Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #9369, AML a blokace podezřelé platby

AML a blokace podezřelé platby, Banka

24.3.2020 Banka

Pokračování dotazu č. 9314: Děkuji za odpověď na můj dotaz, ale odpověď jste směřoval na finanční gramotnost a na zákon o AML. To já samozřejmě hezké, že mají mít lidé rezervu až na 6 měsíců. To by dnes měla říkat vláda všem lidem kteří přišli a nebo přijdou o zaměstnání z důvodu současné krize. V podstatě by tedy dle vašeho názoru neměl stát nikomu pomoci a to ani firmám. Chtěl bych se tedy znovu zeptat, na jak dlouho mi může banka blokovat mé peníze. 14, dni, měsíc, déle, nebo si je nechají? Děkuji za jednoduchou odpověď.

Dobrý den,

stěžoval jste si, že nemáte ani na chleba a že Vám banka blokuje podezřelou zahraniční platbu. Proto jsem odpověď směřoval na problematiku AML a doporučení mít na účtu rezervu na běžné výdaje. Krize koronaviru s tímto nemá nic společného (cílem vládní podpory je udržet ekonomiku v chodu - neřeší, jestli někdo zítra bude nebo nebude mít na chleba, ale snaží se podpořit všeobecně dobrou náladu - aby kupující dále kupovali a producenti produkovali a nepropouštěli).

Pokud by u vaší transakce byla prokázána závadnost (např. snaha legalizovat výnosy z trestné činnosti nebo financovat terorismus), pak by peníze pravděpodobně propadly státu (nikoliv bance). Jinak Vám samozřejmě bude platba po přezkoumání v přiměřené lhůtě odblokována.