Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1425, Dotaz v bankovní poradně

Banka zamítla půjčku kvůli trvalému pobytu? Zjistěte, jaký vliv může mít trvalý pobyt na schválení půjčky!

Dobry den. Chci se zeptat. Manzel si u banky zadal o pujcku 20 000. Banka mu ji zamitla. I pres to ze manzel ma pravidelny prijem presahujuci 15 000kc cisteho.je pravda ze zaznam ze solusu mu vymazali teptve nedavno. Na ucet (u banky od ktere jsme si chteli pujcit) chodi penize i me z rodicovskeho prispevku ale manzel je jako majitel ja k uctu mam jen dispozicni prava). Smlouvu v praci ma teprve par dni na dobu neurcitou (predtim mel na dobu urcitou) bydlime v pronajmu a manzel ma trvaly na obecnim urade. Muze tedy trvaly pobyt byt onim duvodem pro zamitnuti pujcky?

Dobrý den,

zde vidím problém v pracovní smlouvě, kterou má jen pár dní. Pro získání půjčky je třeba být zaměstnaný na dobu neurčitou (či na dobu určitou, pakliže půjčka bude doplacena dříve než skončí pracovní smlouva) a nesmíte být ve zkušební či výpovědní lhůtě. Banka v rámci Vaší i své bezpečnosti musí počítat s nejhorším možným scénářem, kdy ve zkušební lhůtě můžete přijít o příjem ze dne na den (i když je to nepravděpodobné, stát se to teoreticky může).

Z mého pohledu, spíše bych doporučil si nepůjčovat vůbec oněch 20 000 Kč. S příjmem 15 000 + rodičovská na tři hlavy v nájmu to určitě nemáte lehké, tak bych si to na Vašem místě nestěžoval půjčkou. Pokud by to byla půjčka např. na auto, bez kterého se manžel nedostane do práce či na pračku, bez které nemůžete vyprat, mělo by smysl riziko a drahotu půjčky podstoupit. Ale jinak u věcí spotřebního rázu by mi to za to nestálo přeplácet půjčenou částku úroky + nést riziko, že se něco zvrtne, já nebudu mít na úhradu dluhu a skončím v exekuci.

Doporučuji prostudovat náš článek Půjčujeme si odpovědně a Půjčka - mám šanci ji získat?

Petr JermářBanky.cz