Banky.cz Hypotéka na pozemek

Hypotéka na pozemek

Každý, kdo uvažuje o stavbě vlastního domu, se bez vhodného pozemku prostě neobejde. Jenže jen málokdo má vlastní parcelu nebo dostatek úspor na její pořízení. A právě proto je tu hypotéka na pozemek, se kterou získáte až 90 % z jeho ceny. Navíc můžete najednou využít i hypotéku na pozemek a stavbu domu.

Základní podmínky hypotéky na pozemek

Ať už chcete hypotéku jen na pozemek nebo na pozemek a stavbu domu, musíte vždy splnit několik základních požadavků. V první řadě jsou to běžné podmínky pro získání hypotéky. Mezi ně patří například věk alespoň 18 let a dostatečná bonita.

Jenže zatímco například u hypotéky na byt už vás obvykle žádné zásadní požadavky nečekají, v tomto případě je to jinak.

V první řadě musíte prokázat, že se jedná o stavební pozemek. Na jiné typy pozemků se běžný hypoteční úvěr nevztahuje.

Pokud si chcete tedy pořídit například les či pole, s klasickým hypotečním úvěrem nepochodíte. Můžete však požádat o americkou hypotéku. A jako zástavu použít například stavební pozemek, dům nebo byt. Počítejte ale s vyššími úroky než u běžného hypotečního úvěru.

Jak tedy postupovat, když chcete hypotéku na stavební pozemek? V první řadě musíte doložit existenci regulačního nebo územního plánu, který potvrzuje, že je vybraný pozemek opravdu stavební.

A pokud rovnou plánujete stavbu, tak bude banka požadovat některý z těchto dokumentů k čerpání hypotéky:

To ale není všechno. K získání hypotéky na stavební pozemek obvykle potřebujete také list vlastnictví.

Navíc musí být na pozemku zkolaudované inženýrské sítě. Pokud chybí, musí být jejich zřízení jedním z účelů hypotéky na pozemek.

V některých případech sice může banka po individuálním posouzení od této podmínky ustoupit, nebývá to ale příliš časté. Proto je lepší na tuto možnost nespoléhat.

Kromě toho potřebujete, aby až k nemovitosti vedla veřejná komunikace. Pokud je přístup jen přes soukromý pozemek, banka vám peníze půjčí jen v případě, že:

Na co si dát u stavebního pozemku pozor

Pokud žádáte o hypotéku na stavební pozemek, prostudujte si také informace z katastru nemovitostí, územního plánu a povodňové mapy. Vyhnete se tak nečekaným překvapením, které vám mohou získání úvěru výrazně zkomplikovat.

Patří mezi ně například:

  • věcné břemeno, které vázne na kupovaném pozemku,
  • existující zástavní právo k pozemku – v takovém případě hypotéku dostanete, jen když koupí pozemku současné zástavní právo zanikne, případně při převzetí hypotéky od jejího současného držitele,
  • poloha pozemku v záplavové zóně.

Hypotéka na pozemek vs. na pozemek a dům

Pokud zmíněné podmínky splníte a ujistíte se, že nejsou s vyhlédnutou nemovitostí spojené žádné komplikace, můžete požádat o úvěr. Předem se ale rozmyslete, jestli chcete jen:

  • hypotéku na stavební pozemek
  • nebo hypotéku na pozemek a stavbu domu.

Samostatná hypotéka na stavební pozemek

Obvyklejší je první varianta. V takovém případě požádáte pouze o hypotéku na stavební pozemek a případnou výstavbu řešíte novým úvěrem kdykoliv později.

Pokud ale v té době ještě splácíte hypotéku na pozemek, musíte si nový úvěr vzít u stejné banky jako ten první. Případně můžete za novou půjčku ručit úplně jinou nemovitostí (například bytem) nebo sáhnout po refinancování hypotéky, při kterém požádáte i o úvěr na stavbu.

Výhodou je, že vám v první fázi stačí pouze dokumenty ke koupi pozemku. Nepotřebujete mít připravenou projektovou dokumentaci a další podklady související se stavbou. Jejich získání přitom může trvat i několik týdnů a málokterý prodejce počká, až vše vyřídíte. Proto je tato varianta často praktičtější.

Hypotéka na pozemek a stavbu domu

Levněji vás zpravidla vyjde, když si vezmete naráz hypotéku na pozemek a na stavbu domu. I tato varianta má ale své nevýhody.

Už při žádosti o úvěr totiž musíte mít naplánovanou stavbu domu a připravené dokumenty, které s ní souvisejí. Tedy například:

  • položkový rozpočet stavby,
  • harmonogram prací
  • nebo projektovou dokumentaci.

Bez toho banka vaši žádost neschválí. A jak už jsme zmínili, pro čerpání úvěru musíte dodat také stavební povolení.

Zároveň musíte stavbu a kolaudaci domu zvládnout v předem daném termínu. Obvykle jsou to 2 roky.

Vše si tedy musíte předem důkladně naplánovat, abyste stavbu včas dokončili.

Jak vybrat správnou variantu

Nedá se přitom jednoduše říct, jestli je lepší hypotéka pouze na stavební pozemek nebo na pozemek a stavbu domu. Záleží na vašich plánech a reálných možnostech.

Ideální je proto využít služby hypotečního poradce. Poradí vám, kterou variantu zvolit, a pomůže vám najít nejvýhodnější nabídky, které jsou právě na trhu.

Podívejte se, jaké jsou podmínky pro získání hypotéky v roce 2024

Ještě před pár lety stačilo prokázat dostatečné příjmy a dosáhli jste i na 100% hypotéku. Nyní je ale vše mnohem složitější. Podmínky se totiž stále častěji mění.

Potřebujete poradit s výběrem hypotéky?
Náš hypoteční poradce je vám zdarma k dispozici.

Založíme vám hypoteční bankovnictví, kde si vyberete svoji nejvýhodnější hypotéku. Úrokové sazby aktualizujeme několikrát denně, abyste vybírali vždy z aktuálních možností.

Za asistence online hypotečního specialisty si můžete hypotéku uzavřít ve vašem bankovnictví, a to bez nutnosti osobních schůzek z pohodlí vašeho domova.

Hlídáme, porovnáváme a zasíláme vám do bankovnictví aktuální možnosti refinancování hypotečního úvěru, abyste měli vždy tu nejlepší hypotéku.


Zavoláme, poradíme.

Zadejte telefon, a náš hypoteční specialista se vám ozve.

Na co se nás ohledně hypoték na pozemek často ptáte...

Dostanu hypotéku na stavební pozemek, když je mezi ním a příjezdovou cestou ještě sousedova louka?

Ano, ale pouze v případě, že je na sousedově pozemku věcné břemeno, které vám umožní využívat ho k průchodu i k průjezdu.

Mám byt v osobním vlastnictví a plánuji koupit pozemek, na kterém chci v budoucnu postavit dům. Je lepší požádat jen o hypotéku na pozemek nebo ji mám sjednat i na stavbu domu?

Záleží na vašich plánech. Banky totiž obvykle požadují dokončení stavby do 24 měsíců od sjednání hypotečního úvěru. Pokud tedy aktuálně neplánujete zahájit stavbu, bude lepší požádat pouze o hypotéku na pozemek. V případě, že máte i jinou nemovitost (například zmíněný byt), můžete ji později využít k ručení a požádat o novou hypotéku jinde.
Když naopak plánujete začít se stavbou co nejdřív, můžete požádat o jednu hypotéku, která pokryje pořízení pozemku i výstavbu. Budete tak platit pouze jedny poplatky související s vyřízením a vedením hypotečního úvěru. Zároveň se ale může stát, že kvůli následnému poklesu úroků přeplatíte úvěr výrazněji, než kdybyste si vzali dvě hypotéky po sobě.
Ideální je tedy obrátit se nejdřív na hypotečního poradce a s ním najít nejvhodnější řešení.

Chtěl jsem si vzít hypotéku jen na pozemek, ale v mé bance mi řekli, že ji neposkytují. Kam se mám tedy obrátit?

Bohužel je pravda, že tento typ úvěru nenajdete všude. Nabízí ji ale všichni „tradiční” poskytovatelé i řada mladých bank. Hypotéku na pozemek tak získáte například v České spořitelně, Komerční bance, Hypoteční bance či mBank. Naopak ji neposkytuje například Air Bank. V každém případě je nejlepší obrátit se nejdřív na hypotečního poradce. Probere s vámi vaše možnosti a požadavky a podle nich najde nejvýhodnější nabídky, které jsou aktuálně na trhu.

Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena