Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #4134, Advokátní úschova peněz

Advokátní úschova peněz, Reality

Sjednejte si hypotéku online
18.12.2017 Reality

Pokračování dotazu č. 4127: Dobrý den, pane Jermáři, včera jste mi odpovídal na dotaz ohledně závazků banky (Úschova peněz, Reality). Chtěla jsem Vás ještě k tomuto požádat o jednu informaci. Ve smlouvě o budoucím převodu družstevního podílu se přesně píše následující:

"Finanční prostředky složené na účet úschovy budou po celou dobu trvání advokátní úschovy finančními prostředky budoucího nabyvatele. Budoucí nabyvatel souhlasí s tím, aby uschovatel písemně sdělil bance .................... identifikační údaje budoucího nabyvatele (jméno a příjmení, trvalý pobyt, rodné číslo nebo datum narození) ve smyslu ustanovení § 41c odst. 3 zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů. Finanční prostředky budoucího nabyvatele, uložené na bankovních účtech advokátní úschovy, jsou ze zákona pojištěny u Fondu pojištění vkladů, a to ve prospěch budoucího nabyvatele, nikoli uschovatele. Budoucí nabyvatel bere na vědomí a souhlasí s tím, že v případě neschopnosti banky ...................., a. s. dostát závazkům vůči oprávněným osobám, nese odpovědnost za finanční prostředky na bankovním účtu advokátní úschovy banka ........................., a. s., nikoli uschovatel."

Pořád mě nějak trápí ta poslední věta, kdy my (budoucí nabyvatelé) v podstatě podpisem stvrdíme, že souhlasíme s tím, že tu odpovědnost nese banka. Chápu, že se advokát chce krýt a v případě neschopnosti banky nese i banka tuto zodpovědnost. Je však standardní, že s tím musí takto klient (nabyvatel) souhlasit ve smlouvě? Mám obavy, aby se vážně advokát nezbavoval nějaké zodpovědnosti a my bychom pak při ztrátě peněz neměli nárok na vymáhání peněz z pojistky. Předem moc děkuji a přeji pěkný den. S pozdravem, S.

Dobrý den,

každý advokát a notář má vlastní znění smlouvy o úschově. Pokud se Vám nelíbí znění smlouvy vašeho advokáta (a advokát ho není ochoten na Vaše přání upravit), pak doporučuji se obrátit na jiného advokáta či notáře. Advokát výrokem výše říká, že v případě krachu banky se musíte náhrady (u Fondu pojištění vkladů či v konkurzním řízení) domáhat Vy. Získat náhradu z Fondu pojištění vkladů (FPV) je jednoduché - FPV určí ihned po krachu banky jinou banku, která zprostředkuje výplatu náhrad. Pak jen stačí navštívit nejbližší pobočku dané banky, která Vám náhradu vyplatí (otázka minut). Získat náhradu v rámci konkurzního řízení je složitější (musíte přihlásit pohledávku), ale obvykle také zbytečné (reálná výtěžnost pohledávek bývá téměř nulová).