Banky.cz Bankovní poradna zdarma #922, Dotaz v bankovní poradně

Jak snížit měsíční splátku úvěru a co se stane, když jeden z nás přestane platit?

Dobrý den, s manželem jsme si u vás brali uvěr. Já měla za to že to bylo pouhých 250 000kč jenomže to je 500 000kč. Manžel udělal konsolidaci a o tom jsem nevěděla. Jsme ted v rozvodovém řízení, žiju v podnájmu a trvalý pobyt mám stále u manžela. A každý z nás platí každý měsíc splátku 1500kč. Chtěla jsem se zeptat zda jde snížit měsíční splátka úvěru a jak by se řešilo to, kdyby jeden z nás přestal splátku platit. Předem děkuji za odpověd

Dobrý den,

nejsme Vaše banka, od které jste si vzali úvěr - jsme pouze bankovně poradenský portál.

1) za úvěr ručíte s manželem společně a nerozlučně (i po rozvodu), tedy pokud jeden přestane platit, banka vyzve druhého, aby závazky uhradil za něj (případná exekuce taktéž dolehne na oba již rozvedené manžele)

2) ohledně snížení splátky doporučuji zkusit úvěr refinancovat (je třeba mít stále dostatečnou bonitu, tedy čistý měsíční příjem) a rozdělit ho na dva zvlášť (půl pro Vás a půl pro manžela, aby případné budoucí problémy s úvěrem vždy nesl jen ten, kdo je způsobil).

3) refinancování doporučuji od Air-Bank (max. 400 000 Kč), Equa bank (max. 600 000 Kč) či ZUNO Bank (max. 500 000 Kč). Lepší podmínky jinde nenajdete.