Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Žádost o hypotéku

Žádost o hypotéku

Definice Žádost o hypotéku

Je prvním nutným krokem ke získání hypotéky u banky. 
Samotná žádost obsahuje spoustu údajů o žadateli (i případném spolužadateli), jako je identifikace žadatele, jeho příjmy a výdaje, dále informace o financované a zastavované nemovitosti a samotný souhlas s náhledem do registrů. 
Formulář žádosti o hypotéku musí být originálně podepsán každým účastníkem úvěru (hlavní žadatel, spolužadatel). Tento formulář Vám pomůže vyplnit buď hypotéční poradce - zaměstnanec banky, nebo finanční zprostředkovatel. 
Na základě vyplněné žádosti Vás banka prověří v bankovním (BRKI) a nebankovním (NRKI) registru, solusu, centrálním registru úvěrů a poté vyhodnotí, jestli daný hypoteční úvěr žadateli poskytne a případně za jakých doplňujících podmínek.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Žádost o hypotéku

N

#15354, Chci stavět RD na cizím pozemku, Hypoteční poradna, 17.9.2021

Dobrý den, plánujeme s přítelem žádost o hypotéku, zatím jsme ve fázi projektu. Chceme ručit pozemkem, který má přibližnou hodnotu 800 000 Kč, dům cca 3 700 000 Kč. O hypotéku budu žádat já, ale pozemek patří příteli. Můj dotaz zní, musí na mě být pozemek přepsán nebo lze využít práva stavby? Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

stavba je nedílnou součástí pozemku (má stejného vlastníka). Tento vztah lze za určitých okolností prolomit právem stavby, ale takové řešení může být velmi nešikovné (Váš RD na pozemku přítele). Lepším řešením by bylo případně od přítele odkoupit polovinu pozemku a stavět RD společně. Nicméně i společná hypotéka by měla svá úskalí (za dluh ručí všichni účastníci úvěrové smlouvy společně a nerozlučně). Zvažte, jaké máte s přítelem vztahy, jaké je riziko rozchodu, jak byste se byli schopni v případě rozchodu domluvit na vypořádání majetku, atd. Prostudujte náš článek Hypotéka na stavbu nebo rovnou kontaktujte naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

M

#14623, Získáme hypotéku?, Hypoteční poradna, 22.6.2021

Dobrý den, chci se zeptat, jak v dnešní době funguje žádost o hypotéku a zda bychom měli s přítelem nárok. Já jsem na mateřské dovolené a pobírám 8 535 Kč a mám ještě otevřenou živnost, kde se dá připočíst ještě dalších 12 115 Kč/měs. Kdybych žádala sama o hypotéku, tak by mi ji asi nedali, že? Nicméně, přítel je taktéž živnostník a můj druhý dotaz je, kolik by nám stačilo, připočíst k mým měsíčním financím, abychom hypotéky docílili (cca 4 mil.) Co všechno za podklady potřebujeme a v jaké bance by mi umožnili vzít si hypotéku na mateřské dovolené? Jinak jsem zaměstnána na dobu neurčitou a mám živnost. Mockrát Vám děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

mateřskou lze uvažovat pouze jako doplňkový příjem k jinému příjmu ze zaměstnání či živnosti. Celkový příjem kolem 21 000 Kč (mateřská a živnost) pro získání hypotéky ve výši 4 mil. Kč nestačí. Budete tak muset o hypoteční úvěr požádat s přítelem společně. Prostudujte podmínky pro získání hypotéky a kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení. Doporučuji náš článek Hypotéka pro podnikatele.

K

#14039, Zamítnutá žádost o hypotéku, Hypoteční poradna, 27.4.2021

Dobry den, premyslime s manzelkou o hypotece na dum (cca 5 mil. Kc) a na zaklade jednoho z vasich starsich clanku jsem si udelal vypis z kolikmam.cz, abych zjistil, jak na tom momentalne muj stav je. Bohuzel kvuli nestastne rodine historii skrz me rodinny prislusnik uzavrel hypoteku, ktera se kvuli zivotni situaci dostala do nesplaceni az temer exekuce. Hypoteka byla kompletne doplacena nekdy v roce 2013 a od te doby jsem az na 2 kontokorenty (jeden vyplaceny, jeden aktivni) nemel zadne uverove produkty, pricemz jsem jedenkrat zadal o kreditni kartu (zamitnuto) a v roce 2018 jsem zazadal o mensi hypoteku (cca 1 mil. Kc), ktera byla taktez zamitnuta. O hypoteku jsem zadal u vlastni banky a byla zamitnuta strojove okamzite. Kolikmam.cz me oznacuje jako rizikoveho klienta, ve srovnani s dluzniky v mem regionu jsem taktez rizikovy a ve srovnani s dluzniky v mem veku jsem dobry. Nejsem v zadnem registru ani nemam zadne nesplacene pohledavky. Je moje kreditni skore diky rodinemu prislusnikovi definitivne znicene anebo mam moznost, jak se z toho vyhrabat? Financni problemy nemam a chtel bych se svym oznacenim neco udelat. Pomohlo by mne si zridit napriklad kreditni kartu, se kterou budu dlouhodobe vyuzivat (samozrejme radne splacet) anebo si zkusit vzit mensi uver? Existuji i jine cesty jak zlepsit kreditni skore? Predem dekuji za odpoved.

Dobrý den,

banky v registrech přihlížejí pouze k záznamům mladším 5 let, tedy zesplatněná hypotéka z roku 2013 by na vaši žádost v roce 2021 neměla mít vliv. Pro získání hypotéky je třeba:

 • mít dostatečný příjem
 • mít dostatečné úspory (banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti)
 • nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě
 • nepracovat v rizikovém odvětví (pohostinství, turismus)
 • D

  #13966, Předschválená hypotéka, Hypoteční poradna, 21.4.2021

  Dobrý den, chci se zeptat, jak fungují online žádosti u ČMSS. Pokud jsem včera prošel registry s hodnocením A (je to zvláštní, Raiffeisenbank mi zamítla hypotéku z důvodu registru a je pravda, že jsem měl horší minulost, kdy jsem neplatil řádně co jsem měl, ale již rok mám vše doplacené), mohu se na hypotéku těšit nebo ještě není vyhráno a budou se registry ještě přezkoumávat? A další otázka by byla, zda je vhodné jít vyzkoušet například Českou spořitelnu, když mě Raiffeisenbank zamítla? Nebo pro jistotu vzít ČMSS a druhý křížek radši nezkoušet jinak mi ani ČMSS pak nepůjčí? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  online předschválené hypotéky jsou velmi orientační a nelze na ně spoléhat. Každá neúspěšná žádost o hypotéku se negativně propisuje do registru a zhoršuje tak vaši pozici při další žádosti o úvěr. ČMSS se přejmenovala na ČSOB Stavení spořitelnu).

  #13854, Hypotéka a kontokorent, Hypoteční poradna, 13.4.2021

  Dobrý den, kdysi jsem se zde ptal, jaký vliv má na získání hypotéky kontokorent, který byl používán v minulosti dlouho dobu, cca 2 roky a zrušen bude cca půl roku před tím, než chci žádat o hypotéku. Je to problém? A co přesně vyjadřuje věta - využívaný a vždy včas splacený kontokorent nebude mít negativní vliv na žádost o hypotéku. Co se týká mého, nikdy nebyl přečerpán, ale ne každý měsíc byl splacen do původní výše. Stalo se mi, že jsem peníze dodal třeba až po dvou měsících a z 30 000 Kč jsem měl vyčerpáno 15 000 Kč. Děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  využívaný a vždy včas splacený kontokorent nebude mít negativní vliv na žádost o hypotéku. Kontokorent nemáte povinnost vyrovnat do nuly každý měsíc - je zcela v pořádku, že jste si peníze prostřednictvím kontokorentu půjčil, dluh se Vám úročil a po čase jste vše doplatil. Pokud jste bance nezůstal nic dlužen, nebude mít řádné využívání kontokorentu negativní vliv na získání hypotéky.

  Články o Žádost o hypotéku

  Hypotéka pro cizince: co potřebujete, abyste na ni dosáhli

  Hypotéka pro cizince: co potřebujete, abyste na ni dosáhli

  10.11.2020, Hypotéka

  … bance dodat svádaňová přiznání – obvykle potřebujete poslední dvě. Tyto doklady bance pomůžou při posuzování vašíbonity. A tedy i toho, zda žádost o hypotéku schválí, nebo zamítne. Pokudpodnikáte a odvádíte daně například v Německu, bude získání hypotéky procizince komplikovanější…

  Nenechte staré dluhy, aby vám zkazily šance na hypotéku. Víme, jak získat výpis z registru dlužníků

  Nenechte staré dluhy, aby vám zkazily šance na hypotéku. Víme, jak získat výpis z registru dlužníků

  23.12.2019, Hypotéka

  …šit drobnější a většíprohřešky. Pokud jste tedy jednou nebo dvakrát zapomněli včas zaplatit splátkua rychle jste to napravili, nemusí to vaši žádost o hypotéku výraznějiovlivnit. Něco jiného je, když se dostanete do vážnějších problémů se splácením. K tomu stačí například to, že nez…

  Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

  Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

  19.2.2018, Hypotéka

  …Kontrola totožnosti a doložení příjmůBanka musínejprve ověřit Vaši totožnost dle občanského průkazu. Dále s hypotečnímspecialistou podepíšete žádost o hypotéku a souhlas se zpracováním osobníchúdajů. Následně Vás banka prověří v registrech dlužníků (BRKI, NRKI,Solus). Je-li vše v po…

  Hypotéky mírně zdražují

  Hypotéky mírně zdražují

  10.12.2016, Hypotéka

  S účinností nového zákona 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru došlo od 1/12/2016 k výraznému posílení práv klientů bank na poli hypoték. Díky tomu úvěry mírně zdražily. Stále je ovšem možné sehnat fix na 5 let za 1,39%. Které banky nabízejí nejnižší sazby? Úroky uvedené níže js…

  Velké hodnocení bank, záložen a stavebních spořitelen (září 2014) – 1. díl

  Velké hodnocení bank, záložen a stavebních spořitelen (září 2014) – 1. díl

  9.9.2014, Aktuálně

  …mateřská banka, specializující se čistě na hypoteční úvěry, za to všeho druhu (nejširší portfolio hypoték na trhu v ČR). Platí, že pokud Vaši žádost o hypotéku odmítnou jinde z důvodu komplikací, máte ještě šanci uspět zde. Úrokové sazby a poplatky nejsou nejnižší, ale za tento příp…  Banky v ČR