Předhypotéční úvěr, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, děkujeme za poradnu a ptáme se na hypotéku. Chtěli bychom se ženou koupit jednu bytovou a jednu nebytovou jednotku v novostavbě rodinného domu o dvou bytových a nebytových jednotkách. Kolaudace proběhne za 3-4 měsíce. Současná cena dle odhadu je 2,8 mil. a to je i cena kupní. Po dovybavení bytu bude cena rovněž dle odhadu 3 mil. Po bance u které máme účty 5 let žádáme úvěr 2 mil. na které budeme ručit kupovanou nemovitostí, příjmy máme, doplatek a vše ostatní budeme hradit z vlastních zdrojů. Naše banka nám sdělila že nelze řešit žádost o úvěr bez zápisu do katastru nemovitostí. Doplňujeme že bude po kolaudaci. Ptáme se jak lze toto řešit a kterou z bank by jste nám doporučili? Předem děkujeme za odpověď. Sedlákovi

Dobrý den,

bez zápisu zástavního práva ve prospěch banky na katastru nelze hypotéku poskytnou. V těchto případech se do doby kolaudace čerpá tzv. překlenovací/předhypoteční úvěr (za násobně vyšší úrok - cca 5%), který ovšem ne každá banka nabízí.

Ve Vašem případě bych doporučil Hypoteční banku, kde předhypoteční úvěr nabízejí za 4,99% a následný úvěr za 1,99%. Není to nejlepší nabídka na trhu (následný úrok 1,99% je vázán na využívání zpoplatněných služeb ČSOB jako běžný účet), ale možná vůbec jediné řešení. Obdobně se řeší koupě družstevních bytů, kde se bude byt přepisovat do osobního vlastnictví.