Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Žádost o hypotéku

Žádost o hypotéku

Definice Žádost o hypotéku

Je prvním nutným krokem ke získání hypotéky u banky. 
Samotná žádost obsahuje spoustu údajů o žadateli (i případném spolužadateli), jako je identifikace žadatele, jeho příjmy a výdaje, dále informace o financované a zastavované nemovitosti a samotný souhlas s náhledem do registrů. 
Formulář žádosti o hypotéku musí být originálně podepsán každým účastníkem úvěru (hlavní žadatel, spolužadatel). Tento formulář Vám pomůže vyplnit buď hypotéční poradce - zaměstnanec banky, nebo finanční zprostředkovatel. 
Na základě vyplněné žádosti Vás banka prověří v bankovním (BRKI) a nebankovním (NRKI) registru, solusu, centrálním registru úvěrů a poté vyhodnotí, jestli daný hypoteční úvěr žadateli poskytne a případně za jakých doplňujících podmínek.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Žádost o hypotéku

M

#10950, Hypotéka, Hypoteční poradna, 12.8.2020

Dobrý den, cca před měsícem jsem u Hypoteční banky podepsal souhlas se zpracováním osobních údajů a něco jako předběžný návrh smlouvy. Tak mi to prezentoval poradce (zároveň u této banky mám ještě starý dluh, který by se dal příští rok doplatit). Mohu si vzít požadovanou hypotéku ještě někde jinde, kde mi nabídli lepší podmínky i úrok? Jak postupovat? Díky!

Dobrý den,

přijde na to, co přesně jste podepsal. Buď jste podepsal žádost o hypotéku (ta je nezávazná a můžete ji kdykoliv stáhnout) nebo úvěrovou smlouvu (ta už závazná je a můžete od ní bez sankce odstoupit jen do 14 dní od podpisu).

MN

#10630, Odhad nemovitosti a žádost o hypotéku, Hypoteční poradna, 7.7.2020

Dobrý den, žádal jsem u banky o hypoteční úvěr. Ručil jsem jednou nemovitostí, na obou nemovitostech byl samozřejmě odhadce a nyní když jsem před podpisem smlouvy žádost zrušil, banka po mně chce zaplatit odhady. Dá se s tím něco dělat? Děkuji

Dobrý den,

s tímto mnoho nenaděláte - jestli jste si u banky objednal službu odhadu nemovitosti, je třeba ji zaplatit (nehledě na sjednání či nesjednání úvěru). I proto doporučuji řešit hypotéky vždy za asistence nezávislého hypotečního poradce, který tyto náklady za klienty hradí (a ještě dokáže nabídnout lepší úrokové sazby než byste dostal v bance).

H

#9272, Zamítnutá žádost o hypotéku, Hypoteční poradna, 17.3.2020

Dobrý den, chtěli jsme s partnerem žádat o hypotéku, pracuje v Německu, smlouva na dobu neurčitou, plat v pořádku,ale bohužel pod pracovní agenturou. Sice je považována za třetí nejlepší agenturu, ale není bankou akceptována. I přesto, že u banky máme hypotéku na byt, který je skoro zaplacený a byli ochotni počítat do nastávajícího HU ještě máme pozemek v OV. Jsem sice na rodičovské dovolené, ale též jsem dokládala příjem a byla jsem ochotná zastavit i svůj byt a stejně nám to bylo zamítnuto. Tak když to shrnu, tak jsme do zástavy vložili dva byty, pozemek, ručili ještě stavbou domu, přesto jsme dosáhli sotva na 3 mil. Kč na které stejně nemáme nárok. Tak prosím poraďte, co máme dělat. O hypotéku jsme žádali u Hypoteční banky. Děkuji

Dobrý den,

pro získání hypotéky musíte splnit podmínky DTI, DSTI a LTV. Je třeba splnit všechny 3 podmínky, tedy mít dostatečný příjem i zástavu. Vyšší zástavou nelze kompenzovat nedostatečný příjem. Máte-li příjem v EUR (z Německa) a žádáte-li o hypotéku v CZK, jde o tzv. cizoměnovou hypotéku (s kurzovým rizikem), na kterou banky kladou vyšší nároky. Každá banka pohlíží na příjmy ze zahraničí a z mateřské jinak. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce - vše s Vámi probereme a navrhneme nejlepší možné řešení (najdeme Vám banku, která bude nejlépe zohledňovat příjmy z mateřské a ze zahraničí).

OM

#9267, Hypotéka a hazard, Hypoteční poradna, 17.3.2020

Dobrý den, chci se zeptat, zda by mi mohla být zamítnuta žádost o hypotéku v případě, že jsem registrovaný v jednom baru/herně jako hráč, ačkoliv tam chodím jenom na pivo a koukat na televizi a nikdy jsem nesázel ani nehrál na žádném výherním automatu. Popřípadě lze se z tohoto seznamu vymazat a jak? Děkuji za radu a pomoc!

Dobrý den,

registrace v seznamu hazardních hráčů Vám může přístup k hypotéce velmi ztížit, ale neznamená automatické zamítnutí. Přesto doporučuji před podáním žádosti o hypotéku se z tohoto seznamu nechat vymazat (čímž ztratíte přístup do heren). Jestli v herně jen pijete pivo nebo hrajete už moc nikdo nezkoumá (nemá jak). 

PN

#8337, Žádost o hypotéku a potvrzení o příjmech, Hypoteční poradna, 20.12.2019

Dobrý den, v novém roce 2020 budeme s manželem žádat o hypotéku. Banka samozřejmě požaduje potvrzení o příjmech od zaměstnavatele. Já jsem nyní třetí měsíc v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství). Koho mám požádat o potvrzení příjmů - zaměstnavatele nebo ČSSZ?

Dobrý den,

potvrzení o příjmech Vám vystaví váš zaměstnavatel. Banky obvykle vyžadují výši průměrného měsíčního příjmu za posledních 12 měsíců, na což bude mít negativní dopad dlouhodobá pracovní neschopnost. Banky přistupují k mateřské a rodičovské z hlediska uznávání příjmů rozdílně - viz náš článek Hypotéka na mateřské.

Články o Žádost o hypotéku

Nenechte staré dluhy, aby vám zkazily šance na hypotéku. Víme, jak získat výpis z registru dlužníků

Nenechte staré dluhy, aby vám zkazily šance na hypotéku. Víme, jak získat výpis z registru dlužníků

23.12.2019, Hypotéka

…šit drobnější a většíprohřešky. Pokud jste tedy jednou nebo dvakrát zapomněli včas zaplatit splátkua rychle jste to napravili, nemusí to vaši žádost o hypotéku výraznějiovlivnit. Něco jiného je, když se dostanete do vážnějších problémů se splácením. K tomu stačí například to, že nez…

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

27.7.2018, Hypotéka

…e vyžádat doplňujícíinformace (např. výpis z běžného účtu atd.). Suma sumárum, přikoupi již postavené nemovitosti celý proces zabere 4 týdny: Žádost o hypotéku a dodání potřebných dokumentůbance – 1. týden Vyhotovení odhadu nemovitosti – 2. týden Proces schvalování hypotéky a případ…

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

19.2.2018, Hypotéka

…Kontrola totožnosti a doložení příjmůBanka musínejprve ověřit Vaši totožnost dle občanského průkazu. Dále s hypotečnímspecialistou podepíšete žádost o hypotéku a souhlas se zpracováním osobníchúdajů. Následně Vás banka prověří v registrech dlužníků (BRKI, NRKI,Solus). Je-li vše v po…

Hypotéky mírně zdražují

Hypotéky mírně zdražují

10.12.2016, Hypotéka

S účinností nového zákona 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru došlo od 1/12/2016 k výraznému posílení práv klientů bank na poli hypoték. Díky tomu úvěry mírně zdražily. Stále je ovšem možné sehnat fix na 5 let za 1,39%. Které banky nabízejí nejnižší sazby? Úroky uvedené níže js…

Velké hodnocení bank, záložen a stavebních spořitelen (září 2014) – 1. díl

Velké hodnocení bank, záložen a stavebních spořitelen (září 2014) – 1. díl

9.9.2014, Aktuálně

…mateřská banka, specializující se čistě na hypoteční úvěry, za to všeho druhu (nejširší portfolio hypoték na trhu v ČR). Platí, že pokud Vaši žádost o hypotéku odmítnou jinde z důvodu komplikací, máte ještě šanci uspět zde. Úrokové sazby a poplatky nejsou nejnižší, ale za tento příp…Banky v ČR