Jak fungují mimořádné splátky hypotéky a jak ovlivní zůstatek po fixační době?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak fungují mimořádné splátky hypotéky? V květnu 2016 bude končit fixační doba 5 let, chtěla bych po této době vložit mimořádnou splátku cca 200000 Kč, chtěla bych vědět, zda se tato částka odečítá z jistiny nebo se použije na úroky, prostě jak to ovlivní zůstatek? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v momentě výročí fixace lze bez jakýchkoliv sankcí splatit libovolnou část hypotéky (i ji doplatit celou, vyjednat si lepší podmínky, přejít k jiné bance, atd.).

Jistina nebo úroky: u banky máte vždy pouze jednu dlužnou částku, která se mimořádnou splátkou sníží. Zjednodušený příklad: Máte půjčeno 1 mil. Kč, úrok 2% a měsíční splátku 10 000 Kč. Na konci prvního roku bude stav následující: úrok za celý rok 20 000 Kč, splátky za celý rok 120 000 Kč, nová dlužná částka na začátku dalšího roku 1 mil. Kč + 20 000 Kč - 120 000 Kč = 900 000 Kč. V případě mimořádné splátky 200 000 Kč v tento moment bude dluh snížen na 700 000 Kč úrok v dalším roce se bude počítat z nové výše dluhu (700 000 Kč).

Jakou máte nyní úrokovou sazbu? Předpokládám 3-4%. Aktuální tržní sazba je 1,99%, tedy nezapomeňte si před koncem fixace vyjednat tuto úrokovou sazbu na dalších 5 let (pokud se sama aktivně neozvete/nebude hrozit odchodem ke konkurenci, banka Vám sama od sebe lepší nabídku nedá).