Banky.cz Bankovní poradna zdarma #745, Dotaz v bankovní poradně

Je možné získat běžný účet bez bezkontaktní karty? Jak je zabezpečena v případě ztráty?

Dobrý den, má banka mně zaslata bez vyžádání novou platební kartu s možností platit bezkontaktně (ta původní by ještě platila dva roky). Existuje běžný účet, kde lze tuto službu nežádat? Jak je bezkontaktní karta zabezpečena v případě ztráty a nahlášení její ztráty až např. po 14-ti dnech? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

bezkontaktní platební karty jsou trendem; i když by se dnes ještě pár bank které je zatím nevydávají našlo, lze očekávat, že i tyto banky vymění své současné karty za bezkontaktní verze velmi brzy (i v období platnosti starých karet). Banky doufají, že tím naučí své zákazníky platit více kartami a méně hotovostí (z každé platby kartou má banka % provizi).

Každá banka má trochu jiná pravidla hry pro krytí ztrát z bezkontaktních karet v případě jejich krádeže - některé banky hradí vše, jiné naopak nic.

Osobně bych se těchto ztrát příliš neobával, neboť bezkontaktní kartou lze provést denně jen několik málo plateb v malých částkách, v obchodech dnes mají zpravidla kamery a jen velmi hloupý kapsář by se pokoušel na bezkontaktních kartách výrazně vydělat - šance vypátrání pachatele je velmi vysoká.