Nevrácený dluh, Podvod

22.3.2016 Podvod

Dobrý den, znamej mi dluzi 120 000 Kč, pred měsícem mi řekl, že mi peníze poslal,ale na špatné čislo účtu, a že mu v bance rekli, že bude trvat 30 dni než to viřÍdi, je mám nějakou možnost jak si to celé ověřit?

Dobrý den,

Váš známý Vás tahá za nos. Když někdo peníze pošle na špatný účet a dotyčný mu je dobrovolně nevrátí, tak ho musí žalovat u soudu pro bezdůvodné obohacení se. Banka v tomto nehraje žádnou roli, ta nemá pravomoc ověřovat, komu peníze patří, kam měly či neměly být poslány - nemůže nikomu ani peníze vracet. Žádné vyřizování a 30 dní - to je skutečně nesmysl.

Mimochodem, tuto výmluvu používají dlužníci úplně nejčastěji. A jinak, pokud nemáte od Vašeho známého podepsanou směnku na půjčenou částku, peníze z něj budete tahat velmi těžko. Obecně platí, na půjčování tu jsou banky - když banka někomu nepůjčí, tak proto, že by pravděpodobně nebyl schopen splácet. Když pak někdo známý dělá dotyčnému ručitele či mu půjčí sám, tak své peníze obvykle zpět nedostane (protože je dlužník nebude schopen splácet - proto nepůjčila banka). Tedy půjčování v rodině, známým a vůbec je ideální se vyvarovat - poškozujete tím nejenom dlužníka (dostáváte ho do insolvence) a sebe (přijdete o peníze), ale hlavně to spolehlivě ničí vztahy.