Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1442, Dotaz v bankovní poradně

Jak získat úvěr na byt s možností zástavy družstevního podílu?

Na návrh čl. družstva a po konzultaci s právníkem zodpovědným za přípravu stanov se v návrhu textu nových stanov předložených všem k připomínkování ruší čl. 5 v odstavci VII., který omezuje zástavu družstevního podílu. Odůvodnění: Bude-li mít každý vlastník možnost zastavit svůj družstevní podíl, zvýší se tím i jeho hodnota. Například v případě převodu družstevního podílu, laicky řečeno v případě koupě družstevního bytu, člen družstva lépe prodá takový byt, který je možno dát do zástavy a tím i kupujícímu usnadnit získání potřebných prostředků . Prosím o informaci která banka poskytuje úvěr na takovýto byt? Umíte mi poradit ? Děkuji JN

Dobrý den,

družstevní podíl do zástavy obecně banky nepříjímají - tato změna stanov sice vypadá teoreticky hezky, ale v praxi nefunguje (banka nepůjde do rizika, že družstvo někdo vytuneluje - družstevní podíl je bohužel příliš rizikový).

Co u bank funguje lépe je podepsaný dokument družstvem, že do roka se plánuje převod do OV (i když pravdivost tohoto dokumentu nemá žádné právní následky). Pak Vám vybrané banky (KB, Hypotéční banka) možná půjčí přes překlenovací úvěr za vyšší úrok kol 5% (na hypotéku s nižším úrokem kol 3% se to převede po převodu bytu do OV).

Ideální je družstvo co nejdříve rozpustit a vše převést do OV. Pokud se k tomu Vaše družstvo do roka nechystá, máte zájemce na koupi bytu a ochotné družstvo, které Vám vystaví dokument o plánovaném převodu (i když se nic neplánuje), máte částečně vyhráno a můžete to zkusit touto cestou (za cenu vyšších úroků u překlenovacího úvěru pro kupujícího). Upozorňuji, že tato "klička" využívá mezer v risk managementu bank a její funkčnost je do značné míry o štěstí.

Pokud Vám to nevyjde, nezbude než se snažit přesvědčit družstvo o rozpuštění a převodu všech bytů do OV.

Petr JermářBanky.cz