Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #5017, Blokace účtu

Blokace účtu, Exekuce a insolvence

Dobrý den, návrh na zastavení exekuce na účet v bance musí prý být podán do 30 dnů od vyhlášení insolvenčního řízení, aby mu exekutor (IS) věnoval pozornost. Uvažujme situaci, kdy exekutor účet po vyhlášení IŘ kvalitně vysál a povinný ho léta nepotřeboval, protože přijímal mzdu v hotovosti, mzda nepřesahovala nezabavitelné minimum. Povinný si polepšil, mzda bude vyšší a zaměstnavatelská firma chce zasílat nezabavitelný zůstatek na účet povinného a srážkou zasílat zbytek výplaty na účet exekutorovi (IS). Protože se povinnému změnila situace, může s odstupem let podat u exekutora (IS) návrh na zastavení exekuce na účet v bance později s tím, že tam budou zasílány pouze nezabavitelné zůstatky mzdy? Děkuji za odpověď.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

vykonavatelnost exekucí je během insolvence dočasně pozastavena, tedy exekutor může nadále blokovat účet, ale nemůže z něj strhávat peníze. Pokud by peníze přece jen strhl, je povinen je odevzdat insolvenčnímu správci, který je použije k poměrnému uspokojení všech věřitelů. Po úspěšném ukončení insolvence (splacení min. 30% dluhů během 5 let) jsou exekuce definitivně ukončeny a Vy jste očištěn od všech dluhů (vzniklých před započetím insolvence). 

Účet můžete mít blokován i během insolvence. O odblokování můžete požádat exekutora, ale ten Vám nemusí vyhovět (není na to právní nárok).

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Air Bank a Moneta spojí síly, vznikne třetí největší banka

Air Bank a Moneta spojí síly, vznikne třetí největší banka

9.10.2018, Banka, Autor: Pavel Strašák

Moneta kupuje Air Bank a Home Credit. Nová banka bude dále na trhu vystupovat pod značkou Air Bank. S téměř 2 mil. klientů obsadí na českém bankovním trhu třetí příčku za ČS a ČSOB.

Vyplatí se studovat MBA? My to víme!

Vyplatí se studovat MBA? My to víme!

8.10.2018, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Podle průzkumu agentury STEM/MARK mezi absolventy MBA na institutu CEMI je totiž celých 91 % absolventů MBA přesvědčeno, že investovat do MBA studia se vyplatí. Jedním z pádných důvodů je i to, že návratnost částky investované do MBA studia činí pouze jeden a půl roku. 

Hypotéka – kolik Vám banka půjčí?

Hypotéka – kolik Vám banka půjčí?

4.10.2018, Hypotéka, Autor: Petr Jermář

Od října vstupují v platnost nová doporučení centrální banky omezující hypotéky. Spočítejte si s námi, kolik Vám může banka maximálně půjčit. 

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

ZC

#5292, Kde si stěžovat na banku?, Banka, 17.10.2018

Dobrý den, kde si můžu stěžovat na chování banky? Děkuji, Zdeněk

Dobrý den, stížnost na banku je možné podat dohledovému orgánu nad bankovním trhem - centrální bance (ČNB). K mimosoudnímu řešení sporů je možné využít Finančního arbitra. Větší banky mají taktéž svého ombudsmana. Náhradu způsobené škody lze vymáhat soudní cestou. Přijde na to, co přesně se stalo, nač si chcete stěžovat a jaká byla způsobená škoda. Nebyla-li způsobena žádná finanční újma, bývá nejjednodušší a nejrychlejší prostá změna banky. Na trhu máme přes 30 bank, určitě je z čeho vybírat. 

J

#5291, Konsolidace nebankovních půjček, Půjčka, 17.10.2018

Dobrý den, mám takový dotaz. Kdysi jsem se dostal do tíživé situace a "musel" si vzít nebankovní půjčku. Vše jsem splatil a pohoda. Pak přišli další problémy a já zase "musel" sáhnout po další. Takhle se to opakovalo nějaký čas. Teď mám 3 půjčky od nebankovek a splácím cca. 9 000 Kč měsíčně. Ani jeden den jsem nebyl nikdy po splatnosti a přesto mi banky úvěry nechtějí konsolidovat. Je to celkem zvláštní. Jsem schopný už rok splácet 9 000 Kč měsíčně bez prodlení, ale banka má strach, že nebudu splácet 3-4 000 Kč. Pak se lidi nemají dostávat do dluhových pastí :)

Dobrý den, lidé se dostávají do dluhových pastí především proto, že jim moc nejdou selské počty a půjčují si u nebankovek za stovky až tisíce procent RPSN :) Vy byste půjčil své peníze někomu, kdo je permanentně ve finanční tísni a látá jeden problém za druhým předraženými nebankovními půjčkami? To je velmi špatná vizitka, která snižuje Vaši bonitu v očích solidních poskytovatelů úvěrů. Základem pro získání půjčky je: 1) mít práci na dobu neurčitou 2) nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě 3) nemít negativní záznamy v registrech 4) mít dostatečný příjem

5

#5290, Výběr EUR z českého účtu, Běžný účet, 16.10.2018

Pokračování dotazu č. 5289: Dobrý deň, jedná se o banku ČSOB. Ďakujem za odpoveď

Dobrý den, děkuji za doplnění. ČSOB si za odchozí platbu na Slovensko účtuje 250 Kč, tedy převod peněz na slovenský účet v tomto případě nedoporučuji. Výběr z bankomatu v zahraničí by Vás přišel na 100 Kč, což také není málo. Možná tak bude nejvýhodnější peníze vybrat z českého bankomatu a směnit je za eura ve směnárně (doporučuji exchange.cz).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 5200 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR