Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Ostatní #1576, Ostatní dotazy

Ostatní dotazy, Ostatní

RV

Dobrý den, na Vašich stránkách jsem objevil článek o "phishingu". Osobně v tuto dobu řeším obdobnou situaci. Vše jsem shrnul na našich webových stránkác.h Děkuji za zveřejnění, či jakoukoliv radu. Taktéž doporučuji všem klientům Fio banky, aby se obrátili na banku s dotazem o námi popsaném riziku a žádali vyjádření banky o jejím postoji k řešení takovéto vzniklé situace. Jako precedenční případ můžete uvést naší reklamaci, která je vedena pod číslem: 810849 S pozdravem Radek Vopat

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

asi Vás nepotěším, ale Váš případ je skutečně unikátní a liší se velmi od standardních podvodů, za které banky ručí a klientům hradí ztrátu.

Nejčastěji se setkáváme s těmito typy podvodů:

1) neoprávněné výběry z bankomatů - na bankomatu banky je pachatelem nainstalována čtečka karet (která kartu zkopíruje) a minikamera snímající zadávaný PIN - za bankomat ručí banka a dojde-li vlivem jeho užití k neoprávněnému výběru hotovosti pachatelem, je primárním poškozeným banka, která klientovi hradí ztrátu a pachatele žaluje sama banka (pachatel primárně zneužil zařízení banky, ne klienta).

Jiná situace by byla, kdyby např.u Vás doma zazvonil pachatel, představil se jménem banky a chtěl po Vás odevzdat platební kartu a sdělit PIN. Tady by byl primárně zneužitým samotný klient (a ne banka) - tuto ztrátu by banka nehradila a taktéž by klientovi doporučila se obrátit na policii.

2) neoprávněné výběry pomocí internetbankingu (phising) - samotné stránky banky jsou napadené (banka za ně nese odpovědnost, a tedy je poškozená primárně banka - banka klientům hradí ztrátu a sama se obrací na policii)

Pokud Vám ale přijde email (kryjící se za vodárny, plynaře, atd.), Vy sám si nainstalujete virus do počítače a následně i do telefonu (vše nezávisle na bance), jste primárně poškozeným Vy a ne banka (a tudíž banka nemá povinnost hradit ztrátu a věc musíte řešit s policií přímo Vy osobně). Banka může být samozřejmě benevolentní a ztrátu uhradit, ale není to v tomto případě její povinnost. Je to stejný rozdíl jako v bodu jedna s platební kartou (kde je rozdíl na první pohled jasnější).

Obecně banka může ručit jen za to, co sama může ovlivnit (stav svého bankomatu či svých internetových stránek). Banka nemůže nést odpovědnost za škodu způsobenou Vaším zavirovaným počítačem a telefonem (je to bohužel to samé, jako kdyby se podvodník na ulici představil jménem banky a Vy mu uvěřil - jen je to sofistikovanější).

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

22.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Wüstenrot hypoteční banka se k 1/1/2021 sloučila s Moneta Money Bank. Co se mění pro klienty Wüstenrot?

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

18.1.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Stačilo mít jen trochu štěstí a mohli jste loni při založení stavebního spoření ušetřit i několik tisíc korun. Stavební spořitelny se totiž předháněly v akcích, při kterých klientům odpouštěly vstupní poplatek. Šance, že se do takové akce trefíte, byla 45 %. Vychází to z analýzy serveru stavebky.cz.

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

11.1.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Před několika lety patřilo investiční (a předtím kapitálové) životní pojištění k oblíbeným pojistkám. Hlavně díky kombinaci pojistné a investiční či spořicí složky. Postupem času se ale objevily praktičtější produkty. Lidé proto mnohdy původní pojistky ruší a sjednávají si nové. Takové řešení vás však může stát spoustu peněz. Naštěstí známe způsob, jak se tomu vyhnout.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

K

#12604, Mohu v insolvenci žádat o příspěvek na bydlení, Exekuce a insolvence, 23.1.2021

Dobrý den, kdyby mi byla insolvence schválena, mohu i nadále žádat o příspěvek na bydlení? Nevadí to i v žádosti před podáním? Je nějaký dluh, který by zhatil možnost insolvence? Děkuji mnohokrát za rychlé odpovědi :)

Dobrý den,  o příspěvek na bydlení můžete žádat i během insolvence, ale rozhodný bude váš čistý příjem před ins. srážkami. Insolvence může být zamítnuta pro nepoctivý záměr. 

EB

#12603, Covid bonus a exekuce, Exekuce a insolvence, 23.1.2021

Dobrý den, jsem zdravotník a mám exekuci. Slyšela jsem, že odměny vyplácené v nouzovém stavu (za nouzový stav) není možné exekučně zabavit. Je to pravda? Existuje případně nějaký právní p5edpis nebo precedens, nařízení soudu atd., který bych mohla předložit mzdové účtárně, aby mi případnou odměnu "nesebrali"? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, o tomto mi není nic známo. Bonus za vyšší pracovní úsilí během koronavirové krize je mimořádným příjmem a lze jej postihnout exekučními i ins. srážkami. 

K

#12602, Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 23.1.2021

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik při insolvenci zůstává z platu 25 000 Kč čistého? Zůstává základní nezabavitelná částka jednotlivce, a pak něco když mám dítě? A krom toho jedna třetina ze zbytku mzdy? Nebo mi zůstane jen minimum, nezabavitelná část? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, výše nezabavitelného minima v insolvenci je závislá na výši příjmu a počtu vyživovaných osob. S příjmem 25 000 Kč a bez vyživovaných osob (děti, manžel) by Vám zůstávalo 13 582 Kč. S jedním dítětem bez manžela 15 332 Kč, atd.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 12 600 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR