Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #4280, Doplňkové penzijní spoření

Jakou strategii zvolit pro Doplňkové penzijní spoření u České spořitelny? Konzervativní, vyvážený nebo dynamický fond?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
31.1.2018 Spoření

Dobrý den, od 1.2. 2017 mám Doplňkové penzijní spoření u České spořitelny. Letos budu mít 41 let. Jako strategii spoření jsem zvolila konzervativní fond (40 %) a vyvážený fond (60 %). Měsíčně si spořím 1 500 Kč. Můj zaměstnavatel o příspěvku (cca 2 000 Kč ročně) zatím uvažuje. Myslíte si, že by bylo pro mě lepší zvolit jinou strategii? Např. pro lepší výnos zvolit dynamický fond? Nově má ČS taky Etický fond, kde mě zaujala garance vkladů.

Dobrý den,

předně doporučuji jen 1 fond. Mít peníze ve dvou penzijních fondech (s rozdílnou investiční strategií) je jako sázet na výhru obou mužstev. Nemůžete vyhrát ani prohrát a sázka ztrácí smysl. V dobách ekonomického růstu (nyní) se vyplatí dynamický fond, přinejhorším vyvážený. Konzervativní fondy prodělávají. A naopak v dobách krize prodělávají dynamické a vyvážené fondy. Investiční strategii můžete zdarma měnit 1x ročně, tedy sledujte dění kolem sebe a dle toho provádějte změny. Nezapomeňte si o zaplacené spoření nad 1 000 Kč snížit daňový základ v ročním zúčtování daní (z každých 500 Kč Vám na daních stát vrátí 15%).