Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1328, Dotaz v bankovní poradně

Banka zablokovala mou platební kartu a neukončila můj běžný účet - Je to správné jednání?

Dobrý den, 4 .2.2014 jsem si založila běžný učet u GEMB.Banka mi sdělila ,že veškeré věci s Komerční bankou,kde jsem měla učet asi 12let zařídí..Asi za několik dní mě kontaktovali z Kom.banky a přemlouvali.To chápu,ale když jsem odmítla u nich zůstat,tak mi do dvou dnů zablokovali platební kartu a do dnešního dne můj učet neukončili.Protože jsem včera na Tv1 slyšela,že během 14 dnů mají mít banky mezi s sebou vše vyřízeno,tak se ptám,zda se mnou jednali dle předpisů či se jedná o mé potrestání,že jsem přešla do jiné banky.Děkuji

Dobrý den,

pravidla asistovaného přechodu z banky do banky se řídí Kodexem mobility od České bankovní asociace. Je to soubor doporučení, které se banky zavázaly dodržovat, ale není to jejich zákonná povinnost. Tento kodex nezmiňuje konkrétně 14 dní ani jakoukoliv jinou lhůtu, ale naopak hovoří o době přiměřené produktu.

Mohu potvrdit, že zrušení běžného účtu, je-li  k němu vydána platební karta, může zabrat až měsíc (v závislosti na interních procesech konkrétní banky). Jde o to, že některé transakce provedené kartou se mohou zúčtovat se zpožděním a banka nemůže účet uzavřít dříve, než vyprší cosi jako "ochranná lhůta" u platební karty od momentu její deaktivace, po kterou by se ještě stále mohla nějaká platba na účet promítnout. Nemělo by to trvat déle než 7-10 pracovních dní od deaktivace, ale některé banky pro jistotu nechávají účet otevřen do konce měsíce. I tak ale mělo být vše vyřešeno do konce března.

Kodex mobility vysloveně zakazuje klienta jakkoliv trestat (i poplatky) za přechod k jiné bance. Toto v kodexu zmíněno explicitně je. Zkuste kontaktovat KB a nechat si potvrdit současný stav řešení uzavření účtu.

Petr JermářBanky.cz