Pronájem a daně, Daně

12.11.2019 Daně

Dobrý den, mohla bych prosím poprosit o zodpovězení otázek ohledně daňového přiznání? 1. otázka - Příjem z pronájmu lze snížit o výdaje vynaložené na pronajímanou nemovitost. Jak staré ale tyto výdaje mohou být? U daňového přiznání za rok 2020 mohou být jen výdaje z roku 2019 nebo mohou být i z roku 2018? 2. otázka - S přítelem máme hypotéku na dům, s tím, že hypotéka je na mě, jelikož jsem zaměstnaná na HPP a přítel je OSVČ, ve smlouvě na hypotéce jsme uvedeni oba, v katastru nemovitostí je uvedený přítel jako vlastník domu, můžeme v tomto případě uplatnit v daňovém přiznání úroky z úvěru a pokud ano kdo z nás a za jakých podmínek? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

v daňovém přiznání za rok 2019 (podávaném na FÚ do března 2020) můžete uplatnit pouze náklady vzniklé během roku 2019. Snížení daňového základu o zaplacené úroky z hypotéky mohou uplatnit všichni, kdo jsou uvedeni v úvěrové smlouvě (nemovitost musí sloužit k uspokojování vlastních bytových potřeb nebo bytových potřeb rodiny).