Chci stavět RD, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co je pro mě nejvýhodnější. Vlastním pozemek a chci na něm postavit dům. Vlastním také byt, který je v hodnotě cca 4 mil. Kč. Za cca stejnou hodnotu bych dům postavila. Samozřejmě ale přemýšlím nad tím, zda by pro mě bylo do budoucna výhodnější si byt nechat a vzít si nyní hypotéku. Netuším totiž, jaká je nyní situace na hypotečním a stavebním trhu. Je lepší byt prodat a za něj postavit dům, protože je např. výhled takový, že byty budou klesat na hodnotě a stavební materiály budou stoupat? Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

ceny stavebních materiálů vzrostly za poslední rok zcela extrémně (stavební ocel o 250%, cihly 80%, beton a izolační materiály o 50%, atd.) a dnes nejsou vůbec k sehnání. Za 4 mil. Kč dnes velmi pravděpodobně nic nepostavíte (nejsou lidé, není materiál). K tomu si připočtěte úroky z hypoték na stavbu 5% a splátky zhruba dvojnásobně velké oproti situaci před rokem. Příprava projektu a stavební povolení - práce zhruba na rok.

Zda-li je lepší byt prodat nebo stavět na úvěr - to záleží na mnoha okolnostech (zdali dnes budete vůbec schopna něco postavit a pokud ano, jaká bude cena stavby, jak dobře jste schopna byt pronajmout, kde se byt nachází - ke korekci cen může reálně dojít, atd.). Pokud můžete, doporučil bych s tímto rozhodnutím vyčkat. Za 1-2 roky může být situace příznivější (nižší ceny stavebních materiálů a lepší dostupnost, nižší úroky u hypoték).