Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma #150, Dotaz v bankovní poradně

Dotaz v bankovní poradně,

K

Dobry den, mam k Vam takový dotaz. Mam od Vás hypoteku na byt. Stavebni sporitelne rucim nemovitosti tzn. bytem na ktery jsem si bral hypoteku. Ted nastal problem s tim, ze mi nastal dluh u jine instituce a hrozi mi exekutori prodejem teto nemovitosti. Chtel bych se zeptat, zda mi muzou prodat nemovitost aniz bych byl jejim majitelem? Majitelem zatim nejsem, majitelem je stavebni sporitelna po dobu splaceni meho dluhu. U Stavebni sporitelny radne splacim mesicni splatky. S pozdravem Kopecky.

Zdravím,

ručení nemovitostí má pouze ten důsledek, že banka či stavební spořitelna má v katastru zapsáno zástavní právo ve svůj prospěch, tedy v případě nesplácení úvěru má nárok byt prodat a z výtěžku uspokojit svoji pohledávku (umořit zbytek zesplatněného dluhu). Majitelem stále zůstáváte Vy.

Exekutor může kvůli zcela jiným dluhům samozřejmě nemovitost obstavit a navrhnout k prodeji z důvodu uspokojení své pohledávky. V tomto případě soud obešle i banku/stavební spořitelnu s prvotním zástavním právem, která má možnost přihlásit do exekučního řízení svoji pohledávku za nesplacenou část dluhu (ať už řádně splácíte či nikoliv, je to jedno). Nemovitost je následně prodána, prvně uspokojena banka (s tzv. nejlepším zástavním právem), následně ze zbytku i exekutor, resp. pohledávka, která exekuci primárně vyvolala.

Petr JermářBanky.cz

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Penzijní spoření – výnosy 2018

Penzijní spoření – výnosy 2018

18.3.2019, Spoření, Autor: Petr Jermář

Po letech tučných zisků dynamických fondů zasáhla letos klienty studená sprcha v podobě záporných výnosů. Kladné nuly dosáhly pouze dva konzervativní fondy. Jak hospodařil váš penzijní fond?

Velké porovnání hypoték – březen 2019

Velké porovnání hypoték – březen 2019

6.3.2019, Hypotéka, Autor: Pavel Strašák

Po dlouhém období zdražování hypoték přišlo koncem února první zlevnění. Některé banky snížily sazby pouze kosmeticky, jiné až o 0,4%. Kam pro nejvýhodnější hypotéku?

Nebankovní půjčky už dávno nejsou tabu

Nebankovní půjčky už dávno nejsou tabu

1.3.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Doby, kdy se lidé dívali na nebankovní poskytovatele půjček přes prsty, jsou už dávno pryč. Nemůžeme říct, že se nemáte čeho obávat. Stále se najdou tací, kteří se vám budou snažit zatajit různé poplatky, a především se vždycky můžete přivést do problémů vlastní neschopností splácet. 

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

H

#6247, Pobočky Hello Bank, Banka, 19.3.2019

Najdu v České Lípě Hello bank? A kde? Děkuji

Dobrý den, Hello Bank má pobočky pouze v Praze, Brně a Ostravě. Účet si však můžete založit plně online, takže se obejdete bez návštěvy pobočky.

MH

#6246, Jak aktivovat platební kartu?, Banka, 19.3.2019

Obdržel jsem poštou novou kreditní kartu, ale informace co s ní nemohu již nalézt. U staré karty při výběru je oznámení, že již není platná. Nevím jak aktivovat novou kartu a jaký použít PIN. Potřeboval bych poradit. Děkuji

Dobrý den, u většiny bank dnes probíhá aktivace platební karty přes internetbanking. Stačí se přihlásit a v sekci platebních karet kliknout u nové karty na "aktivovat" - tuto operaci potvrdíte SMS kódem a nová karta je připravena k použití. PIN je stejný jako u staré karty.

MC

#6245, Insolvence a hypotéka, Hypotéka, 18.3.2019

Dobry den, pracuji a ziju v zahranici, mam zde insolvenci. Rad bych se vratil do Cech. Co z toho pro mne vyplyva? Samozrejmne bych splacel insolvenci dale v zahranci. Jak funguje bankovni registr pro tyto pripady? Pritelkyne by si rada vzala hypoteku. Muzu ji pomoci svym vydelkem na hypoteku dosahnout i kdyz jsem v insolvenci v zahranici? Dekuji

Dobrý den, v insolvenci Vám zůstává pouze tzv. nezabavitelné minimum (vše ostatní jde na co nejrychlejší umoření Vašich dluhů). Z této částky byste byl sotva schopen pomoci se splátkami hypotéky. Navíc všechny banky mají v podmínkách o poskytnutí úvěru uvedeno, že žádný ze spolužadatelů nesmí být v insolvenci ani exekuci. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 6100 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR