Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #3254, Penzijní připojištění

Co dělat, když se zpozdí výplata důchodového spoření?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
23.12.2016 Spoření

Mám dotaz, maminka v říjnu doplatila důchodové spoření a bohužel do dneška se výplaty peněz nedočkala. Chtěla by vědět, co má dále v této věci podniknout. Je postižená, proto se obrací na mne, zda bych ji nepomohla. Já byla ve spořitelně, ale pro listovní tajemství mi nic neřekli. Jedná se o důchodové spoření. Děkuji

Dobrý den,

penzijní připojištění nemá pevně stanovený konec spoření - je tam jen podmínka minimální doby spoření. Jakmile ji splníte (spořit min. 5 let a zároveň dosáhnout věku min. 60 let), můžete kdykoliv požádat o ukončení spoření a zahájení výplaty (jednorázově, rentou).

Splnila-li Vaše maminka obě podmínky výše (pravděpodobně ano vzhledem ke svému věku), je třeba požádat o ukončení spoření a zahájení výplaty. To lze učinit osobně na pobočce. Bohužel ji v této věci nemůže nijak zastoupit, leda že by Vám Vaše maminka podepsala plnou moc (dle podmínek banky, notářsky ověřenou - obvykle je to komplikovanější než navštívit pobočku osobně, byť třeba i v pokročilém věku).