Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #2598, Má smysl spořit v EUR na Slovensku?

Má smysl spořit v EUR na Slovensku?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
14.3.2016 Spoření

Dobrý deň ! Mám 74 rokov. Celý život som pracoval ako učiteľ na strednej škole. Mám ušetrených 20.000 Eur. ,obavam sa že EU sa rozpadne / je to môj názor /. Peniaze mám uložené v Prima banke na osobnom účte . Chcel by som tieto peniaze zameniť za švajčiarské franky, alebo ešte lepšie za nórske koruny. Poradte, ako to urobiť najvýhodnejšie, podľa možnosti bezhotovostným prevodom z Prima banky na inú banku / napíšte ktorú /, tak aby som nemal eurá. Poradte či nie je lepšie peniaze zameniť v zmenárni a takto uložiť v banke,./ v minulosti som chcel aj niečo sprivatizovať, -okrem manželky nič sa nepodarilo - nesplňal som podmienky / Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Mgr. Matajs Ján

Dobrý den,

1) účty v NOK či CHF vede zdarma Fio banka

2) kurzy bank (EUR/NOK či EUR/CHF) jsou obvykle horší oproti kurzům lepších směnáren, nicméně za hotovostní vklad jiné měny něž EUR si banky účtují nemalý poplatek (% z vkládané částky)

3) pakliže se eurozóna jednou rozpadne, bude to rozpad na "disciplinovaný sever a nedisciplinovaný jih" (SR i ČR má mnohem blíže k severu, kde by byla společná silnější měna zachována)

Osobně bych se rozpadu EU ani eurozóny nyní neobával a eura za jinou měnu neměnil. Ano, SR (na rozdíl od ČR) ručí za dluhy Řecka, Itálie, Španělska, Portugalska a dalších. Ano, migrační krize byla Evropou v rámci sebedestruktivního humanismu totálně nezvládnutá. Ano, zdá se, že EU si zatím neporadila s žádnou krizí, které čelila (v rámci solidarity problém vždy jen rozmělnila mezi všechny a problém se tím nikdy nevyřešil, jen odsunul do budoucna). Ano, z technologicky vyspělé západní EU si právem ostatní světové mocnosti tropí legraci, neboť ji zcela paralyzovala technologicky nevyspělá "skupina lidí s klacky" z Afriky a Blízkého východu a ona musí platit výpalné za ochranu svých hranic všem okolním sousedům (Afrika/Turecko). I přesto všechno jsem optimistou doufajícím v zachování EU a její vnitřní reformaci, kdy EU bude na prvním místě hájit zájmy svých občanů a bude razit odpovědnou, trvale udržitelnou a spravedlivou politiku.