Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #15490, Bohemia Energy nedodržuje smluvní podmínky

Bohemia Energy nedodržuje smluvní podmínky, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, dnes jsem od svého dodavatele elektřiny Bohemia Energy obdržel email kde mi sdělují, že od 1.11. 2021 mi zdražují elektřinu o cca 130%. S Bohemia Energy mám od roku 2017 uzavřenou smlouvu na dobu určitou 2 roky s prolongací 2 roky. 31.7. 2020 jsme spolu podepsaly dodatek kde je jasně stanoveno, že mi po dobu určitou, tj. 36 měsíců, budou dodávat elektřinu za fixní cenu určenou v tabulce. Je možné, aby nám takto zrušili fixaci i přesto, že je smlouva na dobu určitou? Chápu že je nyní elektřina drahá ale pochybuji, že kdyby to bylo naopak a spadla o 50%, tak by mi fixaci taky zrušili aby snížili cenu. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

máte-li cenu zafixovanou smluvně na 36 měsíců, musí dodavatel dodržet sjednané podmínky a dodávat Vám komoditu za předem stanovenou cenu. Zafixované ceny nelze zvyšovat z důvodu růstu cen energií. Doporučuji podat podnět Energetickému regulačnímu úřadu. Sice existují právní kličky, jak by se dodavatel mohl ze svého závazku vyvázat (Bohemia Energy tak pravděpodobně činila skrz změnu smluvních podmínek), ale dle prvotních vyjádření ERÚ a ČOI takové jednání vedoucí k poškozování klientů akceptováno nebude. Ať už dodavatel použil jakékoliv právní kličky, zákazník má legitimní očekávání plynoucí z uzavřeného kontraktu a v případě soudních sporů by zde dle mého názoru převážil zájem ochrany spotřebitele na rigidním výkladem práva.