Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #5017, Blokace účtu

Blokace účtu, Exekuce a insolvence

Dobrý den, návrh na zastavení exekuce na účet v bance musí prý být podán do 30 dnů od vyhlášení insolvenčního řízení, aby mu exekutor (IS) věnoval pozornost. Uvažujme situaci, kdy exekutor účet po vyhlášení IŘ kvalitně vysál a povinný ho léta nepotřeboval, protože přijímal mzdu v hotovosti, mzda nepřesahovala nezabavitelné minimum. Povinný si polepšil, mzda bude vyšší a zaměstnavatelská firma chce zasílat nezabavitelný zůstatek na účet povinného a srážkou zasílat zbytek výplaty na účet exekutorovi (IS). Protože se povinnému změnila situace, může s odstupem let podat u exekutora (IS) návrh na zastavení exekuce na účet v bance později s tím, že tam budou zasílány pouze nezabavitelné zůstatky mzdy? Děkuji za odpověď.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

vykonavatelnost exekucí je během insolvence dočasně pozastavena, tedy exekutor může nadále blokovat účet, ale nemůže z něj strhávat peníze. Pokud by peníze přece jen strhl, je povinen je odevzdat insolvenčnímu správci, který je použije k poměrnému uspokojení všech věřitelů. Po úspěšném ukončení insolvence (splacení min. 30% dluhů během 5 let) jsou exekuce definitivně ukončeny a Vy jste očištěn od všech dluhů (vzniklých před započetím insolvence). 

Účet můžete mít blokován i během insolvence. O odblokování můžete požádat exekutora, ale ten Vám nemusí vyhovět (není na to právní nárok).

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Penzijní spoření – výnosy 2018

Penzijní spoření – výnosy 2018

18.3.2019, Spoření, Autor: Petr Jermář

Po letech tučných zisků dynamických fondů zasáhla letos klienty studená sprcha v podobě záporných výnosů. Kladné nuly dosáhly pouze dva konzervativní fondy. Jak hospodařil váš penzijní fond?

Velké porovnání hypoték – březen 2019

Velké porovnání hypoték – březen 2019

6.3.2019, Hypotéka, Autor: Pavel Strašák

Po dlouhém období zdražování hypoték přišlo koncem února první zlevnění. Některé banky snížily sazby pouze kosmeticky, jiné až o 0,4%. Kam pro nejvýhodnější hypotéku?

Nebankovní půjčky už dávno nejsou tabu

Nebankovní půjčky už dávno nejsou tabu

1.3.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Doby, kdy se lidé dívali na nebankovní poskytovatele půjček přes prsty, jsou už dávno pryč. Nemůžeme říct, že se nemáte čeho obávat. Stále se najdou tací, kteří se vám budou snažit zatajit různé poplatky, a především se vždycky můžete přivést do problémů vlastní neschopností splácet. 

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

D

#6256, Ukončení pracovního poměru a čerpání dovolené, Osobní a rodinné finance, 20.3.2019

Dobrý den, na kolik dní dovolené mám nárok, když chci ukončit ve firmě pracovní poměr k 31. 5.? Díky

Dobrý den, při ukončení pracovního poměru v průběhu roku máte nárok na poměrnou část dovolené. Skončíte-li k 31/5, máte nárok na dovolenou ve výši 5/12 celoroční dovolené. Nejčastěji nabízejí zaměstnavatelé v tuzemsku 5 týdnů dovolené - pak by Váš nárok byl ve výši 10 dnů (může to být méně i více - dle délky dovolené, kterou máte sjednanou u vašeho zaměstnavatele).  Zákonná dovolená činí 4 týdny. Dodatečná dovolená nad tuto hranici je považována za zaměstnanecký benefit a její čerpání se může řídit podmínkami zaměstnavatele (někde na ni pohlížejí jako na zákonnou dovolenou, jinde mají přesný rozvrh nároku dle data začátku/ukončení pracovního poměru). 

PN

#6255, Opravné daňové přiznání, Daně, 20.3.2019

Dobrý den, pokud jsem podal daňové přiznání a zjistil jsem tam chybu v můj neprospěch, mám podat nové či opravné daňové přiznání? Nebo jak mohu postupovat? Děkuji

Dobrý den, objevíte-li chybu v podaném daňovém přiznání (DP) ještě před koncem lhůty pro podání DP (konec března), podejte Opravné DP. Po tomto termínu se podává Dodatečné DP (je-li chyba v neprospěch státu, hrozí Vám penále).

ŠM

#6254, Jak zrušit vkladní knížku?, Spoření, 20.3.2019

Dobrý den, jak postupovat při zrušení vkladní knížky, pokud se osoba, na kterou je knížka vydána, nemůže osobně dostavit na pobočku (kvůli zdravotnímu stavu). Děkuji

Dobrý den, jediným řešením je někoho pověřit zrušením vkladní knížky. Lze tak učinit sepsáním plné moci. I z tohoto důvodu vkladní knížky důrazně nedoporučuji. Starší a nemocní lidé (neschopni se fyzicky dostavit na pobočku) mají pak velmi ztížený přístup ke svým penězům (což by se jim s účtem nestalo - lze ovládat na dálku).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 6100 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR