Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
M

Dobrý den, chci se zeptat, u jaké banky by bylo nejvýhodnější si půjčit (osobní úvěr) tzv. nejnižší úrok a nejnižší poplatky. Díky za odpověd

Dobrý den,

doporučuji spotřebitelský úvěr od Equa Bank či Air Bank - úrok do 10%, nulové poplatky, žádné skryté triky či podmínky.

HM

mohu poslat na ucet u fio banky penize, i kdyz nemam u cet u fio banky

Dobrý den,

ano - platbu ze svého účtu (vedeného v jakékoliv bance) můžete adresovat na libovolný účet v libovolné bance.

MP

Dobrý den jsem student a mám domácí úkol. Potřeboval bych jestli byste mi odpověděl/a na tyto otázky. 1)Měsíční poplatek za vedení účtu? 2)Kolik stojí výběr z bankomatu? 3)Kolik stojí výběr z cizího bankomatu? 4)Jestli je účet podmíněn platbou kartou? 5)Kolik stojí výpis poštou? 6)Jestli máte nějaké bonusy? 7)Jestli je možný výběr na přepážce a kolik stojí? 8)Jaké máte ochranné prvky při internet bankingu?

Dobrý den,

nejsme banka (nenabízíme svůj běžný účet ani jiné produkty), ale poradenský portál. Zde je k dispozici kompletní přehled a porovnání běžných účtů. Každá položka (produkt) je rozklikávací a zobrazuje dále mnoho Vámi zmíněných parametrů (měsíční poplatek za vedení účtu, poplatek za výběr z bankomatu, atd.) - každý parametr zobrazí přesný popis po najetí myší. Lepší zdroj informací pro svůj domácí úkol nenajdete:) Pokud by Vám nějaký parametr chyběl, nezbude než prolistovat sazebníky bank.

 

M

Dobrý den, mám zájem převést své úspory z ČS CHomutov do vaši banky co mám udělat děkuji

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál. ČS nabízí bohužel trvale jedny z nejhorších úroků, tedy určitě stojí za to se podívat po alternativě u konkurence. Kolik chcete celkem uložit peněz a případně na jak dlouho je můžete postrádat? (na jak dlouho volit termínovaný vklad

Kompletní přehled spořících produktů:

M

Dobry vecer, mam problém, měla jsem spořící ucet u banky KB a měla jsem tam několik desítek tisíc, ale zapomela jsem na ten ucet měla jsme jiné problemy a na zacatku minulého roku 2015 v listopadu sem se ozvala na banku o své penize a oni mi ucet pozastavili z nečinnosti a placeni měsíčních poplatku za aktivitu úctu a ptala sem se kdy mi ho opět otevřou a říkal ze mam čekat možno do 90 pracovních dnu a o exekuci nepadla ani řec od banky a ptala sem se na to a chtěla bych vědet jak dlouho trva takovéto řízení pro zpětné aktivaci úctu, vim moje situace je trochu podivná ale doufám ze by ste mi mohly pomoct. P.s. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

banky nemají důvod samy od sebe účty blokovat - blokace účtu se provádí pouze na příkaz soudu. Pokud banka nechce někomu své služby poskytovat, účet mu zruší a peníze vyplatí (rozhodně účet neblokuje a peníze si neponechává). Z jakého důvodu je tedy účet blokován a kdo blokaci nařídil? Soud/exekuce?

V

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu. Přítel požádal o insolvenci, která mu byla povolena, ale soud bude az za dva měsíce. Včera mu na dětský účet, který jsme založili, přišla výplata. Jelikož jsme nebyli informováni o tom, že máme veškeré účty zrušit, tak nám při výběru peněz paní na přepážce oznámila, že nám peníze nemůže dát, jelikož je přítel v insolvenci. Prosím vas o radu, jak peníze od banky získat, jelikož kromě mé mateřské je to jediný náš příjem. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

bohužel není žádné cesty, jak tyto peníze získat. Odklánění peněz (zasílání výplaty) na dětské účty je bohužel velmi rozšířený nešvar dlužníků, a i proto dnes musí banky na pokyn soudů striktně blokovat všechny účty, třeba i ty psané na děti či jiné osoby blízké (pakliže existuje obava z odklánění peněz). Pokud by třeba Váš přítel další výplatu nechal zaslat na účet svých rodičů či kamaráda, můžou být zablokovány i tyto účty - tedy toto nedoporučuji, protože by byli postiženi i Vaši rodinní příslušníci/kamarádi, kteří by museli podávat vylučovací žaloby k soudu (aby se vůbec dostali ke svým vlastním penězům) a prokazovat, co je jejich a co vaše.

Doporučuji se v maximální možné míře uskrovnit a dokud nebude dluh splacen, tak třeba přežívat jen o chlebu a vodě. Čím dříve dluh uhradíte, tím menší celková částka bude (neboť stále narůstá úrok z prodlení, smluvní pokuty a náklady na exekuci/insolvenční řízení). Rozhodně se vyhněte dalším úvěrům (zejména od nebankovních společností - banky vám již stejně nepůjčí) - to by byla trocha dočasného komfortu (lepšího živobytí) výměnou za doživotní problém.

ZV

Pokracovani dotazu #2423: Dobry den, uz jsem se smirila s tim, ze to stav. sporeni je zrusene (o tom statnim prispevku stale cekam na odpoved z banky). Opet jsem zaslala email do nekolika bank s zadostni o informace o otevreni uctu, abych mela kam ty penize prevest. Equa bank odpovedela: děkujeme za kontaktování Klientského centra Equa bank. Pro založení účtu je potřeba mít platný občanský průkaz. Cestovní pas lze uvést pouze u občanů jiných států. Zároveň je potřeba vlastnit české telefonní číslo na mobilní telefon. V případě dalších dotazů se na nás můžete obracet každý den od 8 do 21 hodin na telefonním čísle 222 010 222 nebo na e-mailové adrese: klientske.centrum@equabank.cz. Vy jste rikal, ze OP neni potreba, banky, ktere jsem kontaktovala v prosinci a Equa bank dnes mi napsali, ze bez OP to nejde. Mate informace, ktera banka mi otevre ucet bez OP, protoze ja zadnou nemohu najit... Uz opravdu nevim, co mam delat... Dekuji za radu.

Dobrý den,

pracovník sedící v klientském centru Vám odpoví vždy přesně ve stylu "copy paste" z instrukcí, kde se může psát: občan ČR = OP, cizí státní příslušník = pas. Vy jste velmi speciální případ (občanka ČR bez trvalého bydliště, tedy bez OP, ale s pasem) - zkuste jim to trpělivě ještě jednou vysvětlit, že zkrátka potřebujete něco extra, co není proti selskému rozumu. Třeba Vám nakonec někde vyjdou vstříc. Dalším řešením by bylo si nechat vystavit OP (je to možné i bez trvalého bydliště) - ale to samozřejmě z ciziny provést nelze.

E

Dobrý den, mám hypotéku od KB banky (datum splatnosti 25. 9. 2020). Zůstatek úvěru 900 000,-Kč. Podepsala jsem novou fixaci na 3 roky. Z rodinných důvodů chci vyměnit svůj byt za menší (3+1 za 2+1). Zajímá mne jestli můžu převést uver na jinou osobu? Nebo lépe vzít peníze u majitele menšího bytu (jestli určitě on peníze má) a zaplatit KB v hotovosti? Jak velká bude pokuta? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto vše je vysoce individuální a lze to s bankou za určitých podmínek dohodnout (v sazebníku najdete např. u položky doplacení úvěru mimo fixaci místo konkrétní výše poplatku "individuálně"). Převést hypotéku na někoho jiného je také možné, pokud k tomu banka svolí (není na to nárok a bude to něco stát).

Nejlepším (a nejlevnějším) řešením je vždy doplacení úvěru (hotově či refinancováním) v momentu výročí fixace, kdy je to u všech bank zcela bez poplatku. Za doplacení úvěru mimo výročí fixace si banky obvykle řeknou 1% z dlužné částky (tedy ve Vašem případě 9 0000 Kč) nebo dostanete jinak méně výhodné podmínky.

U výměny nemovitosti ale bude mnohem dražší daň z převodu nemovitosti (4% z hodnoty celého bytu) - stát bohužel i přes všechny oficiální prohlášení o podpoře vlastního bydlení např. touto daní koná přesně opak.

G

Dobrý den, v září 2015 si u nás v domě koupil byt pán pro svoji sestru. Kupní cena byla 1.500000 ,-+ movité věci 550.000,- celkem 2.050.000,-. Daň byla 60.000,- (4%) Vše placeno hotově. Nyní sestra byt prodává a o koupi má zájem moje dcera. Celková cena je stejná 2.050.000,- půl ceny placeno hotově a půl ceny přes hypotéku. Nyní nám advokát řekl, že daň musí být 18% vzhledem k tomu, že se byt prodává takhle rychle. Že se odnového roku nesmí 3 roky prodat, a pokud se bude prodávat, že daň je takto navýšená. Nemohu nikde najít žádný zákon či vyhlášku, která by toto upravovala. V případě, že to platí by byla cena bytů daleko vyšší. Můžete mi prosím poradit. Děkuji Gita.Han.

Dobrý den,

při každém převodu nemovitosti se platí daň z převodu nemovitosti (4%). Zatím ji stále platí prodávající (a kupující je ručitelem) není-li dohodnuto v kupní smlouvě jinak, ale v Poslanecké sněmovně jde do finálního kola zákon, který toto změní na "daň z nabytí nemovitosti", kterou bude platit kupující (bude platit pravděpodobně od března/dubna 2016). Tedy na to pozor, kupní cena by mělo být o 4% nově nižší (protože pak budete muset platit daň Vy coby kupující). Tato 4% se platí pouze z hodnoty nemovitosti (tedy ve Vašem případě 1,5 mil. K), nikoliv z prodeje movitých věcí (0,55 mil. Kč).

Další záležitostí je srážková daň z příjmu (15%), kterou platí prodávající v případě, že byt nevlastnil min. 5 let nebo v něm neměl min. 2 roky trvalé bydliště nebo do 1 roku od prodeje bytu si za utržené peníze nekoupí novou nemovitost. Těchto 15% se počítá pouze z rozdílu "prodejní cena - původní kupní cena" (daní se jen čistý zisk nabytý z držení nemovitosti) - tedy pokud si částky budou rovny, neplatí se daň žádná. Tato daň z příjmu se nevztahuje u fyzických osob na věci movité.

Vás tedy coby kupujícího trápí pouze 4% daň z převodu nemovitosti. Zbytek je věcí prodávajícího (který třeba plánuje peníze použít na koupi jiné nemovitosti a pak nic platit nebude tak jako tak...ale to je čistě jeho věc). 

ZV

Pokracovani dotazu #2422: Na odebrani statni podporu za celou dobu existence uctu jsem si pisemne stezovala 9.1., ale stale cekam na odpoved. Zadne poplatky za vedeni atd. toho stav. sporeni neplatim (smlouva byla uzavrena predtim, nez bylo poplatky vznikly). Vim, ze uroky tam nejsou nijak dobre, ale problem je v tom, ze nemam kam ty penize prevest. Zadny jiny ucet v CR nemam a kdyz jsem se v prosinci 2015 informovala o moznosti otevreni uctu u jinych ceskych bank po internetu, vsechny pozadovali cislo, pripadne rovnou kopii obcanskeho prukazu. Ja OP nemam, vratila jsem jej po zruseni trv. pobytu jak narizuje zakon. Zda se ale, ze bez OP mi ucet nikdo neotevre. Takze ted mam celkem vysokou castku ze stav. sporeni, ktera je na nyni zrusenem uctu a nemam ji kam prevest. Do CR pojedu az v rijnu, tak se pak pokusim otevrit nejaky ucet osobne (pokud se nebudou domahat OP), ale poradte mi, co mam do te doby s temi penezmi udelat... Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

ukončené současné stavební spoření považujte za uzavřené, s tím už nic bohužel dělat nejde (stavební spořitelny již v posledních letech plošně rušily tyto starší smlouvy, které měly výhodnější podmínky než smlouvy uzavřené dnes). Nicméně o státní podporu bojujte, tu Vám nikdo vzít nemůže. Finanční instituce mají lhůtu na odpověď obvykle 30 dní a většinou ji využívají v plné míře.   

Účet lze založit kterémukoliv občanovi EU, není to striktně vázáno na občanství konkrétní země či trvalý pobyt. Stačí předložit místo OP pas.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR