Negativní zápis v registru BRKI a jeho vliv na žádost o hypotéku: Co se stane s negativními záznamy staršími 4-5 let?

10.5.2018 Banka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na negativní zápis v registru BRKI při posuzování žádosti o hypotéku. V této poradně jsem se dočetl, že banky přihlížejí k zápisům starým až 4-5 let a že se tyto záznamy z registru nevymazávají. Naopak jinde uvádějí, že negativní záznam z registru zmizí za čtyři roky po ukončení úvěru. Jak to tedy je s (ne)mazáním zpráv z registru? Zprávy starší 4-5 let v registru zůstávají, jenom k nim banky nepřihlíží, ať by v nich bylo cokoli? Co však v případě, kdy je tam negativní záznam kvůli nevyrovnanému kontokorentu k výročnímu datu splatnosti (např. -15 000 Kč), který byl vyrovnán až po upomínce, přičemž tento kontokorent je dodnes stále aktivní (i když nevyužívaný) a navázaný na běžný účet. Pak tedy banka při posuzování žádosti tento delikt vidí i dnes, protože úvěr (kontokorent) byl sice nakonec opožděně splacen, ale stále nebyl ukončen. Znamená to, že žadatel hypotéku nedostane ani v případě, že k tomuto došlo před např. 8 lety? Zohledňuje banka i negativní zápisy, které jsou starší než 5 let a které jsou v registru uvedeny? Děkuji

Dobrý den,

banky nepřihlíží k záznamů v registrech starších 4-5 let. Máte-li jakýkoliv prohřešek starší 4-5 let (pozdě doplacený kontokorent, atd.), nebude Vám to bránit v získání úvěru. Doba běží od momentu pozdní splátky, tedy pokud jste měl problém se splácením kontokorentu před 5 lety, nebude brán tento delikt bankami v potaz (přestože můžete mít stejný kontokorent sjednán dodnes).

Životní situace každého z nás se neustále mění. Smyslem registrů je dodat věřitelům relevantní informace o klientech z poslední doby. Negativní záznam v registrech také nemusí znamenat automatickou stopku. Banky mohou zohlednit závažnost prohřešku a menší delikty tolerovat nebo kompenzovat vyšším úrokem.