Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #4025, Blokace účtu

Blokace účtu, Exekuce a insolvence

P

Dobrý den, mám už měsíc soudem schváleno oddlužení a mám stále zablokovaný účet. V bance mi řekli že je to blokované stále kvůli exekuci a odblokuji ho až po rozhodnutí, jak budu věřitelům splácet. Je to tak?

Dobrý den,

během insolvence jsou exekuce pozastavené (resp. jejich vykonavatelnost), tedy by exekutor měl banku požádat o odblokování účtu. Pokud Vám exekutor účet nenechá odblokovat, založte si nový běžný účet u jiné banky (doporučuji Equa bank, Air Bank či Fio banku, které mají vedení účtu zdarma a bez podmínek). 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Bankovní produkty – účty a spoření

Bankovní produkty – účty a spoření

13.11.2017, Banka, Autor: Pavel Strašák

Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou? A čemu lépe poslouží termínovaný vklad oproti spořícímu účtu? Přinášíme Vám přehled spořících bankovních produktů a běžných účtů. 

Dětské a studentské účty

Dětské a studentské účty

7.11.2017, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Společným jmenovatelem dětských a studentských účtů je nulový poplatek za vedení produktu. Většina bank nabízí zdarma i platby a výběry z vlastních bankomatů. Kolik si připlatíme za ostatní služby? 

Hypotéka na pozemek

Hypotéka na pozemek

27.10.2017, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Chystáte se na stavbu svého vysněného domečku nebo přemýšlíte nad koupí pozemku za účelem zisku, ale ani na jedno nemáte dostatek financí? Nezoufejte, vše lze financovat hypotečním úvěrem. 

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

TG

#4038, Ochrana před exekucí při oddlužení, Exekuce a insolvence, 20.11.2017

Dobrý den, má přítelkyně podala prostřednictvím právníka insolvenční návrh. Po zapsáni do insv. rejstříku běží lhůta pro přihlášení věřitelů. U KB a.s má půjčku a povolený devět. Na tento účet jí zasílá ČSSZ sirotčí a vdovský důchod. Banka ji tento důchod použila na vyrovnání debetu. Má na to právo nebo musí částku vrátit? Reklamovala to, ale právník KB to zamítnul. Jak se má bránit?

Dobrý den, podáním návrhu na oddlužení se dočasně pozastavuje vykonavatelnost exekucí (exekutor může dál blokovat účet, ale neměl by z něj strhávat peníze - v případě schválení insolvence by pak exekutor musel všechny stržené peníze odevzdat insolvenčnímu správci na uspokojení přihlášených pohledávek). Ve Vašem případě ale nejde o exekutora nýbrž o banku, která si vyrovnala dluh z kontokorentu pravděpodobně v souladu s obchodními podmínkami. Je to stejné jako by si peníze z účtu stáhl inkasem např. dodavatel energií za plyn a elektřinu. 

HK

#4037, Vratka pojistného, Pojištění, 20.11.2017

Dobrý den, u pojišťovny Slavia jsem 5.10.2017 ukončila povinné ručení na auto, které přešlo na jiného majitele. Pojišťovna mi měla vrátit zbytek peněz na účet. Dne 16.11. jsem byla peníze u pojišťovny urgovat a bylo mi sděleno, že 3.11.2017 odešly na můj účet. Číslo bankovního účtu jsme zkontrolovali a bylo v pořádku. Do dnešního dne však peníze na svém účtu nemám. Prosím o radu, kam se mám obrátit.

Dobrý den, převod peněz trvá max. 2 pracovní dny, tedy buď byla chyba v čísle účtu (a platba se za další 2 pracovní dny vrátila pojišťovně zpět) nebo pojišťovna peníze doposud neodeslala. Pokud jste si 100% jistá, že číslo účtu mělo všechny své náležitosti (včetně správného kódu banky a případného předčíslí - má-li ho Vaše číslo účtu), pak pojišťovna peníze doposud neodeslala. Jiné vysvětlení není možné. Doporučuji tedy opět kontaktovat vaši pojišťovnu Slavia.

LF

#4036, Zdanění příjmu z kapitálového majetku, Daně, 20.11.2017

Pokračování dotazu č. 4002: Dobrý den, ještě doplnění k mému dotazu. Po debatě s kamarádem, mi tento sdělil, že jsem do dotazu neuvedl důležitou skutečnost, že jsem ve starobním důchodu a mým příjmem je tedy starobní důchod. Stále platí, to co jste mi napsal ve Vaší odpovědi ohledně zdanění výnosu z investic na Zonky? Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den, děkuji za doplnění. I při pobírání starobního důchodu je třeba kvůli příjmu z kapitálového majetku (úrok z půjček) podat přiznání k dani z příjmu. Reálně ale žádné daně platit pravděpodobně nebudete, neboť i jako důchodce máte nárok na základní slevu na dani z příjmu (na poplatníka) ve výši 24 840 Kč. Tato sleva pokryje výnos ze Zonky půjček až do výše 165 600 Kč.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 4000 přehledně členěných dotazů

Banky v ČR