V naší bankovní poradně se poměrně často opakuje dotaz ohledně možnosti získání půjčky, kreditní karty či kontokorentu. Tyto malé úvěry převážně v řádech 10-100k Kč jsou výrazně dostupnější širokému spektru klientů oproti ostatním úvěrům o větších objemech či hypotékám. Přesto i poskytování takto malých úvěrů má svá jasná pravidla a v zájmu banky (poskytovatele úvěru) i klienta (žadatele o úvěr) ne každý nakonec na půjčku dosáhne. Jaká jsou tedy pravidla hry diktovaná bankou a naše šance na získání úvěru?
Drobné půjčky slouží ke krátkodobému překlenutí nedostatku peněz, podobně jako kreditní karta. Něco si chceme koupit, ale nemáme na to našetřeno. Již z názvu „spotřebitelské úvěry“ plyne hlavní účel těchto produktů – půjčování na spotřebu a obecně položky neinvestičního charakteru. Více o samotném (ne)smyslu spotřebitelských úvěrů se dočtete v našem článku Půjčujeme si odpovědně. Zcela solventní klient s dobrými příjmy je málokdy v pozici žadatele o tento typ úvěru, protože jej jednoduše nepotřebuje, neb „má našetřeno“. Typickým žadatelem je spíše jedinec, který nemá příliš vysoký pravidelný a doložitelný příjem či má jinou „komplikaci“ (matka samoživitelka, mateřská dovolená, důchodce, invalidní důchod, existence dalších dluhů, vroubek neplatiče vedený v registrech, etc.). Tedy existence jedné takovéto komplikace nutně neznamená, že banka žádost o půjčku zamítne. Tak trochu se s tím počítá, a proto jsou např. úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů násobně vyšší oproti hypotékám (roli samozřejmě taktéž hraje obvykle nulové či nižší zajištění). Musíme zkrátka banku přesvědčit, že budeme schopni úvěr splatit a že existuje pouze minimální riziko nesplacení. Pokud si nejsme 100% jisti, že úvěr splatíme, o úvěr nežádáme (tohle není loterie). Jsme-li si zcela jisti, že úvěr splatíme a banka nám přesto úvěr zamítne s tím, že naše sebevědomí nesdílí, koná tak ona banka pouze v dobrém úmyslu, čímž nás chce uchránit před rizikem nesplaceného úvěru, soudního řízení, exekuce a osobního bankrotu. Banka taktéž chrání sebe, neboť cílem banky je půjčovat peníze za vyšší úrok než za kolik si u ní jiní peníze uložili a vydělávat na úrokovém rozdílu a nikoliv na osobních bankrotech klientů (na rozdíl od většiny nebankovních institucí, viz níže). Každý nesplacený úvěr a případné soudní řízení s exekucí generuje bance dodatečné náklady, kterým se chce vyhnout. Jistě, příjem z exekuce by pak třeba i všechny dodatečné přímé náklady pokryl, ale stejně navíc ještě zůstane vynaložená energie banky, kterou ji nikdo nezaplatí (čas a síla vynaložená na soudní a exekuční řízení). Je tedy lepší úvěr nezískat a nejet na vytouženou dovolenou, než pak do konce života přežívat o životním minimu.
Zcela nezbytné je splňovat podmínku minimálního pravidelného a doložitelného čistého příjmu vyžadovaného pro daný úvěr (závisí na délce a objemu úvěru). Vůbec minimální možný příjem se pohybuje u nejtolerantnějších bank kolem 8 000 Kč. Pod tuto hranici Vám žádná banka nic nepůjčí. A jak odhadnout minimální požadované minimum přesně pro náš úvěr? Téměř každá banka na svém webu nabízí možnost si úvěr spočítat na úvěrové kalkulačce. Zadáme kolik a na jak dlouho chceme půjčit a dostaneme výši měsíční splátky (orientačně při půjčce 50 000 Kč na 2 roky cca 2 400 Kč měsíčně). Máme na to měsíčně hradit takto vysokou částku? Většina položek v našem osobním či rodinném rozpočtu je víceméně fixně daná – náklady na bydlení (nájem, energie), výdaje za potraviny, drogerii, léky, v případě dětí školy, školky a náklady s tím spojené a další nezbytně nutné položky. Pokud tedy sečteme veškeré zmíněné nutné výdaje a připočteme rezervu aspoň 10-20%, měl by nám zbýt dostatek na pokrytí vypočtené splátky. Pokud tomu tak není, nebudeme pravděpodobně schopni úvěr splatit (úspěšné splacení je zde blíže rovině výsledku hazardní hry než pečlivé kalkulaci naších možností) a tedy nemá smysl o něj žádat. Banka má tyto výdaje již kalkulované a standardizované dle toho, co uznává dle svých dlouhodobých zkušeností za přiměřené. Zpravidla býváme tedy pouze dotázání na základní rodinné poměry (počet dětí, ženatý/vdaná nebo single, bydlení ve vlastním či v nájmu, jiné závazky, etc.) a banka již sama odhadne, jsme-li pro půjčku dostatečně solventní.
Pravidelný čistý příjem musí být doložitelný a příliš nezáleží na jeho zdroji. Může být ze zaměstnání stejně jako pocházet z vypláceného starobního důchodu jiné sociální dávky (mateřská, invalidní důchod a další), je-li ona dávka zajištěná bez rizika ztráty až do doby splacení úvěru. Naopak se nezapočítávají slíbené příspěvky od našich drahých poloviček či rodičů (není jak deklarovat jejich právní závaznost) – tito jedinci mohou být max. spolužadatelé o úvěr či ručitelé (obojí nedoporučuji).
Splácíme-li další dluhy či máme jiné závazky, musím nám z příjmu po odečtení nezbytných nákladů zbýt dostatek na pokrytí všech splátek – pokud tomu tak není, nový úvěr nezískáme. Řešením může být konsolidace, tedy sloučení nového úvěru a starých úvěrů či dalších závazků do jednoho většího nového úvěru, který bychom spláceli déle, čímž bychom rozložili splátky do delšího období, ty by klesly a nám by se ulevilo, nacházíme-li se v tíživé finanční situaci. Nicméně cesta je to značně nevhodná (projídáme značně svoji budoucnost) a doporučil bych ji pouze v ojedinělých případech, kdy lze prokazatelně ušetřit na úrocích a poplatcích (absolutně v souhrnu) či se jedná o poslední záchranu před exekucí a osobním bankrotem.
Negativní záznamy v registrech jsou nepříjemné, neboť jasně dokládají naši zhoršenou platební morálku a nesolventnost. Valná většina bank dává ruce pryč od takovýchto klientů a těch několik zbylých bankovních institucí půjčuje za výrazně zvýšený úrok, který kryje riziko možných problémů. Se záznamem v registrech tedy úvěr je možné získat, ale bude to stát více úsilí, času a peněz.
Kde si půjčovat a kde nikoliv aneb jaké jsou rozdíly mezi bankovními a nebankovními institucemi. Družstevní záložny spotřebitelské úvěry fyzickým osobám neposkytují (teoreticky mohou, ale nemají je prakticky v nabídce), tedy se omezíme na banky a nebankovní poskytovatele úvěrů. U bank je půjčka bezpečnější, neboť banka přesně odhadne naše možnosti splácet a nepůjčí nám nic o čem si myslí, že by nás mohlo dostat do problémů. Toto se bohužel nedá tvrdit o většině nebankovních poskytovatelů úvěru. Jistě, existuje i několik málo slušných (spočitatelných na prstech jedné ruky) nebankovních institucí, které Vám půjčí ještě stále přiměřeně zodpovědně, ale valná většina těchto poskytovatelů úvěrů nehraje fair play a business model je spíše založen na pokutách za nesplněné podmínky, o kterých takováto instituce tuší, že je klient spíše nesplní a exekucích majetků, především lukrativních nemovitostí. Upsat se takovéto nebankovní instituci je ekvivalentní pohádkovému zaprodání duše ďáblu, s tím rozdílem, že dostanete mnohem méně a budete trpět mnohem více.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Vánoční půjčka je někomu tabu, jinému nutností. S půjčkou na Vánoce se pojí mnohá varování odborníků odrazujících od vánočních nákupů na splátky. Na jiných webech ale tolik proti nejsou. Jak je to tedy s financováním vánočních dárků? Má smysl krátkodobá vánoční půjčka, nebo bychom se jí vždycky měli vyhýbat? Pravdu mají obě strany. Jen každá z nich v jiné situaci. Podívejme se na ně dopodrobna.
Tím prvním, co asi většině z nás padne do oka při výběru půjčky, je tak často skloňovaná úroková sazba. Pokud se však budete spoléhat na to, že čím nižší úroková sazba je, tím je půjčka levnější, můžete narazit. V potaz je totiž podle odborníků vzít i řadu dalších faktorů. Na základě čeho vybrat nejlepší půjčku a na co si dát při sjednávání půjčky pozor?
Nebankovní půjčky mají své výhody. O tom není sporu. Jenže se pojí i s významnými nevýhodami, nesou s sebou značná rizika. Abyste se jim dokázali vyhnout, a využít především výhody nebankovních úvěrů, musíte o rizicích a nevýhodách vědět vše důležité. Správně tušíte, že všechny potřebné informace jsme sestavili právě do tohoto textu.
Půjčka na IČO neboli podnikatelský úvěr je specifickou půjčkou určenou do podnikání. Vzhledem k tomu, že cílí na jednotlivce, nikoliv na firmy, často se označuje i jako půjčka pro živnostníky nebo půjčka pro podnikatele. A s běžnou spotřební půjčkou má jen pramálo společného, upravuje ji jiná legislativa a jsou pro ni typické jiné podmínky získání i následného splácení.
Přemýšlíte o půjčce? Jedno z prvních rozhodování, které vás nemine, bude o poskytovateli: požádáte o bankovní, nebo o nebankovní půjčku? Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme průvodce nebankovními půjčkami online. Ukážeme vám, co je nebankovní půjčka, od koho se dá získat, jaké má nevýhody, ale i výhody. Chybět nebude ani návod, jak vybrat nejvýhodnější nebankovní půjčku.
Dobrý den, mám insolvenci a chtěl bych si zřídit běžný účet. Chtěl jsem se zeptat, zdali je to možné. A kontokorent? Děkuji
Dobrý den,
v insolvenci si nový běžný účet založit můžete. Kontokorent ani jinou půjčku Vám však nikdo neposkytne.
Dobrý den, od roku 2020 jsem si bral nebankovní i bankovní půjčky. Teď už to nezvládáme splácet a mám jich spoustu a tenhle měsíc mne i tak půjčili, když jsem si nebankovní společnosti zablokoval. Mám půjčku u Moneta Money Bank 250 tisíc a 130 tisíc Raifky a asi nových 7 nebankovních půjček. Mám zkusit vyhledat odbornou právní pomoc a domáhat se soudní cestou zneplatnění úvěrových smluv od počátku, neboť věřitelé velmi pravděpodobně porušili Zákon o úvěru a neprověřili to?
Dobrý den,
pokud nebankovní poskytovatelé porušili povinnost plynoucí ze Zákona o spotřebitelském úvěr a neprověřili dostatečně vaši bonitu, domáhejte se zneplatnění úvěrových smluv na nebankovní půjčky od počátku.
Dobrý den, potřeboval bych půjčku, ale nemám žádný jiný příjem než sirotčí důchod, který mám pravidelně šest tisíc měsíčně. Jiný finanční příjem nemám. Je tedy možné si u nějaké společnosti založit půjčku? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,
z čeho byste prosím půjčku splácel? Příjem 6 000 Kč nestačí pořádně ani na bydlení/stravu.
Dobrý den, delší dobu jsem byl v pracovní neschopnosti, nyní nastupuji do nové práce a přemýšlel jsem, že bych chtěl požádat o konsolidaci půjček, celková částka půjček je 554 000 Kč a momentálně splácím 11 500 Kč měsíčně, což pro mě začíná být finančně neúnosné. Po konsolidaci bych mohl měsíčně platit přibližně 6 400 Kč, v novém zaměstnání bych měl mít měsíční příjem přibližně 24 000 až 26 000 Kč, tak bych se chtěl zeptat, jestli bych měl nárok na konsolidaci.
Dobrý den,
s průměrným čistým měsíčním příjmem 25 000 Kč byste měl na konsolidaci půjček 554 000 Kč dosáhnout. Vyčkejte na uplynutí zkušební doby.
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎPůjčka, která pokryje celou koupi. Taková je
100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí
peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.
Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.
V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.
Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.
Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.
Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.
Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.
Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMAž 90 procent z ceny nemovitosti, kterou
ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90%
hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.
Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:
věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.
Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.
V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.
Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.
Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.
Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMTermín akontace označuje částku, kterou musí kupující uhradit ze svého, jakmile si například bere auto na splátky nebo kupuje dům na hypotéku. Akontace bývá nejčastěji uváděna v procentech z celkové kupní ceny, ale ve smlouvě pak musí být samozřejmě i přesně vyčíslena v korunách. Typickou akontací u hypoték je 10 - 30 %, při pořízení auta se pohybuje od 10 % až do 50 %, ale může být i vyšší.
Bankovní spojení odkazuje na vztah mezi klientem a bankou, která poskytuje různé finanční služby, jako jsou běžné účty, spořicí účty, půjčky, atd.
Jak to fungujeOtevření účtu: Nejprve musíte otevřít účet u banky, s níž chcete mít bankovní spojení.
Poskytování služeb: Banka vám poté poskytne různé finanční služby v závislosti na vašich potřebách a typu účtu, který máte.
Výhody a nevýhodyBankovní spojení je důležitým vztahem, který vám umožní přístup k různým finančním službám a produktům.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
KOMENTÁŘE k článku Půjčka – mám šanci ji získat?
redaiova, Komentoval(a): iveta
Nám banka nepůjčila, Komentoval(a): Petra S.
Skoro mám pocit, že je to s těmi nebankovnámi společnostmi jednodušší.
Re: nebankovní půjčky, Komentoval(a): Petr Jermář
úvěr, Komentoval(a): Marek M.
Uver, Komentoval(a): Katarina
Re:, Komentoval(a): Petr Jermář
Pujcka, Komentoval(a): Honza
Re:, Komentoval(a): Petr Jermář
kdo pujci na dolozitelný prijem 200 000 bez zatavy a negativnima registri ale bez exekuce, Komentoval(a): iveta firtikova
RE:, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, neváhejte využít naší bezplatnou bankovní poradnu zde: http://www.banky.cz/poradna/
Dotaz , Komentoval(a): Katerina
, Komentoval(a): Pavel D.
U bankovních institucí dosáhne jen málo žadatelů na půjčku. Proto většina lidí raději sáhne po půjčkách bez doložení příjmu.
Re:, Komentoval(a): Petr Jermář
Pujčka, Komentoval(a): Ivan
Dobrý den, za chvíli budu mít odpracované 3 měsíce (zkušební dobu). Měl jsem exekuci, ale teď už ji nemám. Myslíte, že mám nárok na půjčku 50 000 Kč? Můj plat je 15 000 Kč v čistém, ale někdy i víc.
Re: půjčka po zkušební lhůtě , Komentoval(a): Petr Jermář
Pujcka, Komentoval(a): Ivan
Re:, Komentoval(a): Petr Jermář
, Komentoval(a): Dagmara
RE: Půjčka na mateřské, přítel bez práce, Komentoval(a): Petr Jermář
Úvěr, Komentoval(a): Tomáš
RE: Diety, Komentoval(a): Petr Jermář
Půjčka u jine banky, Komentoval(a): Ivana
Dobry den, chtěla bych se zeptat, zamítli mi půjčku u mé banky co mám účet. Když si udělám nový účet, dají mi půjčku oni nebo ne?
Re: Půjčka u jiné banky, Komentoval(a): Petr Jermář
otazka, Komentoval(a): Tomas
Dotaz, Komentoval(a): Zdeněk
Měsíční příjem je nadprůměrný bohužel dělám na živnostenský list a a bankovní účet mám založený v Německu
Předem děkuji za odpověď
RE: Hypotéka pro OSVČ, Komentoval(a): Petr Jermář
Půjčka, Komentoval(a): Tomáš
Dobrý den, bude mi teď 19 let. Dodělal jsem teď autoškolu. A budu nastupovat do práce. Chtěl sem se zeptat, jestli by mi nějaká banka půjčila 70 000 Kč na auto. Plat kolem 15-20 000 Kč čistého. Nemůžu čekat až našetřím. Vadí bance, když budu ve zkušební době? Dá se někde půjčit ve zkušební době?
RE: Půjčka, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, pro získání půjčky je třeba mít dostatečný příjem, pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a nemít negativní záznamy v registrech dlužníků. Navíc banky velmi nerady půjčují klientům mladším 20 let. Na auto Vám tak nyní nikdo nepůjčí. Upřímně bych to ani nedoporučoval. V rámci zkušební doby můžete skončit na hodinu - a z čeho byste pak splácel půjčku? Doporučuji náš článek Finanční hříchy mladých.
Chcete auto hned? Našetřete si z prvních dvou výplat 2x 10 000 Kč, kupte si Felicii a coby automechanik si na ni udělejte generálku (díly extra levné, práci máte "zadarmo"). Já si takto kupoval vrak Formana, který jsem celé prázdniny na rampě přiváděl zpět k životu.
, Komentoval(a): Veronika
Půjčka , Komentoval(a): David
Re: Půjčka, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, ano, banky zohledňují i věk žadatele o úvěr. Půjčka ve výši 320 000 Kč pro vás tak může být hůře dostupná. Dobře zvažte, je-li rozumné si brát takto vysoký spotřebitelský úvěr - doporučuji článek Finanční hříchy mladých.
Martínková , Komentoval(a): Radka
Dobrý den, mám zájem o půjčku 200 000 Kč na auto, notebook a telefon. Je mi 22 let, čistý příjem mám 26 000 Kč a žijí s přítelem v podnájmu, který činí s energiemi 8 000 Kč. Přítel si vydělá cca 32 000 Kč. Jiné půjčky nemám. V práci jsem zaměstnána na smlouvu 3 měsíc (již po zkušebce, byla 2 měsíce), jinak tam již pracuji 2 roky. Myslíte, že mi banka půjčku poskytne? Přítel již nějakou půjčku má, splácí 7 000 Kč měsíčně. Děkuji za info
RE: Půjčka, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, s čistým příjmem 26 000 Kč půjčku ve výši 200 000 Kč získáte. Prostudujte ale prosím nejprve náš článek Finanční hříchy mladých a pečlivě zvažte, zda by nebylo moudřejší se bez nákupu elektroniky a auta na úvěr obejít. Za pár let budete chtít vlastní bydlení a zakládat rodinu. A zjistíte, že nemáte žádné úspory (pro získání hypotéky je třeba mít našetřeno min. 10% z vlastních zdrojů) a navíc nízkou bonitu (z důvodu splácení půjčky).
Půjčka , Komentoval(a): Zuzana Hanakova