Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1237, Dotaz v bankovní poradně

Jak se zbavit nevýhodného překlenovacího úvěru a získat výhodnější hypotéku?

Dobrý den, V roce 2008 jsem si založil stav.spoření u ČS (Buřinka) a v roce 2010 jsem pořeboval 300tis na koupi bytu.Ve spořitelně mně dopuručili překl.úvěr z důvodu nedostatečné částky na st.spoření.Úrok překl.úvěru je 6,35% a st.spoření 4,75%.Při dotazu 7.2.2014 kdy skončí překl.úvěr mi bylo zděleno že v roce 2019.Měsíční splátka je 2850kč která se dělí na pokrytí úroků a část jde na stavební spoření.Chtěl jsem zrušit tento úvěr a vzít si hypotéku od jiné banky s menším úročení ale stávajíci banka mi nechce tento pro mne nevýhodný úvěr přes veškeré moje písemné žádosti zrušit.Nemáte radu jak jinak postupovat. Děkuji

Dobrý den,

úvěry od stavebních spořitelen (překlenovací i řádné) jsou již několik let zcela nevýhodné a nemohou se měřit s výrazně nižšími sazbami u hypoték od bank. Stavební spořitelny to vědí a poskytnuté úvěry vážou téměř dokonalou nevypověditelností ve smluvních podmínkách (za cenu vysoké smluvní pokuty).

Zde platí, že je vždy důležité si přečíst smluvní podmínky a pokud se mi nelíbí, tak je nepodepisovat (a od takové instituce si nepůjčovat). Jedinou možností je zkusit "blafovat" a oznámit stavební spořitelně odchod ke konkurenci i za cenu smluvní pokuty. Většinou pak stavební spořitelna nabídne lepší podmínky (které se stále nerovnají hypotékám od bank, ale lepší než nic).