v souladu s obchodními podmínkami/sazebníkem banky, to je v pořádku (přestože se mi třeba osobně takovýto poplatek nelíbí). Ohledně rušení zástavy a zákazu zatížení a zcizení: doporučuji se snažit přesvědčit banku, aby Vám v tomto dobrovolně vyhověla, protože ona nemusí. Stížností dohledovému orgánu nad bankami (ČNB) dosáhnete přesně opačného efektu (ČNB vyhodnotí, že postup banky byl v pořádku a banka bude mít o důvod méně Vám dobrovolně vyhovět).

Články o Vyčíslení hypotéky

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka

… a nemusí si půjčovat. Jak v takovém případě funguje prodej domu nebobytu s hypotékou? Jakmile uzavřete rezervační smlouvu, požádejte banku ovyčíslení hypotéky. Díky tomu víte, jak velkou částku musíte doplatit, aby bylúvěr splacený. Vidíte tak, kolik peněz z kupní ceny poputujerov…Banky v ČR