Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1356, Dotaz v bankovní poradně

Jaké doklady banky musí uznat při žádosti o úvěr? Zákon nebo rozhodnutí banky?

Pokracovani k otazce c. 1355: Tak to jsem prave zkousela a neslo to. Byla jsem osobne na pobockach dvou ruznych bank, a tam mi bylo receno, ze bez obcanskeho prukazu do nejde... Vubec je nezajimalo, jake dalsi doklady mam, proste bez obcansky se se mnou odmitli bavit. Existuje nejaky zakon, ktery bankam narizuje, jake doklady musi uznat nebo si to banky rozhoduji sami, jak se jim to hodi? Dekuji za odpoved!

Dobrý den,

o jaké banky se jednalo?

Banka nemá povinnost založit účet komukoliv (není na to právní nárok) a může bez udání důvodu libovolného klienta odmítnout. Ale odmítnout klienta z důvodu nevlastnictví OP vypovídá cosi o samotné bance, jak moc je pro-klientská.

Pas + řidičský průkaz musí stačit. Zkuste třeba FIO Banku, mBank či Air-Bank, kde je vedení účtu zcela bez poplatků (platíte jen za výběry z bankomatů, vše ostatní je zdarma). První jmenovaná banka má výslovně na webu napsáno, že "je třeba doložit doklad totožnosti (OP či pas)".

Petr JermářBanky.cz