Banky.cz Bankovní poradna zdarma #645, Dotaz v bankovní poradně

Jaké spoření pro děti je nejlepší volbou pro nepravidelné vklady?

Dobrý den, jaké spoření pro děti (od narození) by jste doporučil. Jednalo by se o různé nepravidelné spoření různých částek. Děkuji.

Dobrý den,

doporučuji obyčejný spořicí účet či termínovaný vklad od družstevní záložny, která Vám nabídne mnohem vyšší úroky než by bylo reálné získat v bance - např. Metropolitní spořitelní družstvo či Moravský peněžní ústav (obyčejně 3-4% dle výše počátečního vkladu a délky výpovědní lhůty). Vklady jsou zde pojištěné stejně jako v bankách.

Pokud byste trval na bance, je reálné dosáhnout na spořicím účtu max. cca. 2,3% (bez výpovědní lhůty - např. Equabank).

V každém případě důrazně nedoporučuji veškeré specializované spořicí produkty pro kojence a děti, zejména ne varianty kapitálových, životních či úrazových pojištění v kombinaci se spořicími plány. Toto lze souhrnně nazvat podvodem na lidech a bohužel Vám většina "finanční poradců" neporadí nic jiného, neb z uzavření takto pro Vás špatných produktů mají nejvyšší provize.

Obyčejný spořicí účet či termínovaný vklad je zcela bez podmínek a administrativních komplikací a přinese Vám nejvyšší možný úrok při zachování relativní dostupnosti peněz a nulovém riziku (100% až do výše zhruba 2,5M Kč pojištěno).