Pojištění úvěru při pracovní neschopnosti a insolvenční situaci: Co dělat a jak prokázat dlouhodobou pracovní neschopnost?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, kam a na koho se mohu obrátit ve věci splátek úvěru. Byla jsem v kontaktu s paní Lucii Kabatovou,ale bohužel její mailová adresa je nedostupná. Jsme v insolvenci a manžel loni vážně onemocněl, bohužel byl podnikatel a neschopenka, která mu byla vystavena, VZP zamítla. Tedy necelý rok nemůžeme splácet úvěr a nyní jsem onemocněla i dlouhodobé ja. Chci se tedy zeptat, zda se vztahuje pojištění úvěru na pracovní neschopnost, což je sice uvedeno v úvěrové smlouvě, v článku VIII. Pojištění, ale jak máme doložit dlouhodobou pracovní neschopnost? Situace je pro nás v současné době nepříznivá a Insolvenční spravce nám pre poslal mailovou zprávu o zpeněžení zástavy věřitelem a to dražbou. Co se tedy dá v tomto případě dělat? Děkuji za pochopení a odpověď. Dagmar Borojevic

Dobrý den,

nejsme vaše banka, ale poradenský portál - rozsah pojištění schopnosti splácet a inkasování pojistného plnění doporučuji řešit přímo s vaší bankou, u které máte úvěr sjednán (a která vám sjednala i ono doplňkové pojištění).

Obecně, pro aktivaci ochrany pojištění schopnosti splácet pro nemoc je třeba pojišťovně (či bance, která pojistku sjednala) doložit lékařskou zprávu prokazující pracovní neschopnost (zamítnutá neschopenka od VZP nevadí, nemá na to vliv). Nevím přesně, jak široké pojistné krytí má vaše pojistka, ale obecně se bohužel nejedná o příliš nápomocný nástroj. Rozsah pojistného krytí bývá obvykle jen na pár měsíců, ne více než rok. Tedy pro dlouhodobé onemocnění nevhodné.

Problém doporučuji řešit co nejdříve, ale i tak může být bohužel již pozdě, neboť nějaké peníze třeba z pojišťovny po čase dostanete, ale mezitím již bude insolvenční řízení dokonáno a zástava dávno zpeněžena.