Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11519, Banka spočítala, že bych hypotéku nezvládal splácet

Banka spočítala, že bych hypotéku nezvládal splácet, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
19.10.2020 Hypoteční poradna

Dobrý den, syn si požádal o hypoteční úvěr, ale jeho mzda mu na něj nestačí. Požádal nás jako rodiče, abychom mu poskytli ručení. Nemáme s manželem žádné nemovitosti a je nám oběma přes 50 let. Syn nám sdělil, že mu banka spočítala, že by nás mohl po půli roce ze smlouvy vyvázat. Poraďte prosím, jak se chránit tak, abychom v případě nenadálých životních situací nemuseli hypotéku platit my. Je možné nechat se zapsat do katastru nemovitostí jako spoluvlastník? Nebo to lze, až bude dům zcela splacen? Co máme jako rodiče udělat, aby nám nezbyly oči pro pláč? Synovi chceme samozřejmě pomoct, ale nechceme si tuto tíhu nést do penze. Děkuji

Dobrý den,

pokud banka synovi spočítala, že byl nebyl schopen hypotéku ze své mzdy splácet, důrazně mu doporučuji si hypotéku nebrat (resp. požádat o nižší hypotéku s takovou měsíční splátkou, kterou by byl schopen splácet).

Pokud byste k hypotečnímu úvěru syna přistoupili (ručili mu), pak by v případě nesplácení úvěru banka požadovala peníze po vás. Nemůžete synovi za úvěr ručit, ale zároveň chtít, abyste v případě problémů nemuseli splácet (to si protiřečí - k čemu by pak byl takový spoludlužník bance dobrý?). Vyvázání účastníků úvěrové smlouvy (vás) po půl roce je velmi nepravděpodobné (to by se synovi za půl roku musel rapidně zvýšit příjem tak, aby stačil na hypotéku sám).

Jako vlastník nemovitosti je v katastru zapsán kupující. Pokud byste tedy nemovitost kupovali se synem společně, stali byste se spoluvlastníky.

Je vám přes 50 let, nemáte vlastní střechu nad hlavou (žijete pravděpodobně v nájmu) a za cca 10 let půjdete do důchodu. Sil a pracovních příležitostí ubývá a poslední roky před řádným důchodem tráví nemálo lidí 55+ na Úřadu práce či si žádá o předčasný důchod. Nechci Vás zbytečně strašit, ale mimo fyzického zdraví je základem pro spokojené stáří i zdraví finanční. Ve vaší situaci bych se k hypotéce neupisoval. Synovi můžete pomoci dobrou radou - aby nežil nad své poměry (to je vždy cesta do osobního bankrotu). Měl by si vzít jen takový závazek (hypotéku), který bude schopen sám splácet.