Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #3283, Nový zákon a mimořádné splátky

Nový zákon a mimořádné splátky, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobry den, mam dva dotazy. 1. Docetl jsem se, ze od 1.12. plati novy zakon o hypotecnich uverech, ktery umoznuje bez sankci mimoradne splatit az 25% uveru kazdej rok, a to (parafrazuji) ''pro vsechny nove hypoteky a ty, kterym konci fixace po 1.12.2016.'' Logicky z toho vyplyva, ze vsechny). Je to tak spravne? Plati to i v pripade, ze ja mam ve smlouve, ze na zadne predcasne splatky bez poplatku nemam narok? 2. Z 5-lete fixace mi zbyva uz jen 3.5 roku, refinancovat tuhle pujcku na ctvrtinky tedy uz nestihnu (ciste hypoteticky, slo by to?). Nicmene, nejsem moc spokojen s bankou u ktere mam uver (nedelam si iluze ze jinde to je mnohem lepsi, ale prece) Zajimalo by me proto, jestli existuje nejaka legislativa, ktera by umoznovala refinancovat hypotecni uver takhle dlouho pred koncem fixace bez toho, aby to stalo tech 'klientsky nejprivetivejsich' 10% ze zustatku, tak jak to nyni stoji ve smlouve? moc dekuju

Dobrý den,

1) ano, mimořádná splátka 25% dána novou legislativou platí pro všechny nové smlouvy a refixace - neplatí tedy jen pro stávající běžící hypotéky do momentu skončení fixace (pro Vás za 3,5 roku)

2) do skončení fixace platí pravidla hry ujednaná ve smlouvě - není žádná možnost, jak se jim vyhnout

Upřímně, nová legislativa přinášející bezplatnou mimořádnou splátku 25% nemusí být vždy a pro všechny výhodná. Banky si tuto novou povinnost (která je bude něco stát) kompenzovaly zdražením, průměrně o 0,2-0,3%. Budete mít "větší práva", ale řádně si za to připlatíte. Přitom možnost mimořádné splátky využije dle odhadů ani ne polovina klientů - ale platit budou vyšší úrok všichni.