Odhad ceny nemovitosti, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, u české spořitelny, jako její klient jsem žádal 100% hypotéku ve výši 1240000czk. Bohužel se jim něco nelíbilo takže k hypotéce nedošlo. Postupoval sem přesně podle jejich pokynů, takže došlo až k zaplacení odhadu nemovitosti, který sem zaplatil. Odhad nemovitosti vyšel přesně 1240000czk. Po informaci, že mi úvěr nebude poskytnut pokud nesložím 10% žádané částky jsem se rozhodl pro jinou banku. A když sem chtěl po ČS, aby mi vydala odhad, který jsem si zaplatil, tak mi bylo řečeno, že mi odhad nevydá a že si ho mohu pouze prohlednout na pobočce bez možnosti tisku. Tímto me ČS, jako dlouholetého klienta zklamala. Myslíte že by byla možnost odhad od banky nějak dostat? Děkuji za odpověd Pavel

Dobrý den,

to je velmi zajímavá situace. Odhad jste platil Vy, tedy dle selského rozumu vyhotovený dokument náleží Vám. V praxi ovšem bude záležet, jak přesně to máte s bankou ošetřené (právní slovíčkaření). Pokud bance platíte za úkon "odhad", bude z ní možná problém výsledný dokument získat (platil jste za úkon, ne za dokument). Pakliže by Vám ale banka předložila např. seznam spolupracujících odhadců, z těch si vyberte, zaplaťte si ho a přineste nám posudek, pak by posudek náležel jednoznačně Vám.

Tak jak tak, 100% hypotéky jsou velmi rizikové, ČNB se je dokonce v brzké době chystá plošně zakázat. Když Vám banka nechtěla 100% hypotéku poskytnout, mělo to říct předem. Nicméně je možné, že nepochodíte ani u konkurence (plošně to zakázané ještě není, ale mnoho bank od toho ustupuje). Když už by to některá banka akceptovala, bude vyžadovat odhad od svého odhadce - s odhadem od konkurence se u 100% hypotéky pravděpodobně nespokojí.