Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1425, Dotaz v bankovní poradně

Dotaz v bankovní poradně,

LF

Dobry den. Chci se zeptat. Manzel si u banky zadal o pujcku 20 000. Banka mu ji zamitla. I pres to ze manzel ma pravidelny prijem presahujuci 15 000kc cisteho.je pravda ze zaznam ze solusu mu vymazali teptve nedavno. Na ucet (u banky od ktere jsme si chteli pujcit) chodi penize i me z rodicovskeho prispevku ale manzel je jako majitel ja k uctu mam jen dispozicni prava). Smlouvu v praci ma teprve par dni na dobu neurcitou (predtim mel na dobu urcitou) bydlime v pronajmu a manzel ma trvaly na obecnim urade. Muze tedy trvaly pobyt byt onim duvodem pro zamitnuti pujcky?

Dobrý den,

zde vidím problém v pracovní smlouvě, kterou má jen pár dní. Pro získání půjčky je třeba být zaměstnaný na dobu neurčitou (či na dobu určitou, pakliže půjčka bude doplacena dříve než skončí pracovní smlouva) a nesmíte být ve zkušební či výpovědní lhůtě. Banka v rámci Vaší i své bezpečnosti musí počítat s nejhorším možným scénářem, kdy ve zkušební lhůtě můžete přijít o příjem ze dne na den (i když je to nepravděpodobné, stát se to teoreticky může).

Z mého pohledu, spíše bych doporučil si nepůjčovat vůbec oněch 20 000 Kč. S příjmem 15 000 + rodičovská na tři hlavy v nájmu to určitě nemáte lehké, tak bych si to na Vašem místě nestěžoval půjčkou. Pokud by to byla půjčka např. na auto, bez kterého se manžel nedostane do práce či na pračku, bez které nemůžete vyprat, mělo by smysl riziko a drahotu půjčky podstoupit. Ale jinak u věcí spotřebního rázu by mi to za to nestálo přeplácet půjčenou částku úroky + nést riziko, že se něco zvrtne, já nebudu mít na úhradu dluhu a skončím v exekuci.

Doporučuji prostudovat náš článek Půjčujeme si odpovědně a Půjčka - mám šanci ji získat?

Petr JermářBanky.cz

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

21.11.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Pokud chcete pronajímat nemovitost nebo plánujete nějakou koupit za účelem pronájmu, nezapomeňte také na daňové povinnosti. Příjem z pronájmu je určitou formu pasivního příjmu, která se musí uvádět do daňového přiznání. Velmi podstatné je v této souvislosti rozlišit, zda nemovitost pronajímáte jako občan nebo jako podnikatel.

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

20.11.2019, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Stačí vteřinka nepozornosti. Neposypaný chodník před domem. Chyba v daňovém přiznání, které děláte pro klienta. A před škodou za statisíce nebo dokonce i miliony korun už vás nic nezachrání. Existuje ale jednoduchý způsob, jak se na ni připravit. Jmenuje se pojištění odpovědnosti.

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

18.11.2019, Reality, Autor: Marek Hadač

Uganda, Tádžikistán, Moldávie, Kyrgyzstán nebo například Tanzanie. To jsou jen některé státy, ve kterých je vyřízení stavebního povolení jednodušší než v České republice. Podle nedávno zveřejněné zprávy Doing Business 2020 je před Českem hned 156 zemí světa. Naše republika tak patří mezi třicítku nejhorších.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

P

#8100, Vstup do insolvence, Exekuce a insolvence, 21.11.2019

Dobrý, zažádala sem s manželem o společnou insolvenci a oni mi nejdříve napsali, že vše jsme správné poslali a po třech měsících mi píšou, že jsme nedodali celou smlouvu ohledně úvěru a má otázka zní, jestli je nutností dokládat oba dva aspoň dva dluhy a doložit smlouvami, takže celkem 4mi smlouvami nebo stačí brát ode mě dvakrát smlouvy k exekucím. Děkuji snad sem to napsala srozumitelně.

Dobrý den, pro vstup do insolvence musíte dlužit dvěma či více subjektům. Jako manželé máte dluhy společné, tedy Vám stačí mít 2 závazky dohromady.

T

#8099, Tarsago, Podvod, 21.11.2019

Dobrý den, chci se zeptat na společnost TARSAGO - poslali mi knihu aniž bych si něco objednávala, ani netuším odkud vzali mou adresu. Zásilku jsem bohužel převzala a oni mi teď poslali upomínku, že dlužím 700 Kč a složenku k zaplacení. Mám částku zaplatit? Poslat knihu zpět? Nebo dopisy ignorovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, tyto podvodné praktiky zkoušejí "šmejdi" nejčastěji na seniory. Posílají neobjednané knihy, časopisy, mince a následně požadují jejich zaplacení. Obvykle se skrývá podvod právě v zaplacení první částky, kdy většina lidí raději zaplatí, aby neměla potíže. Jenže malým písmem na poslední straně stojí psáno, že zaplacením první objednávky se automaticky přihlašujete k pravidelnému odběru.  Pokud jste si nikde nic neobjednávala, ani nepodepisovala (např. získání pochybné výhry), pak nic neplaťte. Doporučuji podat podnět České obchodní inspekci pro nekalé obchodní praktiky. 

ŠL

#8098, Vybrali mi peníze z bankomatu, měla jsem PIN v peněžence, Podvod, 21.11.2019

Pokračování dotazu č. 8097: Abych reagovala na Váš dotaz, v době kdy jsem sepisovala hlášení na policii jsem si nebyla schopna vybavit co vše jsem v peněžence měla, byla mi ukradena v budově MŠ takže pachatel byl někdo kdo mě více či méně zná, mě či mou dceru, co tuto MŠ navštěvuje. Vzhledem k rychlosti akce vše nasvědčuje tomu, že to byla plánovaná akce. Nejsem u policie, takže nemám možnost se seznámit s detaily dokud mi policie nedá nějaké info. A pokud se ptáte na PIN, měla jsem za to, že byl v peněžence. Ovšem onen papírek jsem našla doma, spolu s údaji přihlašovacími k účtu a ebanking. Mám zaplaceno pojištění proti ztrátě či krádeži a do této chvíle nejen že banka neuskutečnila vyrovnání škody ale zároveň mi naúčtovala i novou kartu, která pod ono roční pojištění také spadala. Takže opravdu parádní stav. Zkusím to tedy písemnou cestou a pokud banka nepřistoupí na odškodnění, budu nucena hnát to výš. Celá situace mě dostala do velkých problémů spojených nejen s vyřizováním dokladů, ale nemohu se ani vrátit do práce, která je důležitým pilířem naší ekonomické situace (mě a mých dětí), přesto děkuji za Váš čas. Nebudu tedy uvádět žádné odstavce zákona, pokud reklamace bude mít i bez nich váhu. Krásný zbytek dne.

Dobrý den, děkuji za doplnění. Mám pro Vás bohužel velmi špatnou zprávu. Pokud jste měla PIN napsaný na lístečku v peněžence, banka Vám pravděpodobně žádnou náhradu neposkytne, neboť pochybení (a to velmi hrubé) je 100% na Vaší straně (pravděpodobně ani pojištění tuto událost krýt nebude). Je zcela zbytečné "to hnát výše". Je to stejné jako kdyby Vám zloděj vykradl byt a Vy jste pojišťovně oznámila "nechala jsem klíč pod rohožkou, chci po Vás náhradu").  Na náhradu škody máte samozřejmě nárok, ale od pachatele. Banka zde opravdu nepochybila. Ve smluvních podmínkách je zdůrazněno, že máte chránit PIN před zneužitím (nikomu ho nesdělovat ani si ho nikam nepsat). Banky a legislativa se neustále snaží zpřísňovat bezpečností opatření coby prevence před krádežemi a podvody tohoto typu. U všech transakcí je tak dnes tzv. více faktorová autorizace (např. při přihlášení do internetbankingu zadáváte nově mimo hesla i potvrzovací SMS kód nebo potvrzení přes mobilní aplikaci a to buď dalším heslem nebo biometrickými údaji). Dříve šly peníze z karty odcizit bez zadání PINu (zloději stačilo znát číslo karty, datum expirace a CVC kód - všechny tyto údaje jsou napsané na kartě). Proto máme PINy a ověřování přes mobil, aby pouhá krádež karty neumožnila zloději vybrat peníze.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR